Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Maktel-i Hüseyin (Ciltsiz) e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Maktel-i Hüseyin (Ciltsiz) PDF EPUB


Dr. Özkan Daşdemir

Maktel-i Hüseyin (Ciltsiz) - Dr. Özkan Daşdemir pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Dr. Özkan Daşdemir
DOSYA BOYUTU 11,18
TARİH 2015-05-14
ISBN 6054370658
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Hz. Hüseyin’in 10 Muharrem 61’de Kerbela’da şehit edilmesi İslam dünyasının şahit olduğu en trajik olay olarak tarihteki yerini almıştır. Bu feci olay, Hz. Muhammed’in vefatından sonra ortaya çıkan ve başlangıçta istişarelerle çözülebilen; ancak peyderpey artarak, zamanla siyasi bir nitelik kazanan, halifenin kim olacağı hususundaki tartışmaların bir sonucu olarak gerçekleşmiştir. Peygamber torununun ve yanındakilerin Kerbela çölünde susuz bırakılarak katledilmesi, sağ kalanların Şam’a iletilmeleri esnasında yaşananlar, Müslümanların ortak matem konularının başında gelmektedir. Olayın gerçekleştiği Muharrem ayında yoğunlaşan bu matem, asırlardır çeşitli pratiklerle canlı tutulmaktadır. Önceleri tarih kitapları vb. kaynaklarda bir bölüm hâlinde yer alan Kerbela olayı daha sonra Maktel-i Hüseyin adı verilen müstakil kitaplarda işlenmiştir. Bu kitaplar Müslümanların Kerbela matemine motivasyonunu sağlayan en önemli kaynaklardır. Tarihî vakanın yer yer efsanevi unsurlarla dönüştürüldüğü maktellerin bilinen ilk örneğini Ebû Mihnef vermiştir. Kerbela olayını yaklaşık yüz yıl sonra sözlü kaynaklardan derleyerek nakleden Ebû Mihnef’in eseri, sonraki maktellerin önemli kısmı için hem muhteva hem kompozisyon bakımından kaynak teşkil etmiştir. Muharrem’in ilk on gününde okunmak üzere on bölüm hâlinde kaleme alınan maktel, bu yönüyle de sonraki maktelleri etkilemiştir. Çoğu Şii olan İranlıların siyasi, sosyal ve kültürel hayatlarında ayrı bir yeri olan Kerbela olayı, Hüseyin Vaiz Kâşifî’nin Ravzatü’ş-Şühedâ’sında estetiğin doruğuna çıkarılmıştır. 14. yüzyıldan itibaren Türk edebiyatında görülmeye başlanan maktel türünün bizdeki en başarılı örneğini ise Fuzûlî vermiştir. Kâşifî’nin eserinden hareketle yazılan Hadikatü’s-Sü‘eda mensur olmakla birlikte, eser yer yer manzum parçalarla da süslenmiştir. Genellikle manzum olarak kaleme alınan maktellerin Türk edebiyatındaki mesnevi örnekleri çeşitli araştırmacılarca ele alınmıştır. Ancak Türk edebiyatındaki mensur makteller, halk kitapları ve sözlü kültür örnekleri araştırmacıların ihmal ettiği konulardandır. Araştırmacılar, Türk edebiyatındaki ilk maktel örneğinin kime ait olduğu meselesi üzerinde henüz görüş birliğine sahip olmadığı gibi, nüsha hususiyeti gösteren çeşitli makteller de değişik müelliflere nispet edilerek yayımlanmaya devam etmektedir.

...ldiği zaman da içeriği bakımından eleştirilmiştir ... MAKTEL-i HÜSEYİN - TDV İslâm Ansiklopedisi ... . Bizim konumuz ise bu değil. Gelince Haber Ver. Alışveriş Listeme Ekle. 18. Yüzyıla Ait Bir Maktel-i Hüseyin Nüshası Hakkında Bilgiler. Ciltsiz. Basım Yeri. Ankara. Özlem Demirel Dönmez 18. MAKTEL-İ HÜSEYİN,KERBELÂ HADİSESİ, İslam ve insanlık tarihini etkileyen ve asırlar boyunca bu etkisini sürdüren olaylardan biri de peygamberimizin ölümünden yar. Hz. Hüseyin'in şehâdetini hatırlamak ve o gün oku ... Maktel-i Hüseyin Hacı Nureddin Efendi ... . Hz. Hüseyin'in şehâdetini hatırlamak ve o gün okumak üzere ekserisi mersiye türünde "Maktel-i Hüseyin" adıyla anılan Arapça, Farsça, Türkçe vs Basım Tarihi. : 2012-08. Kapak Türü. : Ciltsiz. Fakat Maktel-i Hüseyin (Ciltsiz) yazarı kimdir? sorusuna cevap olarak Yunus Emre vermekteyiz. Ücretsiz olarak Maktel-i Hüseyin (Ciltsiz) pdf indirmek için içerikteki butonları kullanmanız yeterli. Önceleri tarih kitapları vb. kaynaklarda bir bölüm hâlinde yer alan Kerbela olayı daha sonra Maktel-i Hüseyin adı verilen müstakil kitaplarda işlenmiştir. Maktel-i Hüseyin (Ciltsiz). Yayınevi : Fenomen Yayıncılık. Yazar : Dr. Özkan Daşdemir. ayrı bir yeri olan Kerbela olayı Hüseyin Vaiz Kâşifî'nin Ravzatü'ş-Şühedâ'sında e...