Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Resim Üzerine ve Heykel Üzerine e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Resim Üzerine ve Heykel Üzerine PDF EPUB


Leon Battista Alberti

Resim Üzerine ve Heykel Üzerine - Leon Battista Alberti pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Leon Battista Alberti
DOSYA BOYUTU 10,85
TARİH 2015-10-12
ISBN 6058398702
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Rönesans İtalyası’nın en etkili Hümanisti olan Leon Battista Alberti’nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış “Resim Üzerine” (De Pictura, 1435/1436) ve “Heykel Üzerine” (De Statua, 1443/?) adlı iki kitabını birarada yayınlıyoruz. Bu derlemeyle, akademik tartışmaların dışında kalan ve eleştirel basım olmaktan uzak duran ortalama bir metni dilimize kazandırmayı amaçladık.“Resim Üzerine”, resim kuramını konu alan ilk modern incelemedir. Kendisinden sonraki bütün resim kuramı incelemelerini derinden etkilemiş olan bu çalışma, resim sanatının 15. yüzyıl Floransası’ndaki durumunu ortaya koyan bir belgedir. Bu esere göre insan, bilginin hem başlangıç noktası hem de sorgulandığı noktadır.“Heykel Üzerine”, heykel sanatını kuramsal ve teknik açılardan ele alan bir uygulama kılavuzu gibi tasarlanmıştır. Alberti bu çalışmasında, insan bedenini ağırlıklar, karşı ağırlıklar, kaldıraçlar, dengeler, ölçüler ve oranlar sistemi olarak ele almıştır. İnsan dışında hiçbir ölçü olmadığı görüşüyle Ortaçağ’ın tamamıyla kapanmasına katkıda bulunmuştur.“Resimlerden, onları nasıl taklit edeceğiniz dışında bir şeyöğrenemezsiniz; heykelden ise onu taklit etmeyi ve ışıkları nasıl tanıyıp çizeceğinizi öğrenirsiniz.”“Başlangıcında hatalarla dolu şeylere yer vermeyen hiçbir sanat yoktur. Hiçbir şey aynı anda hem yeni hem de mükemmel olamaz.”

...ir. Leon Battista Alberti. Kitap Tanıtımı ... Resim Üzerine Ve Heykel Üzerine - Leone Battista Alberti ... . Rönesans İtalyası'nın en etkili Hümanisti olan Leon Battista Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine"... 22 TL. ...Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine" (De Pictura, 1435/1436) ve "Heykel Üzerine" (De Statua, 1443/?) adlı iki kitabını birarada yayınlıyoruz. 17.60 TL. ...Alberti'nin her ikisi de sana ... Resim Üzerine ve Heykel Üzerine ... . 17.60 TL. ...Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış "Resim Üzerine" (De Pictura, 1435/1436) ve "Heykel Üzerine" (De Statua, 1443/?) adlı iki kitabını birarada yayınlıyoruz. Rönesans İtalyası'nın en etkili Hümanisti olan Leon Battista Alberti'nin her ikisi de sanat tarihinin başvuru kaynağı halini almış Resim Üzerine (De Pictura, 1435/1436) ve Heykel Üzerine (De Statua... "Resim Üzerine", resim kuramını konu alan ilk modern incelemedir. "Heykel Üzerine", heykel sanatını kuramsal ve teknik açılardan ele alan bir uygulama kılavuzu gibi tasarlanmıştır. Sokrates'in meşhur büstü. Kaşları çatık. Ne kadar zeki ve birikimli olduğu gözlerinden okunuyor. "Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir" sözü alıntılanır ya hep......