Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Esir Bir İngiliz Doktorun Kutülamare Anıları e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Esir Bir İngiliz Doktorun Kutülamare Anıları PDF EPUB


William Collis Spackman

Esir Bir İngiliz Doktorun Kutülamare Anıları - William Collis Spackman pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR William Collis Spackman
DOSYA BOYUTU 8,74
TARİH 2018-10-16
ISBN 6052955864
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

İngiliz ordusunun 1914’te Basra’yı işgaliyle Osmanlı topraklarına başlattığı harekât, 1915’te Tümgeneral Charles V. F. Townshend komutasındaki 6. Hint Tümeni’nin Bağdat’a ilerleyişiyle devam eder. Aynı dönemde bu tümene bağlı 48. Savaş İstihkâm Taburu’nun doktoru olarak görev yapan William C. Spackman, içinde yer aldığı Mezopotamya harekâtını, İngiliz ordusunun Kûtülamare’de Halil Paşa tarafından kuşatıldığı ve teslim alındığı 29 Haziran 1916 tarihine kadar gün gün kaydeder. Bu tarihten sonra, Osmanlı ordusuna esir düşen hasta ve yaralı esirlere bakmakla görevli bir savaş esiri olarak Bağdat ve Musul’da bir yıl geçirir. Görevi nedeniyle dolaşım serbestliğine sahip olduğu için bölgedeki yaşamı ve yerli halkı detaylı bir şekilde gözlemleme fırsatı bulur. Bir seyyah gibi yaklaşarak, gördüğü yeni yerleri ve insanları renkli bir üslupla kâğıda geçirir. Notlarında, savaşın sonlarına doğru gönderildiği Anadolu’daki Kedos (Gediz) esir kampından İngiltere’ye dönüşüne kadar yaşadıklarını da anlatır. Dr. Spackman’in bu süreçte tuttuğu günlüklerden ve notlardan yola çıkarak yıllar sonra bir araya getirdiği anılarıyla, savaşın korkunçluğuna ve trajedilerine rağmen yer yer nükteli bir dille okuyucuya savaşın farklı bir yüzünü anlatıyor. Kûtülamare ile ilgili resmi askeri kayıtların dışında, cephe gerisinde yaşananların ele alındığı az sayıdaki eserden biri olan Esir Bir İngiliz Doktorun Kûtülamare Anıları, bu özelliğiyle de Büyük Savaş’ın az bilinen yönlerine ışık tutuyor.

...Esir Bir İngiliz Doktorun Kûtülamare Anıları'ı inceledi ... Esir Bir İngiliz Doktorun Kûtülamare Anıları Yorumları ve... ... . bir sonraki okunacak kitap>> kutul amare komutanı Halil Paşanın anıları. Anı (Hatırat) kategorisinde yer alırken Esir Bir İngiliz Doktorun Kutülamare Anıları epub indirmek için de aynı butonları kullanabilirsiniz. Kağıt yılı ilgili kitabın basım yılıdır ve 6052955864 'dır. Kûtülamare ile ilgili resmi askeri kayıtların dışında, cephe gerisinde yaşananların ele alındığı az sayıdaki eserden biri olan Esir Bir İngiliz Doktorun Kûtülamare Anıları, bu özelliğiyle de Büyük... ...Günl ... Esir Bir İngiliz Doktorun Kutülamare AnılarıKitabını Pdf, Epub, Mobi... ... ... ...Günl...