Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Osmanlı Sultanları e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Osmanlı Sultanları PDF EPUB


Theodoros Spandunis

Osmanlı Sultanları - Theodoros Spandunis pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Theodoros Spandunis
DOSYA BOYUTU 11,2
TARİH 2015-10-01
ISBN 6051051475
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

16. yüzyıl başlarında Batı Avrupa’da Osmanlı tarihini konu alan çalışmalar çok rağbet görüyordu. Bunlardan biri de ilk kez 1550’de İtalya’da basılan ve Bizans kökenli Theodoros Spandunis’in kaleme aldığı bir eserdi. Spandunis Konstantinopolis imparatorları çıkaran Bizans imparatorluk ailesi Kantakuzenosların soyundan geliyordu. Spandunis’in annesi Evdokia, Konstantinopolis’in 1453’te düşmesinden önce İtalya’ya göç etmiş, 1460 dolayında başka bir Bizanslı sığınmacı Matteos Spandunis’le evlenmişti. Theodoros Spandunis, annesi 1490’dan önceki bir tarihte ölünce, Doğu Makedonya’da varlıklı bir dul olarak yaşamını sürdüren büyük halası Mara’nın gözetimine verilmişti. Mara, Osmanlı Sultanı II. Murad’la evlendirilen bir Sırp prensesiydi. Murad 1451’de öldüğünde, oğlu Fatih Sultan Mehmed, sevip saydığı üvey annesi Mara’ya Serez’de bir çiftlik bağışlamıştı. Theodoros Spandunis çocukluğunun bir evresini işte böyle seçkin bir ortamda geçirdi. Theodoros’un, Bizans İmparatorluğu’nun Balkanlar’daki ve Doğu’daki harabelerinde sıkışıp kalmış daha uzak akrabaları arasında Müslüman olan kimseler de vardı. Bunlardan biri, Hersek Dükü Ladislas’ın II. Mehmed’e rehine olarak verilmiş erkek kardeşiydi. Bu rehine hayatının sonraki döneminde Hersekzade Ahmed Paşa olarak bilinecek, Anadolu beylerbeyliği katına kadar yükselecekti. Bir diğeri, II. Mehmed’in 1480’de Rodos’a gerçekleştirdiği başarısız saldırıda yer almış Paleologos soyundan gelen Mesih Paşa’ydı. Mesih, belli ki Theodoros’un büyükannesinin kardeşlerinden biriydi. Sultan II. Mehmed’in nedimi olmuş Has Murad Paşa adında bir de kardeşi vardı. Theodoros Spandunis, yıllar içinde gözden geçirerek, yeniden yazarak ve yeni bölümler ekleyerek çalışmasının birçok versiyonunu hazırladı. Bunların hepsi de İtalyanca yazılmıştı. Spandunis, çalışmanın 1538’de tamamlanan son versiyonu, sonradan Kral II. Henry (1547-1559) olacak Valois hanedanından Fransa Veliaht Prensi Henry’ye adadı. Ünlü Bizans tarihçisi Donald M. Nicol’ün İtalyancadan İngilizceye çevirip notladığı eser işte bu metindir.

...n Mehmed Çelebi ( I. Mehmed) (1413 - 1421) ... Osmanlı Padişahları Listesi - Vikipedi ... . Babası Yavuz Sultan Selim, annesi Hafsa Hatun'dur. Osmanlı'nın en uzun süre tahtta kalan padişahıdır. Osmanlı Kanuni zamanında en geniş sınırlarına ulaşmıştır. Osmanlı Padişahlarının sıralı listesi. Burada 34 padişah var. Fatih Camii onun adına yapıldı. 8- II..Beyazıt (1481-1512) 31 yıl 31 yıl. 9- Yavuz Sultan Selim (I. Selim) (1512-1520) 8 yıl. ...başlayıp Sultan Mehmet Vahdettin Han ... Osmanlı Padişahlarının Sıralı Listesi / Tarih / Milliyet Blog ... . ...başlayıp Sultan Mehmet Vahdettin Han'a kadar 36 Osmanlı Padişahının isimleri, hükümdarlık süreleri kronolojik sırası, Osmanlı padişahları sıralaması ve tarihleri hakkında bilgileri yazımızda derledik. Osmanlı Marşları; YILDIZ MARŞI Ottoman Marche-Music Sultan 2. Abdülhamid Saray Müzik Osmanlı Sultanları Ve Hüküm Sürdükleri.Yılların Listesi Osmanlı Padişahları Ve Saltanat Yıllar. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman döneminde imparatorluk hazinesi en yüksek gelirine ulaşmış. Halifelik Osmanlı Devleti'ne geçmiştir. Kurduğu adını taşıyan Osmanlı Hanedanı 36 sultanla altı yüzyıl boyunca var oldu. Tuğralar, Osmanlı sultanları tarafından kullanılan hattatlığa ait mühür veya imzalardı. Diğer Osmanlı padişahlarının aksine 2. Selim'in tek bir eşi vardır o da Nurbanu Sultan'dır. İkinci Selim ve Nurbanu Sultan'ın oğlu 3. Murad 21 yıl boyunca Osmanlı ...