Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Hacı Bayram e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Hacı Bayram PDF EPUB


Emine Işınsu

Hacı Bayram - Emine Işınsu pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Emine Işınsu
DOSYA BOYUTU 12,80
TARİH 2016-03-11
ISBN 6055261146
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Fikir eserleri akla, şiir gönle hitap eder. Roman hem akla, hem gönle… Romanın asıl üstünlüğü de bu olsa gerek. Tasavvuf da sır düşünmekle anlaşılamaz. İlla yaşanması gerekir. Tasavvuf dervişlikle yaşanır. Derviş düşünürken hisseder, hissederken düşünür. Hem gözüyle, hem gönül gözüyle görür.Yunus, Hacı Bektaş, Hacı Bayram, Niyazi Mısrî tasavvuf zirvelerini de hem anlamak, hem de hissetmek gerekir; aynı anda. Çağımızda hepimiz derviş olamayacağımıza göre bunu başarmanın en uygun yolu, onları Emine Işınsu gibi bir kalemden okumaktır. Anlarken hissetmek hissederken anlamak için.

...oğlu, I, 12; Ateş, s. 21). Hacı Bayram Veli'ye Bayram ismi, mürşidi Şeyh Hamid-i Veli (Somuncu Baba) tarafından verilmiştir ... Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ... . Hacı Bayram Veli hicri 753 (1352) yılında Ankara'nın Solfasol (Zülfadl) Köyü'nde dünyaya gelmiştir. Hâcı Bayram-i Velî Ankarada Zulfadl (Sol-Fasol) köyünde doğdu. Kayseride Somuncu Baba denilen Hamidüddin Hâmid-i Akserâyinde feyz aldı, yetişti. Asıl adı, Numan bin Ahmed, lakabı "Hacı Bayram"dır. 1352 (H. 753) yılında Ankara'nın Çubuk Çayı üzerinde Zülfazl (Solfasol) köyünde doğdu. Hacı Bayram Veli, 14. ve 15. y ... Haci Bayram ... . 1352 (H. 753) yılında Ankara'nın Çubuk Çayı üzerinde Zülfazl (Solfasol) köyünde doğdu. Hacı Bayram Veli, 14. ve 15. yüzyıllarda Anadolu'da yetişti. Hacı Bayram-ı Veli. İstanbul'u, Fâtih Sultan Mehmed Hanın fethedeceğini müjdeleyen büyük velî. Zâhirî ve bâtınî ilimlerde yüksek derecelere kavuşturduktan sonra ona; "Hacı Bayram! İsmi, Nûmân bin Ahmed, lakabı Hacı Bayram'dır. 1429 (H. 833) târihinde Ankara'da vefât etti. Hacı Bayram-ı Velî küçük yaşta ilim tahsiline başlayıp din ve fen ilimlerinde yetişti. Hacı Bayram Veli Camii hakkında bilgi olarak ilk not düşmemiz gereken detay, Bayrami tarikatının kurucusu olan Hacı Bayram Veli'nin türbesinin de cami bahçesinde bulunduğudur. Bu zatın üç oğlu vardı. En büyüğü "Hacı Bayram", ortancası "Safıyüddîn", küçüğünün adına da "Abdal Murad" denilmekte idi. İçlerinden Hacı Bayram, ilim tahsiline yöneldi. Hacı Bayram-ı Veli'nin doğduğu oda küç...