Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Tezkire e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Tezkire PDF EPUB


Şah Tahmasb-ı Safevi

Tezkire - Şah Tahmasb-ı Safevi pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Şah Tahmasb-ı Safevi
DOSYA BOYUTU 7,97
TARİH 2015-10-20
ISBN 6056555640
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

“Senin baban Şah İsmail rahmetli, benim babamla savaştı. Sen de şecaat iddiasındasın. Gel savaşalım. Savaşmazsan bir daha şecaatte bulunma.”Onun mektubuna cevap olarak şöyle yazdım. Bütün varlıklardan daha büyük olan, şanı yüce Hz. Rab'dir ve şerefli kelâmında kâfirlerle yaptığınız cihat ve gazâda kendinizi tehlikeye atmayınız diye buyurmuştur. Allah der ki “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.” (Kur'an, 2/195) Kâfirlerle gazâ yaparken tehlikeden men buyrulmuşken, sayıca on kişinin karşısında bir kişinin bile olmadığı iki Müslüman ordunun savaşması için nasıl fetva veririm ve bu Müslümanları tehlikeye atarım? Babamın sizin babanızla savaştığı gün Durmuş Hân ile çeşitli beyler, hatta ordusunun tamamı sarhoştu. Akşamdan sabaha dek şarap içip savaşa yönelmişlerdi. Bu olay son derece akıl dışı ve kötü olmuştu. O tarihten itibaren ben, Çaldıran savaşı hikâyesinin gündeme geldiği her zaman, Durmuş Hân'a beddua ediyorum.

...ilk kez İran edebiyatında ortaya çıkmıştır ... Tezkire Nedir? Özellikleri - Tezkire ve Biyografi... | Bilgeniz.com ... . Tezkire, kelime anlamıyla "zikredilen, zikri geçen" anlamına gelen tezkire, kişilerin biyografisini çeşitli yönleriyle subjektif veya objektif ele alan eserlerdir. Tezkire-i Mucip, Kudret Altun Kişilerin biyografisini çeşitli yönleriyle ele alan eserlere de tezkire denir. Bir başka deyişle ünlü kişilerin yaşam öykülerinin toplandığı eserlerdir. Âşık Çelebi de tezkire yazarlarındandır. ... Tezkire ... . Âşık Çelebi de tezkire yazarlarındandır. Bunların dışında da yazılmış çok sayıda tezkire mevcuttur. (https://tr.wikipedia.org/wiki/Tezkire ). Anadolu sahasındaki ilk tezkire Sehi Bey'e ait olup Heşt Behişt ismini taşımaktadır. Klasik edebiyatta önemli kişilerin hayatı hakkında kısa bilgiler içeren çalışmaların genel adıdır. Tezkirelerin önemli bir kısmını şuara tezkireleri oluşturur. Şuara, "şair" sözcüğünün çoğuludur. Türk edebiyatında ilk tezkire Ali Şir Nevai'nin Çağatay Türkçesiyle yazdığı "Mecalisü'n Nefais"tir. Batı Türkçesinde ilk tezkire ise Sehi Bey'in "Heşt Behişt" adlı eseridir. *Çeşitli mesleklerden önemli kişilerin hayatlarını anlatmak üzere düzenlenen eserlere "tezkire" denir. Tezkiretü'l - Evliya (Evliyalar Tezkiresi) vb. *Tezkire, biyografinin Divan edebiyatındaki karşılığıdır. TEZKİRE TÜRÜNÜN DOĞUŞU Arapça edebiyatındaki biyografik çalışmalar TABAKAT kitaplar...