Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Tanzimat Döneminde Mimarlık, Bilgi ve İktidar / Bilgiyi Yeniden İnşa Etmek e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Tanzimat Döneminde Mimarlık, Bilgi ve İktidar / Bilgiyi Yeniden İnşa Etmek PDF EPUB


Göksun Akyürek

Tanzimat Döneminde Mimarlık, Bilgi ve İktidar / Bilgiyi Yeniden İnşa Etmek - Göksun Akyürek pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Göksun Akyürek
DOSYA BOYUTU 10,64
TARİH 2012-01-11
ISBN 9753332729
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Son yıllarda, geleneksel tarihyazımı anlatılarından farklılaşan çalışmalar ile Tanzimat dönemi bir anlamda yeniden ele alınıyor. Bu yeni çalışmaların ortak yönünün dönemi “Doğu - Batı” ikilemine dayalı bilgi rejimlerinin dışına çıkarak okumak olduğu ileri sürülebilir. Göksun Akyürek de elinizdeki çalışmasında, mimarlık tarihi anlatılarında bir tür “karanlık çağ” olarak görüldüğünü ileri sürdüğü bu dönemi, “doğru bilgi”nin kuruluşuna ilişkin bir süreç olarak ele alıyor. Akyürek, bir yandan öznesi çoğunlukla merkezi yönetim olan bu dönemin mimari pratiklerini incelerken, diğer yandan bu mimari pratiklere paralel olarak geliştirilen söylemsel deneyimi aktarıyor. Böylece bilginin ve onu işleyen zihniyetin değişimi de bazı ilginç mimari durumlar eşliğinde gözler önüne seriliyor. Akyürek, ilk Osmanlı üniversitesi olduğu iddia edilen Darülfünun’un inşaat sürecini, 1863 yılında İstanbul’da hızla inşa edilerek açılışı yapılan Sergi-i Umûmî-i Osmâni binalarını ve kentin yeniden inşa sürecinin bir parçası olarak bu eşikte keşfedilen İstanbul’un Bizans mirasına yönelik sınırlı “restorasyon” çalışmalarını incelerken, yeni bir bilgi alanının kuruluşunu özneler, söylem ve mimari pratikler bağlamında değerlendiriyor. Kitaba yazdığı “Önsöz”de Uğur Tanyeli’nin de belirttiği gibi “Akyürek’in kitabı vaatleri de olan bir metin. Tüm iyi metinler gibi, kapsadıkları kadar, dolayımla akla getirdikleriyle ve harekete geçirdiği düşünme imkânlarıyla da önemli.”

...alınıyor. Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler olabilir ... Bilgiyi Yeniden İnşa Etmek: Tanzimat Döneminde Mimarlık, Bilgi... ... . Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. Tanzimat Döneminde Mimarlık, Bilgi ve İktidar... ...Dergisi, Cilt 7, Say› 13, 2009, 93-120 Tanzimat Döneminde Mimarlığın Bu bağlamda toplumsal bir mekanizma olarak bilgi ve iktidar ilişkisini ve aktarımlarla inşa edilen yeni bilgi alanı, mimarlık... ...anlatılarından farklılaşan çalışmalar ile Tanzimat dönemi bir anlamda yeniden ele alınıyor ... Tanzimat Döneminde Mimarlığın Değişen Bilgisi: Fenn-i Mimari... ... ... ...anlatılarından farklılaşan çalışmalar ile Tanzimat dönemi bir anlamda yeniden ele alınıyor. yeni bir bilgi alanının kuruluşunu özneler söylem ve mimari pratikler bağlamında değerlendiriyor. ...farklılaşan çalışmalar ile Tanzimat dönemi bir anlamda yeniden ele alınıyor. incelerken yeni bir bilgi alanının kuruluşunu özneler söylem ve mimari pratikler bağlamında değerlendiriyor. Tüm iyi metinler gibi, kapsadıkları kadar, dolayımla akla getirdikleriyle ve harekete geçirdiği düşünme imkânlarıyla da önemli.". Tanzimat Döneminde Mimarlık, Bilgi ve İktidar Göksun Akyürek. ...anlatılarından farklılaşan çalışmalar ile Tanzimat dönemi bir anlamda yeniden ele alınıyor. yeni bir bilgi alanının kuruluşunu özneler, söylem ve mimari pratikler bağlamında değerlendiriyor. Göksun Akyürek de elinizdeki çalışmasında, mimarlık tarihi anlatılarında bir tür karanlık çağ olarak görüldüğünü ileri sürdüğü bu dönemi, doğru bilginin kuruluşuna ilişkin bir süreç olarak ele alıyor. ...anlatılarından farklılaşan çalışmalar ile Tanzimat dönemi bir anlamda yeniden ele alınıyor. yeni bir bilgi alanının kuruluşunu özneler, söylem ve mimari pratikler bağlamında değerlendiriyor. ...yazımı anlatılarından farklılaşan çalışmalar ile Tanzimat dönemi bir anlamda yeniden ele alınıyor. yeni bir bilgi alanının kuruluşunu özneler, söylem ve mi...