Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Türkiye’nin Yakın Havzasındaki Devlet-İçi Çatışmaların Analizleri e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Türkiye’nin Yakın Havzasındaki Devlet-İçi Çatışmaların Analizleri PDF EPUB


Türkiye’nin Yakın Havzasındaki Devlet-İçi Çatışmaların Analizleri -  pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR
DOSYA BOYUTU 8,15
TARİH 2015-09-17
ISBN 9755203263
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Disraeli’ye göre dünyada iki türlü insan vardır: “Sorun çözen insan, kendisi sorun olan insan.” Soğuk Savaş döneminde ortaya çıkan çatışmalar, ağırlıklı olarak devlet sınırlarına ve askerî kapasiteye yönelik tehdit oluşturmuştur. Bu bağlamda, devletler arası çatışmalara odaklanan Uluslararası Güvenlik alt-disiplini, büyük devletler arasındaki stratejik rekabet ve güçler dengesini incelemiştir. Devlet sınırları içinde cereyan eden ve toplumsal/insani güvenliği ilgilendiren meseleler analiz dışı tutulmuştur. Soğuk Savaş’ın sona ermesiyle birlikte öne çıkan devlet-içi çatışmalarda ise büyük devletlerin yanı sıra, farklı kimlik ve çıkarlara sahip aşiretler, azınlıklar, terör örgütleri, sivil toplum gibi devlet-altı aktörler de rol almaktadır. Devletler arası çatışmalara nazaran sivil halktan daha fazla can kaybına neden olan bu çatışmalar, sınır-aşan özelliği sayesinde bölgesel ve küresel güvenliği de doğrudan tehdit edebilmektedir. Ayrıca bu tür çatışmalar, sadece askerî değil, siyasi, ekonomik, sosyal-kültürel ve psikolojik nedenlere de dayanmakta ve gerek devlet gerekse toplum üzerinde ciddi olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Bu nedenle Barış Çalışmaları veya Çatışma Yönetimi/Çatışma Çözümü alt-disiplinlerinin önerdiği bakış açıları ve yöntemler üzerinden çatışmaları ele almak, kalıcı ve sürdürülebilir barışa ulaşmak adına katkı sağlayacaktır. Türkiye’nin yakın havzasındaki devlet-içi çatışmalara odaklanan bu kitapta, başta Stratejik-Diyalog Modeli olmak üzere, Çatışma Haritalaması ve İkincil-Yol Diplomasi gibi Çatışma Yönetimi alt-disiplininde yer alan teorik modeller kullanılmıştır. Kitapta yer alan 21 makale, Cezayir’den Bahreyn’e, Ukrayna’dan Kıbrıs’a, çatışmaların ekonomik altyapısından çatışma çözümünde uluslararası örgütlerin rolüne kadar uzanan geniş bir örnek olay yelpazesi içermektedir.

...ışmaların Analizleri Gündoğan Yayınları 9789755203263 Kolektif ... (PDF) "Kürt Çatışmasının Çatışma Haritalaması Yöntemi ile Analizi"... ... . 43.20 TL. Türkiyenin Yakın Havzasındaki Devlet içi Çatışmaların Analizleri - Disraeli'ye göre dünyada iki türlü insan vardır Sorun çözen insan, kendisi sorun olan insan. Benzer Kitaplar. You may also like. Türkiye'nin yakın havzasındaki devlet-içi çatışmaların analizleri. Türkiye'nin yakın dönem ekonomik krizleri 1994, 2001, 2008. Doğru, Bülent. Türkiye'nin yakın havzasındaki devlet-içi çat ... Türkiye'nin Yakın Havzasındaki Devlet-İçi Çatışmaların Analizleri... ... . Doğru, Bülent. Türkiye'nin yakın havzasındaki devlet-içi çatışmalara odaklanan bu kitapta, başta Stratejik-Diyalog Modeli olmak Dış politika analizi, çatışma yönetimi, araştırma yöntemleri üzerine dersler vermektedir. Devlet sınırları içinde cereyan eden ve toplumsal/insani güvenliği ilgilendiren meseleler analiz dışı tutulmuştur. Türkiye'nin yakın havzasındaki devlet-içi çatışmalara odaklanan bu kitapta başta... Devlet sınırları içinde cereyan eden ve toplumsal/insani güvenliği ilgilendiren meseleler analiz dışı tutulmuştur. Türkiye'nin yakın havzasındaki devlet-içi çatışmalara odaklanan bu kitapta, başta... ...Sayfa Halk Edebiyatı Türkiye'nin Yakın Havzasındaki Devlet-İçi Çatışmaların Analizleri ...