Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Ontolojik Açıdan Tanrı, Akıl ve Nefs e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Ontolojik Açıdan Tanrı, Akıl ve Nefs PDF EPUB


Mehmet Murat Karakaya

Ontolojik Açıdan Tanrı, Akıl ve Nefs - Mehmet Murat Karakaya pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Mehmet Murat Karakaya
DOSYA BOYUTU 12,61
TARİH 2018-10-09
ISBN 6059513203
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bu çalışmada; Tanrı, Akıl ve Nefs bağlamında Fârâbî’nin el-Medînetü’l-Fâdıla ve es-Siyâsetü’l-Medeniyye adlı eserlerinde yer alan ontolojik yaklaşımlar, Enneadlar ve Esûlûcyâ çerçevesinde karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Aristoteles Teolojisi diye de bilinen Esûlûcyâ, Fârâbî’nin yaşadığı zamanlarda dönemin en önemli felsefi eserlerinden biridir. Ancak eser, Aristoteles’e nispet edilse de içerik olarak genelde Plotinus’a ait Enneadlar’ın son üç bölümünü ihtiva etmektedir. Esûlûcyâ; Aristoteles, Platon ve Plotinus’un doktrinlerini harmonik bir üslupla ele alması ve eklemlemeci kültürü yansıtmasından dolayı önemli bir hüviyete sahiptir. Buradan hareketle, Fârâbî’nin Plotinus felsefesine ya da genel anlamda Neoplatonik felsefeye bu eser üzerinden vakıf olduğunu söylemek mümkündür. Hem el-Medînetü’l-Fâdıla hem de es-Siyâsetü’l-Medeniyye’nin ilk bölümlerinde yer alan konuların Esûlûcyâ ile benzerlik arz etmesi bunu teyit etmektedir.

...nyayı aşmasına rağmen, dünyanın Ontolojik olarak "Tanrı'da "olduğunu onaylar ... Ontolojik Açıdan Tanrı, Akıl ve Nefs 117 ... . Bu bağlamda da ontolojik düzlemdeki her var-lık, Tanrı'nın tedbir, takdir, ilim ve iradesi dâhilindedir. İnsanî nefsin metafizik ve fizik âlemle irtibatını sağlayan da akıl gücüdür. 2019. Ontolojik Nedir? Ontolojik, ontolojiyi ilgilendiren, yani gerçekliğin ve varlığın doğasını araştıran her şeyi tanımlayan bir sıfattır. Bir şeyin felsefi bakış açısıyla varlıkla ilgili meseleleri ele aldığı z ... Ontolojik Açıdan Tanrı, Akıl ve Nefs / Mehmet Murat... - GittiGidiyor ... . Bir şeyin felsefi bakış açısıyla varlıkla ilgili meseleleri ele aldığı zaman... Ontolojik kanıt denilmesi, Tanrı'nın varlığının Onun var olmasıyla kanıtlanmasından ötürüdür. Bir anlamda psikolojik veya analitik değil, sentetik açıdan bakmak gerekir demektedir. Saf akıl, saf hayırdır. O halde : Tanrı vardır. Felsefe tarihinde ontolojik kanıtın ilk açıklamalarına Fârâbî ve İbn Sinâ'da ve daha sonrada Batı dünyasında Aziz Anselm'de rastlandığını söylemiştik. İlkçağ'dan itibaren filozoflar aklın ontolojik ve psikolojik üçüncü akıl ve ikinci felek (sabit yıldızlar) ile onun nefsi meydana gelir. olursa mahiyet bakımından faal akıl ile Tanrı'nın aynı olması gerekir. 39.52 TL. Bu çalışmada; Tanrı, Akıl ve Nefs bağlamında Fârâbî'nin el-Medînetü'l-Fâdıla ve es-Siyâsetü'l-Medeniyye adlı eserlerinde yer alan ontolojik yaklaşımlar, Enneadlar ve Esûlûcyâ... Ontolojik kanıt denilmesi, Tanrı'nın varlığının Onun var olmasıyla kanıtlanmasından ötürüdür. Bir anlamda psikolojik veya analitik değil, sentetik açıdan bakmak gerekir demektedir....