Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları PDF EPUB


Mustafa Uyar

Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları - Mustafa Uyar pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Mustafa Uyar
DOSYA BOYUTU 6,73
TARİH 2012-05-25
ISBN 9754378979
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Moğolların Gizli Tarihi ve Altan Topçi adlı Moğolca kaynaklar; Ata Melik Cüveynî’nin Târih-i Cİhângüşâ’sı ve Reşîdüddin Fazlullah Hemedânî’nin Câmi-el-Tevârîh’i gibi Farsça eserler; Plano Carpini, William von Rıbruk ve Marco Polo gibi Batılı seyyahların notları Moğol İmparatorluğu tarihinin muasır kaynakları konumundadırlar. Elinizdeki çalışmada yar alan Shao HUng’un Meng Ta pei lu (Moğol Tatarların Umumî Tarihi) adlı eseri ve Peng Da Ya ile Xiu Ting’un kaleme aldığı Hei Ta shi lu (Kara Tatarlara Dair Muhtasar), yukarıda ismi geçenlerden önce telif edilmiş olmaları ve içerdikleri malumat bakımından, en az onlar kadar önem arz etmektedir.Meng Ta pei lu ve Hei Ta shi lu, 1221 ve 1237 yıllarında Moğol ülkesini bizzat ziyaret eden elçilerin gözlemlerini içermektedir. Söz konusu iki eser, Moğol İmparatorluğunun ilk devresi kadar, bu dönem Moğol – Çin ve Moğol – Türk ilişkileri hakkında da önemli malumat vermektedir. Her iki eser de, Moğolların maddi ve manevi kültürüne ilişkin birçok veri sunmaktadır. Ayrıca, elinizdeki eserde, kaynaklardaki bilgilerin açıklanması sırasında, Moğollar hakkında bilgi veren diğer Çin kaynaklarına da müracaat edilmiştir; bu sayede başka kaynaklarda yer alan Moğollar ile ilgili malumattan da haberdar olunabilmektedir. Bir kısmını sayabildiğimiz sebepler haiz oldukları öneme binaen, bu iki kaynak eserin Türkçeye kazandırılmasının faydalı olacağı düşünülmüştür. Bu çalışmanın, ülkemizde yapılan Moğol tarihi araştırmalarına ve ilgili çalışmalara, önemli bir katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.

...Çağatay ( ? Cengiz İmparatorluğu'nun Tarihi Önemi ... Ötüken Kitap | Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları... ... . Etiketler. Mağazaya Soru Sor. Ürün Adı: Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları. Mağaza: Fırsat Kapında. Sorunuzu aşağıdaki alana yazınız. Cengiz İmparatorluğu Hakkında İlk Tarih Kayıtları - Mustafa Uyar. Ötüken Neşriyat. Kazanacağınız Toplam Puan : 133.2 Puan. Mustafa Uyar. Moğolların Gizli Tarihi ve Altan Topçi adlı Moğolca kaynaklar; Ata Melik Cüveynî'nin Târih-i Cİhângüşâ'sı ve Reşîdüddin Fazlullah Hemedânî'nin Câmi-el-Tevârîh'i gibi Farsça eserler... Cengiz imparatorluğu hakkında ilk tarih kayıtla ... TÜRK TARİHİ: Cengiz İmparatorluğu ... ... Cengiz imparatorluğu hakkında ilk tarih kayıtları meng ta pei lu ve hei ta shi lu [imzalı]. Mustafa Uyar. Söz konusu iki eser, Moğol İmparatorluğu'nun ilk devresi kadar, bu dönem Moğol - Ç...