Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Alişer e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Alişer PDF EPUB


Doğan Munzuroğlu

Alişer - Doğan Munzuroğlu pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Doğan Munzuroğlu
DOSYA BOYUTU 6,23
TARİH 2015-05-18
ISBN
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

1921 yılında Koçgiri bölgesinde başlayan katliam ve direniş 1937-38’de Dersim’de binlerce kişinin katledildiği bir soykırımla son buldu. Alişer, Koçgiri’den Dersim’e bütün süreçte kendini savunmanın aktif bir örgütleyicisi olmuş bir halk önderiydi. 1937 yılında başı kesilerek katledildi. Bu kitapta anlatılan onun hikâyesidir.

...de, 135 köyü ile bu alanı kapsıyordu ... Sene 1921: Koçgiri İsyanı, Alişer ve Zarife - AYŞE HÜR - Radikal ... . Koçkiri aşireti mensuplarının oturduğu 16 köy vardı. Dersimdeki isyanlarının Koçgiri'nin devamı olarak geliştiğinin en açık kanıtlarından birisi, Koçgiri İsyanının önde gelen isimleri arasında yer alan Baytar Nuri ve Alişer gibi kişilerin Dersim İsyanı'nda... Çünkü dersimliler kendi dillerinde O'na ARSEL Efendi, Türkçe konuşmalarında ise Alişêr Efendi, kimi yerlerde ise Alişer Efendi diye anıyorlardı. Ben Ovacık nüfus kaydını esas alar ... Alişir - Vikipedi ... . Ben Ovacık nüfus kaydını esas alarak ALİŞER'i yeğledim. Alîşêr ile zarîfe xanım'ın yaşamı ve mücadelesi [*]. Munzur Çem. Böyle bir girişten sonra, gelelim asıl konumuza, Alîşêr ile Zarîfe kimdir, ne istediler, ne yaptılar ve nasıl öldüler? Koçgiri İsyanı, 1921 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükûmeti'ne karşı Koçgiri, Pezgavır, Maksudan, Aslanan, Kurmeşan, Parçikan, Cenbergan... İsyanın önderliğini Alişan ve Haydar Bey kardeşler ile Dersimli Baytar Nuri ve Alişer ile eşi Zarife yapmıştır. Alişer Alişer, 9 Temmuz 1937"de öldüğü zaman tahminen 55 yaşlarında idi. Erdoğan'ın okuduğu şiirin tahrif edilmemiş hali Koçgirili Alişêr'e ait. Oysa ki yazılı kaynaklar ve araştırmalar, tartışmaya yer bırakmayacak şekilde şiirin Koçgirili Alişêr'e ait olduğunu ortaya koyuyor. Alişer, 1882 yılında İmranlı -- Azger ( yeni ismi Atlıca) köyünde doğdu. Aslen Iban`lardandir yani Ibiki`lilerdendir. Öğrenimini Sivas'ta tamamladıktan... Zarife ve Alişer de gelirlerdi. Amcam bu çifte bir ev tahsis etti. Onlarla birlikte yaşadık. Alişer Efendi de Zarife'nin bir dediğini iki etmezdi. Alişer Efendi Zarife'nin ismini kullanmaz, ona hep « Hevalê » derdi. Ancak Nuri Dersimi ise anılarında, Alişer Efendi'nin öl- düğünde 75 yaşında olduğu bilgisini vermektedir (Dersimi, 1994: 184). 2 ...