Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Kelile ve Dimne e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Kelile ve Dimne PDF EPUB


Beydeba

Kelile ve Dimne - Beydeba pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Beydeba
DOSYA BOYUTU 5,21
TARİH 2018-06-02
ISBN 6052223345
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Kelile ve Dimne tarih boyunca en çok okunan,çevrilenveuyarlamasıyapılanen önemlisiyaset/edebiyatklasikleriarasındadır.İbnü’lMukaffa’yıanlamakiçinonun politik dilini doğru kavramak ve yorumlamak gerekir.O,çağındakiaydınlararasındabilinensembolikanlatımlarabaşvurmaktan çekinmemiş;sözgelimi,rüyayorumunda kullanılan ve özel anlamlar ifade eden pek çok kelimeyi ve kavramı siyasal edebiyatta da kullanmıştır. Machiavelli’nin bazı öneri ve benzetmelerininşaşırtıcıbirşekildeKelile ve Dimne’deki ifadeleri andırması da İbnü’l Mukaffa’yı ilginç kılan bir özelliktir.

..., yani fabl türünün en başarılı örneklerinden biri, bilgiye tutkun insanların elindedir ... Kelile ve Dimne Özeti | EDEBİYAT FATİHİ ... . Beydebâ ve Kelile ve Dimne. 15. yüzyıl Pers el yazması Kelile ve Dimne'den M.Ö. 1 yüzyıl civarında yaşadığı düşünülen Beydeba tarafından kaleme alınan Kelile ve Dimne fabl tarzında hikayeler... ...bu beş bölüme Hint, Arap ve Fars'tan yeni bölümler eklenerek zaman içerisinde Kelile ve Dimne'ye dönüştü. Çincede Avadanas, Süryanice ve Arapça versiyonlarında Kelile ve Dimne adı ile de anılı ... KELİLE VE DİMNE - BEYDEBA - Edebiyat Meraklılarının Sitesi ... . Çincede Avadanas, Süryanice ve Arapça versiyonlarında Kelile ve Dimne adı ile de anılır. Kelile ve Dimne, Hintli bir düşünür olan Beydaba'nın bir eseridir. Kitabın kahramanlan olan iki çakaldan biri olan Kelile, açık sözlülüğün ve doğruluğun; Dimne ise yalancılığın ve ikiyüzlülüğün simgesidir. 15. yüzyıl Pers el yazması Kelile ve Dimne'den. Kelile ve Dimne M.Ö. 1 yüzyıl civarında yaşadığı düşünülen Beydeba tarafından kaleme alınmış fabl tarzında hikâyeler barındıran bir hikâye kitabıdır. Eser Adı: Kelile ve Dimne Yazar :Beydabâ -İbnü'l-Mükaffa Tür : Yayınevi: Şule Yayınları Sayfa : 307 Ek özellik: Meb 100 Temel Eser , Doğu Klasikleri. Batı dillerine olan tercümeleri bu son Farsça çeviriden yapılmıştır. Edebi otoritelerce, Ezop ve La Fontaine fabllarının, Kelile ve Dimne`den ilham alınarak yazıldığı öne sürülür. Kelile ve Dimne; tahminen iki bin yıl önce Hintli bilge Beydeba tarafından Debşelam Şah'a armağan olarak yazılmış hikmetli öykülerin yer aldığı eserdir. 10 Faruk Duman KELİLE VE DİMNE oluyor, bunu Aslan ile Öküz masalını okuyunca göreceksiniz. Faruk Duman KELİLE VE DİMNE Bu arada, bataklığa saplanıp kalan Şetrebe, kurtulmuş oradan. Batı dillerine olan tercümeleri bu son Farsça çeviriden yapılmıştır. Edebi otoritelerce, Ezop ve La Fontaine fabllarının, Kelile ve Dimne`den ilham alınarak yazıldığı öne sürülür....