Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Kitabü’t Tevhid Açıklamalı Tercüme (Ciltli) e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Kitabü’t Tevhid Açıklamalı Tercüme (Ciltli) PDF EPUB


Ebu Mansur el-Matüridi

Kitabü’t Tevhid Açıklamalı Tercüme (Ciltli) - Ebu Mansur el-Matüridi pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Ebu Mansur el-Matüridi
DOSYA BOYUTU 12,28
TARİH 2018-10-06
ISBN 9753898003
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Ebû Mansûr el-Mâtürîdî (ö. 333/944) bugünkü Özbekistan’ın sınırları içinde yer alan Semerkant şehrinin Mâtürîd mahallesinde doğmuş ve aynı şehirde vefat etmiş, Türk asıllı olma ihtimali kuvvetli olan bir kelâm âlimidir. Mâtürîdî’nin yaşadığı bölge önceleri Abbâsî Devleti’ne bağlı iken, Mütevekkil-Alellah döneminde Sâmânîler’in hâkimiyeti altına girmişti. Bu dönemde çeşitli alanlarda yetkin âlimlerin yetişmesi için gerekli zemin devlet eliyle hazırlanmıştı. İmam Mâtürîdî böyle bir ortamda ilim tahsil edip eserler vermiştir. Mâtürîdî, Ebü’l-Hasan el-Eş‘arî ile birlikte Ehl-i sünnet’in kelâm akîdesini sistemleştiren, Hz. Peygamber’in ve ashabının İslâm’ın temel konularına dair anlayışlarını savunup Müslümanlar arasında yerleşmesine çaba gösteren, ayrıca Mu‘tezile, Şîa ve benzeri fırkalarla aşırı görüşleri sebebiyle mücadele etmiş olan büyük bir İslâm âlimidir. Bu iki âlim akıl-nakil ilişkisindeki mutedil tutumları dolayısıyla dikkatleri çekmiş ve geniş kitleler tarafından kabul görmüştür. Ebû Hanîfe çizgisinde ve Ebû Mansûr el-Mâtürîdî’ye nispetle kurulan Mâtürîdiyye mezhebi, tek başına bütün Müslümanların yarısını kendisine bağlamayı başaran bir ekoldür. Mâtürîdî’nin Kitâbü’t-Tevhîd’i bu ekolün temel kitaplarından biridir. Buna rağmen Kitâbü’t-Tevhîd’in başta Mâtürîdiyye mensupları olmak üzere ilim adamları tarafından yeterince bilindiğini söylemek mümkün değildir.

...amalı Tercüme, s Tıynet için bkz. Buna rağmen Kitâbü't-Tevhîd'in başta Mâtürîdiyye mensupları olmak üzere ilim adamları tarafından yeterince bilindiğini söylemek mümkün değildir ... Kitabü't-Tevhid - Açıklamalı Tercüme | bkmkitap.com ... . Buna rağmen Kitâbü't-Tevhîd'in başta Mâtürîdiyye mensupları olmak üzere ilim adamları tarafından yeterince bilindiğini söylemek mümkün değildir. 1. Cilt Durumu. Ciltli. Dil. Türkçe. Ebû mansûr el-mâtürîdî, bugünkü özbekistan'ın sınırları içinde yer alan semerkant şehrine bağlı mâtürîd mahallesinde doğmuş ve aynı şehirde vefat etmiştir (238/852-333/944). Dr. Bekir Topaloğlu tarafından tercüme edilen Kitâbüt-Tevhîdin, İmam Mâtürîdî ve ekolü üzerindeki anlaşılmaz ihmali belli ölçüde gidereceğini ümit etmekteyiz. Kitabü't Tevhid ... Kitâbu t-tevhîd in tahkikli neşri ve açıklamalı... ... . Dr. Bekir Topaloğlu tarafından tercüme edilen Kitâbüt-Tevhîdin, İmam Mâtürîdî ve ekolü üzerindeki anlaşılmaz ihmali belli ölçüde gidereceğini ümit etmekteyiz. Kitabü't Tevhid : Açıklamalı Tercüme. Ebû mansûr el-mâtürîdî, bugünkü özbekistan'ın sınırları içinde yer alan semerkant şehrine bağlı mâtürîd mahallesinde doğmuş ve aynı şehirde vefat etmiştir (238/852-333/944). Kitabü't-Tevhid - Açıklamalı Tercüme Yazar : Ebu Mansur el-Matüridi, İsam Yayınları %15 ind...