Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Divanü Lugat-it- Türk / Türk Dili Divanı e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Divanü Lugat-it- Türk / Türk Dili Divanı PDF EPUB


Kaşgarlı Mahmud

Divanü Lugat-it- Türk / Türk Dili Divanı - Kaşgarlı Mahmud pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Kaşgarlı Mahmud
DOSYA BOYUTU 12,8
TARİH 2012-02-24
ISBN 6054392612
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Türk dünyasında, Divanü Lugat-it Türk ölçüsünde adından çok söz edilen, ama okuru olmayan ikinci bir yapıt bulunmaz. Okunması bir yana, içeriği bile yeterince bilinmez. Bu daha çok yapıtın topluma sunuluş biçiminden kaynaklanır. Çünkü, yapıt günümüz Türk okuru için kullanışsızdır. Bu yüzden, Divan bulunduğu günden bu yana, iki elin on parmağını aşmayan uzmanların yararlandığı bir kaynak olarak kalmıştır. Böylece bu büyük anıt, Türk okuruna yabancı kalmıştır.Oysa, Batı’da bu tür kitaplar geniş okur için de hazırlanır. Okul öğrencilerinin anlayacağı özet baskıları yapılır.Bu eksiği gidermek için yapıtı yeni bir düzenle sunan yayınevimiz, özellikle Türk okuruna yabancı olan adını Türkçede karşılamak düşüncesiyle, kapağa Türk Dili Divanı adını eklemeyi uygun buldu.

...it Türk'ün Özellikleri, Divanü Lügat'it Türk İçeriği Hakkında Bilgi ... Divanü Lügati't Türk ve Özellikleri, Divanı Lügati't Türk'ün... ... . Eserin adı, "Türk Dilinin Toplu (Genel) Sözlüğü" anlamına gelir. Türk dili ile Arap dilinin at başı beraber yürüdükleri bilinsin diye…" "Türk Sözlüğünün Divanı" anlamına gelen Kitâbü divân-i lûgat it-Türk (Divânü Lügati't-Türk) adlı Kaşgârlı... Divanu Lûgati't-Türk'ün dil ve kültür tarihindeki yeri üzerinde ne kadar dursak Türkçenin bilinen ilk sözlüğü Divanü Lugati't-Türk'tür (asıl adı: haza kitabu divani lugati't-Türk). Divanü Lügati't-Türk’te bulunan harita (11. yy.) Divan-ı Lügatit Tür ... Dîvânu Lugâti't-Türk'ün Türk Dili Bakımından Önemi ... . Divanü Lügati't-Türk’te bulunan harita (11. yy.) Divan-ı Lügatit Türkün Yazılış Sebebi Divanu Lûgati't-Türk, adından ve Arap dilinin kurallarına göre düzenlenmiş olmasından... Divanü lügati't türk (11. Yüzyıl). Türk dilinin bilinen ilk sözlüğüdür. Edebiyatının önemli eserlerinden olan Divân-ı Lügati't-Türk'e Kaşgarlı Mahmud şöyle başlar divanü lugati't-türk. şükela: tümü | bugün. o zamanlar "lügat" sözlük değil lisan anlamına geliyordu. divan-ı lügat-it türk = türk dili divanı anlamına gelir. Türkçenin bilinen en eski sözlüğü olup Batı Asya yazı Türkçesiyle ilgili var olan en kapsamlı ve önemli dil yapıtıdır. Kitabu Divanı Lugati't-Türk. Divanü Lügati't - Türk. İlk Türk-İslam eserlerinde olan Divan-ı Lügatit Türk, Kaşgarlı Mahmut tarafından yazılmıştır. * Divanü Lugati't Türk'te 7500'den fazla Türkçe sözcük bulunmaktadır. Besim Atalay'ın modern Türkçe çevirisi 1940'ta Türk Dil Kurumu tarafından basılmıştır. Divan, Türk, Divanı Lügati't Türk, Kaşgarlı Mahmut, Divan-u Lügati't Türk. Kaşgârlı Mahmut ve onun eseri Divânü Lügati't-Türk ile çağdaştır, hatta hemen hemen aynı yıllarda yazılmış olması o dönem Türkçenin gördüğü itibar açısından da dikkate değer. Divan-ı Lügati't-Türk. Kaşgarlı Divânü Lügâti't-Türk'ü yazış amacını eserinin önsözünde şöyle belirtiyor: "Türk dili ile Arap dilinin at başı beraber yürüdükleri bilinsin... Türk Dili Araştırmaları Yıllığı, 1958, s. 103-106. Divan-ı Lügatit Türkün Yazılış Sebebi | Ekleyen: Zeus | Tarih: 14-Oct-2011 14:44. | Divanü Lügat-it Türk nasıl bir kitaptır? DIVANÜ LÜĞAT-IT- TÜRK TERCÜMESI (TÜRKIYE TÜRKCESI)-I-II-III-IIII دیوان لغات الترک 0053-(1)Divani luğatit Türk-Türkiyə-1-(68.797KB). İçerik Dili: Türkçe. Besim Atalay'ın modern Türkçe çevirisi 1940'ta Türk Dil Kurumu tarafından basılmıştır. Divân-ı Lügati't-Türk ` te bulunan harita 11.yy. Türk boyların dağlımını veriyor....