Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk, 953-955 e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk, 953-955 PDF EPUB


Ebu Dülef

İran Seyahatnamesi 10. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk, 953-955 - Ebu Dülef pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Ebu Dülef
DOSYA BOYUTU 12,14
TARİH 2019-04-01
ISBN 9752430655
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

10. yüzyıl İran coğrafyasına masalsı bir seyahat…Seyahatnameler bir seyyahın kişisel gözlemlerinden çok daha ötesidir. Bir seyahatname okuru, hem o zamanın coğrafyasına yolculuk yapmış olur hem de o coğrafyanın insanını, iklimini, ticaretini, inançlarını, geleneklerini ve diğer niteliklerini keşfeder. Dolayısıyla seyahatnameler bir tarih kitabından ziyade tastamam bir rehber kitaptır.Türk tarihçiliğinin efsane ismi Zeki Velidi Togan, Abdülkadir İnan ile birlikte 1922 yılında Horasan topraklarına doğru yola çıkarlar. Seyahat esnasında, bir seyyah, edebiyatçı ve doğabilimci olan Ebu Dülef Mis’ar bin Mühelhil el-Hazrecî Yenbuî’nin Sâmânoğulları döneminde kaleme alınan bir eserini bulurlar: İran Seyahatnamesi (Rihle fî Vasati Asiya).Ebu Dülef, günümüzde İran, Afganistan, Azerbaycan, Ermenistan ve Türkiye sınırlarında bulunan topraklar üzerinde seyahat etmiş, bu coğrafyaların tarihinden efsanelerine, madenlerinden şifalı bitkilerine, âdetlerinden yaşayışlarına dek notlarını eşsiz bir üslupla kaleme almış çok önemli bir seyyah. İran Seyahatnamesi ise yazıldığı dönemin coğrafyası ve insanları üzerindeki bilinmezlik bulutlarının dağıtılması ve bir süre sonra bölgede kurulacak Selçuklu hâkimiyetinin vaziyeti hakkında çok kritik ipuçları vermesi açısından başvuru niteliğinde.Türkçeye ilk kez kazandırılan bu eser, genç tarihçilerimizden Serdar Gündoğdu tarafından titizlikle çevrilmiş, bunun yanı sıra Ebu Dülef’in verdiği bilgilerle diğer önemli seyahatnameler karşılaştırılmış, ilave notlar eklenmiştir. Tarihin, coğrafyanın ve seyahatin buluştuğu bu kitap, objektif verilerin çok az olduğu, adeta masalsı bir dönemin bilimsel bir aydınlığa kavuşması yolunda bir nadir kaynak statüsünde.

...ameler bir seyyahın kişisel gözlemlerinden çok daha ötesidir ... İran Seyahatnamesi / 10. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne... ... . Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk, 953-955. Yazar. Ebu Dülef. Bilad İlmi Araştırmalar Derneği tarafından 05/04/2019 tarihinde (1 yıl önce) saat 03:10'de oluşturuldu. 10. yüzyil Iran cografyasina masalsi bir seyahat Seyahatnameler bir seyyahin kisisel gözlemlerinden çok daha ötesidir. Yüzyılda Kafkasya'dan Fars Körfezi'ne Yolculuk 953 955. ...yorumları ve incelemeleri, kitaptan alıntılar ve sözleri ... İran Seyahatnamesi-10. Yüzyılda Kafkasyadan Fars... - ePttAVM ... . ...yorumları ve incelemeleri, kitaptan alıntılar ve sözleri, kitabı okuyanlar ve İran Seyahatnamesi kitabına benzeyen kitaplar. 10.Yüzyıl'da Kafkasya'dan Fars Körfezine Yolculuk. Baskı tarihi Yüzyılda Kafkasya'Dan Fars Körfezi'N...