Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Osmanlı İstanbul'unda Esnaf ve Ticaret e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Osmanlı İstanbul'unda Esnaf ve Ticaret PDF EPUB


Sadık Müfit Bilge

Osmanlı İstanbul'unda Esnaf ve Ticaret - Sadık Müfit Bilge pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Sadık Müfit Bilge
DOSYA BOYUTU 4,39
TARİH 2018-10-08
ISBN 6059506052
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Osmanlı esnaf, zanaatkâr ve tâcirleri yüzyıllar boyu Osmanlı şehir toplumunun önemli ve büyük bir kesimini teşkil etmişlerdir.“Esnaf ve Zanaatkârlar” ile “Ticaret” de Osmanlı iktisat tarihinin önemli alt konuları, özel ve ilgi çekici araştırma alanlarıdır. Buna karşılık, Osmanlı iktisadî ve toplumsal tarihi araştırmalarında, 1980’lere kadar esnaf ve zanaatkârlar çok az incelenmiştir. Bu tarihten sonra, anılan konularla ilgili çalışmalar artmışsa da Ortaçağ ve Yeniçağ Avrupa tarihi araştırmalarında esnaf ve zanaatkârlar ile ticaret konusunda yapılmış olan çalışmalara ve yayınlara bakılacak olursa bu çalışmaların çok az ve yetersiz oldukları görülmektedir.Elinizdeki kitap Osmanlı İmparatorluğu’nda ‘esnaf ve zanaatkârlar’ ve ‘ticaret’ konularına bir katkı yapmak üzere, arşiv belgeleri, şeriyye sicilleri ve diğer kaynaklara dayanarak hazırlanmış dört bölümden meydana gelmektedir. Kitabın ilk üç bölümünde yüzyıllar boyunca Osmanlı İstanbulu’nun dükkân ve çalışan sayısı olarak en kalabalık esnaf gruplarından olan bakkal, börekçi-çörekçi ve berber esnafı, idari yapıları, çalışma usulleri, yaptıkları işler, ürettikleri ve alıp-sattıkları ürünler ve toplumsal fonksiyonları ile birlikte anlatılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise 15.-18. yüzyıllarda Osmanlı başkenti ile Kafkasya arasındaki ticaret ve deniz taşımacılığı ele alınmıştır.

...ularina bir katki yapmak üzere, arsiv belgeleri, seriyye sicilleri ve diger kaynaklara dayanarak hazirlanmis dört ... Osmanlı İstanbul'unda Esnaf ve Ticaret - Sadık Müfit Bilge ... ... Elinizdeki kitap Osmanlı İmparatorluğu'nda 'esnaf ve zanaatkarlar' ve 'ticaret' konularına bir katkı Kitabın ilk üç bölümünde yüzyıllar boyunca Osmanlı İstanbulu'nun dükkan ve çalışan sayısı olarak... Elinizdeki kitap Osmanli Imparatorlugu'nda 'esnaf ve zanaatkarlar' ve 'ticaret' konularina bir katki yapmak üzere, arsiv belgeleri, seriyye sicilleri ve diger kaynaklara dayanarak hazirlanmis dört... 38.25 TL. ...görülmektedir.Elinizdeki kitap Osmanlı İmparatorluğu'nda 'esnaf ve zanaatkarlar' ve 'ticaret' ... Osmanlı İstanbul'unda Esnaf ve Ticaret Fiyatı - Taksit Seçenekleri ... ... 38.25 TL. ...görülmektedir.Elinizdeki kitap Osmanlı İmparatorluğu'nda 'esnaf ve zanaatkarlar' ve 'ticaret' konularına bir katkı yapmak üzere, arşiv belgeleri, şeriyye sicilleri ve. Alış-Veriş Listeme Ekle. Osmanlı İstanbul'unda Esnaf ve Ticaret. "Esnaf ve Zanaatkârlar" ile "Ticaret" de Osmanlı iktisat tarihinin önemli alt konuları özel ve ilgi çekici araştırma alanlarıdır. Sadık Müfit Bilge. Osmanlı esnaf, zanaatkar ve tacirleri yüzyıllar boyu Osmanlı şehir toplumunun önemli ve büyük bir kesimini teşkil etmişlerdir. Elinizdeki kitap Osmanlı İmparatorluğu'nda 'esnaf ve zanaatkârlar' ve 'ticaret' konularına bir katkı Kitabın ilk üç bölümünde yüzyıllar boyunca Osmanlı İstanbulu'nun dükkân ve çalışan sayısı olarak......