Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Matematik Tarihi ve Felsefesi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Matematik Tarihi ve Felsefesi PDF EPUB


Adnan Baki

Matematik Tarihi ve Felsefesi - Adnan Baki pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Adnan Baki
DOSYA BOYUTU 8,90
TARİH 2014-10-01
ISBN 6053649175
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Leibniz`in anonim hâline gelen, “Matematik olmaksızın felsefenin derinliklerine nüfuz edemeyiz. Felsefe olmaksızın matematiğin derinliklerine nüfuz edemeyiz. Her ikisiolmaksızın herhangi bir şeye nüfuz edemeyiz.” sözünü, matematikle felsefeyi birleştirerek “Matematik felsefesi olmaksızın eşyanın hakikatine nüfuz edemeyiz.” şeklindeözetleyebiliriz. Mutlak hakikat yolunda evreni anlamaya çalısan insanoğlunun elindeki en değerli araç simdilik matematiktir. Bu nedenle, insanoğlunun en büyük entelektüel başarısı olan matematiğin tarihsel gelişimi ve felsefesinden haberdar olmamız; evreni anlamamıza, sosyalleşmemize, hayatı anlamlaştırmamıza yardım edecektir.Bilim insanı, matematikçi veya matematik eğitimcisi olarak uğraştığımız alanın tarihi ve felsefesi ile ilgilenmemizden daha doğal ne olabilir ki? Ancak matematik ve matematik eğitimiyle ilgilenen çoğumuzun, matematik tarihi ve felsefesine ilişkin konular üzerinde çok fazla yoğunlaşamadığımız da bir gerçek olarak karşımızdadurmaktadır. Birinci bölümde, matematik eğitimiyle ilgilenen öğretmen, öğrenci ve bilim insanlarına uğraştıkları alanın tarihsel gelişimi tanıtılarak matematik tarihindenöğrenme-öğretme ortamlarında nasıl yararlanılabileceği gösterilmeye çalışılmıştır. Benzer şekilde ikinci bölümde de matematik felsefesi tanıtılmaya çalışılmıştır. Buamaçla, sırasıyla, önce matematiğin doğasını anlamamıza yardım edecek felsefi tartışmalar ele alınmıştır. Arkasından felsefi ekollerin yaklaşımları tanıtıldıktan sonrabütün bu tartışmaların ve yaklaşımların matematik eğitimini nasıl etkilediği açıklanmaya çalışılmıştır. Dolayısıyla bu kitabın amacı; öğretmenlerin, öğrencilerin ve akademisyenlerin matematik tarihi ve matematik eğitimi felsefesiyle daha yakından tanışarak yeni bir baslangıç yapmalarını sağlamaktır.

...e birbirini karşılıklı olarak etkileyip geliştirmiştir ... TARİHTE MATEMATİK VE MATEMATİĞİN FELSEFESİ - Samimeavsar ... . Tarih içinde bilimlere bakıldığında, soyut matematikte bir konu ortaya çıktıktan sonra... Matematik felsefesi, matematiği anlama çabalarını sınıflandırmaya çalışan bir felsefe dalıdır. Matematik Platon'dan Spinoza'ya, Spinoza'dan Frege ile Russell'a değin felsefe tarihinin hemen her... Felsefenin dil, politika, bilim, matematik, epistemoloji, etik; Roma düşünce tarihi ve etnografya alanlarında akademik çalışmalar yayınlama ve ayrıca Latince kitaplar çevirme hedefleri var. En yeni Matematik Tarihi ve Felsefesi kitapları, yazarlar ... Matematik Tarihi ve Felsefesi ... . En yeni Matematik Tarihi ve Felsefesi kitapları, yazarları, kitap incelemelerini, kitaplardan alıntıları, yazarlardan sözleri, okurları listeleyebilirsiniz. Ancak matematik ve matematik eğitimiyle ilgilenen çoğumuzun matematik tarihi ve felsefesine ilişkin konular üzerinde çok fazla yoğunlaşamadığımız da bir gerçek olarak karşımızdadurmaktadır. Matematiğin Felsefesi I. Matematiğin felsefesini konu alacak olan bu araştırmada olgunun farklı, ancak birbirine bağlı yönleri ele alınmaya çalışılacaktır.İnsan denen canlı türün kültür tarihinin ilk... Özellikle felsefe tarihinde sıkça kendisine vurguda bulunulan matematik ile felsefe arasındaki yakınlık ilişkisinin ana nedenlerini matematiğin felsefeye ilişkin içerimleri üstüne yoğunlaşarak irdeleyen MATEMATİKSELLİK VE MATEMATİK FELSEFESİ Matematik bir çok disiplinin birleşmesidir. alanına etkisini bırakmış ve tarihin en nüfuzlu matematikç...