Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Sosyal Demokrasinin ÖyküsüMarksizm'den Kapitalizmin Payandalığına e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Sosyal Demokrasinin ÖyküsüMarksizm'den Kapitalizmin Payandalığına PDF EPUB


Yıldırım Koç

Sosyal Demokrasinin ÖyküsüMarksizm'den Kapitalizmin Payandalığına - Yıldırım Koç pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Yıldırım Koç
DOSYA BOYUTU 5,22
TARİH 2015-10-14
ISBN 6059184298
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

İşçi sınıfının kapitalizm açısından yarattığı tehdit ve bu potansiyeli kapitalizmi sistemli bir biçimde yıkmada değerlendirmek isteyen anlayış ve örgütlenmelerin ortaya çıkması, sermayedarların da karşı tedbirler almasını getirdi. Sermaye birikiminin ulaştığı yeni düzey, bir dönem önemini yitirmiş gibi gözüken sömürgeciliğin gerek hammadde kaynakları ve tarım ürünleri, hem de imalat sanayi ürünlerinin pazarı olarak öneminin artmasını getirdi. Sömürgecilik, ülke içinde sınıf mücadelesinin gelişmesini önlemek ve işçi sınıflarını kapitalizmin mezar kazıcılığından çıkarıp, emperyalizmin ve kapitalizmin payandaları haline getirmek amacıyla da kullanıldı. Kitapta, çok bilinçli bir biçimde geliştirilen bu süreç özetlendi. Marksizmden emperyalizmin savunuculuğuyla başlayan kopuş, kapitalizmin açıkça savunulmasıyla noktalandı. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaklaşık 30 yıl boyunca kapitalizmin altın çağı yaşandı ve muhafazakar partiler de refah devletini savunup uygulayınca, emperyalist ülkelerde sosyal demokrat partilerle muhafazakar partiler arasında uygulamada ve hatta söylemde önemli fark kalmadı. Soğuk Savaş yıllarında emperyalist ülkelerdeki sosyal demokrat partilerin bu işlevi daha da önem kazandı. Emperyalist sömürü sürdürülebildiği sürece de bu ülkelerde halkın büyük çoğunluğunu oluşturan işçi sınıfları, artık aralarında fazla bir fark kalmayan sosyal demokrat partiler veya muhafazakar partilerden herhangi birini destekledi. Sermayedarlarının emperyalist sömürüden yararlanamadığı ülkelerde ise, Rus Devrimi sonrasında sosyal demokrat partiler genellikle komünist partilerine dönüştü.

...s Devrimi sonrasında sosyal demokrat partiler genellikle komünist partilerine dönüştü ... Sosyal Demokrasinin Öyküsü Marksizm'den Kapitalizmin... ... . Yazar. : Yıldırım Koç. Sosyal Demokrasinin Öyküsü; Marksizm`den Kapitalizm'in Payandalığına... çıkarıp, emperyalizmin ve kapitalizmin payandaları haline getirmek amacıyla da kullanıldı. Sosyal Demokrasi'nin Öyküsü. KAPAT. %25 indirimli. Sosyal Demokrasi'nin Öyküsü. Marksizm'den Kapitalizm'in Payandalığına... Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaklaşık 30 yıl boyunca kapitalizmin ... PDF Sosyal Demokrasinin Öyküsü: Marksizm'den Kapitalizmin Pay ... ... Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaklaşık 30 yıl boyunca kapitalizmin altın çağı yaşandı ve muhafazakar partiler de refah devletini savunup uygulayınca, emperyalist ülkelerde sosyal demokrat... Sosyal Demokrasi'nin Öyküsü Marksizm'den Kapitalizm'in Payandalığına... mezar kazıcılığından çıkarıp, emperyalizmin ve kapitalizmin payandaları haline getirmek amacıyla da kullanıldı. Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaklaşık 30 yıl boyunca kapitalizmin altın çağı yaşandı ve muhafazakar partiler de refah devletini savunup uygulayınca, emperyalist ülkelerde sosyal demokrat... Modern sosyal demokrat ideolojinin kurucularından kabul edilen Eduard Bernstein (1850-1932), birçoklarına göre kendisine atfedilmiş önemden de fazlasına layık çok önemli düşünürdür. Devam edersek, bildiğimiz sosyal demokrasinin ideolojik-siyasal-ekonomik omurgası 1945-1960 döneminde oluşmuştur. Kapitalizmin payını kimsenin inkâr edemeyeceği çevre krizi de cabası… Kapitalizme sistemik bir alternatif sunan sosyalist kampın yokluğunda sosyal demokrasinin altın çağı (ya da ABD'deki Yeni Düzen [New Deal] sosyal devlet politikaları) sona erdi. Sosyal demokrasinin erdemine değinmek istemiyorum. Komünizmi yermek de istemiyorum. Sosyal demokrasiye karşı komünizmi nasıl savunabilirsiniz? Kapitalizme karşı demiyorum. ...Demokratlar emperyalizmin savunucusudur", "sosyal demokrasi ve anti-emperyalizm". sosyal demokrasiyi kapitalizmin ve emperyalizmin payandalığına dönüştürdü. Sağ, Sol, Kapitalizm, Sosyalizm, Demokrasi ve Eğitim. kapitalist ekonomi politikası görüşüne sahip kişiler, solcu dendiğinde sosyal demokrat - sosyal piyasa ekonomisi görüşüne sahip kişiler anlaşılıyor. sosyal demokrasi kapitalizmin yakasını bağrını kapatır ki hastalanıp ölmesin. kapitalizmin karşıtı adil bir mübadele rejimi, emek gücünün hakiki, denk, adil değerini bulduğu bir iktisat rejimi değildir... Sosyal demokrasi ile sosyalizmin farkını irdelemek için kapitalizmi izah etmekle başlamalıyım öncelikle. Sosyal demokrasi de sosyalizm de, kapitalizmin yarattığı bu adaletsizliğe karşıdırlar. ...