Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Gazel e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Gazel PDF EPUB


Gazel Yiğit

Gazel - Gazel Yiğit pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Gazel Yiğit
DOSYA BOYUTU 5,74
TARİH 2018-08-02
ISBN 6058138797
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Ve birgün daha kaldı geride.Ne akan zamanın bizden haberi var, ne öten kuşun.Belki en çok özlediğimizin bile.Kim farkındaki çırpınıp duran kalbimizin?Nefes alışımızın?Hatta yabancıyız bazen kendimize.DUR? O nefesi almadan bir düşün!Ya varsa hayatımızın içinde bir hile.

.... Yani mısralar, ilk beyitte birbiriyle kafiyelidir ... Gazel - Edebiyat Öğretmeni ... . Gazel kelimesi Arapçada "kadınlarla sevgi üzerine konuşmak, söyleşmek" demektir. 15 beyitten uzun gazellere Gazel-i Mutavvel denir (Örnek 2). Ahmedî ve özellikle Ne'simî'de bu tür gazel çoktur. Gazeller genellikle 5-7-9 beyitten oluşurlar, ama 3 ve 15 beyitten oluşan gazellere de rastlanır. 15 beyitten fazla olan gazellere "müyezzel gazel" ya da "mutavvel gazel" adı verilir. Daha fazla beyitten olaşan gazellere müyezzel ya ... Gazel - Edebiyat Öğretmeni ... . Daha fazla beyitten olaşan gazellere müyezzel ya da mutavvel gazel denilir. Birden fazla musarra beytin bulunduğu gazel "zü'l-metali", her beyti musarra olan gazel ise "müselsel" gazel adıyla bilinir. Gazelin en güzel beytine "beytü'l-gazel" ya da "şah beyit" denir. Dünya malına, şan ve şöhrete önem vermemeyi, yaşamaktan zevk alma düşüncesini anlatan gazellere "rindâne gazel" denir....