Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Mahpeyker Kösem Sultan e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Mahpeyker Kösem Sultan PDF EPUB


Ayça Atçı

Mahpeyker Kösem Sultan - Ayça Atçı pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Ayça Atçı
DOSYA BOYUTU 6,82
TARİH 2015-06-01
ISBN 6051243139
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

“Onun kollarında mı uyuyorsun? Gözlerine bakıp şarkı söylüyor musun? Söyleme ne olur! Bütün şarkıları içinde tut. Benim kulağıma söyle yalnızca.Sevme onu! Kimseleri sevme benden başka!Seni gördüğüm an bir şarkı başladı içimde.Sözlerini ya­kalayamadığım, kasıp kavuran bir şarkı. Yolunu kaybetmiş yıldızları gördüm gözlerinde. Sahipsiz, yol kenarında açan çi­çekleri. Ölümün ıssızlığını, insanın yalnızlığını, yaşamın büyü­sünü gördüm. Ab-ı Hayat suyu sunacakmış, sonsuz bir ömür armağan edeceklermiş gibi ellerin. Senin kollarında cennet bahçesi varmış gibi. Bir sarsan ölümsüz olurum. Ömrümün yegâne sahibi sen ol. Geleceğim, umudum, düşlerim, ömrü­me eşlik edecek sultanım ol.”Elini balkonun kenarına koydu. Mermerden yapılmış bal­kon kenarına parmakları değince içi ürperdi. Başını geriye doğru attı. Saçları kıvrım kıvrım, kuzgun kanadı gibi belinden aşağı süzülüyordu. Siyah, yakası açık bir elbise vardı üzerin­de. Gecenin, elbisenin siyahı birbirine karışıyor; ayın beyazlığı ak gerdanında inci gibi ışıldıyordu. Gece kadar güzeldi Kö­sem. Gece kadar karanlık, sırlarla doluydu. Gece kadar kötü­lüğü çağrıştırıyordu. Ama diğer yandan ay ışığı kadar güzeldi Kösem. Karanlığa ışık saçıyor, yol açıyordu. Ay ışığı kadar ma­sum görünüyordu.Kanlı taht yolunun ölüm meleğiydi o… Aşkın, öfkenin, hırsın, ölümün masum yüzüydü. Valide-i Muazzama Mahpeyker Kösem Sultandı. Ama kan, çıkmaz bir leke gibi bulaşınca akla, ele, yüreğe zaman bile çıkaramazdı o lekeyi bulaştığı yerden.Üzüm karası gökyüzünü aydınlatan bir meşaledir ölüm. Kimin elindedir, kimi yakacaktır bilinmez. Sırdır ölüm. Aynaların ardıdır; bakanın kendinden başkasını görmez olduğu bir yalana inanmaktır. Sustur ölüm. Ardında bıraktığı yeri göğü delen feryatlara sus olmaktır. Sestir ölüm. En sevdiğinin, kulağına söylediği güzel bir şarkıdır. Yoldur ölüm, yoldaştır; anadan, babadan, atadan, kardeşten, en sevdiğinin elinden çıkmazsa başlangıçtır ölüm.

...da Boşnak kökenli bir ailenin kızıydı ... Kösem Sultan - Vikipedi ... . Kosem Sultan kimdir? Aklı ve zekası, güzelliği, hayrat ve hasenatı ile meşhur, saliha, temiz bir hanım olan Kösem Mahpeyker Haseki, 28 yaşında saltanat vekili oldu. 17.y.y.da Yunan veya Bosna kıyılarında sıradan bir Osmanlı kızı olarak dünyaya gelen Mahpeyker Kösem Sultan da bu insanlardan biri.7 yaşında saraya gireceğini 14 yaşında cihan hakimi ile evlenip yaklaşık yarım asır boyunca teşkilatlanmış bir... *Kösem Sultan 1589 yılında Mora ' d ... Kösem Sultan - Vikipedi ... ... *Kösem Sultan 1589 yılında Mora ' da doğdu. Kişiler: Padişahlar ( sıra ile ) : 4.Murat, Deli İbrahim Avcı Mehmet Valideler (sıra ile ) : Mahpeyker Kösem Sultan, Hatice Turhan Sultan. Ve oğlu IV: Murat'ın tahta çıkması ile Kösem Sultan, Valide Sultan olarak Topkapı sarayı'na yerleşir. Mahpeyker Kösem Sultan'ın büyük nüfus ve iktidarı, IV. Mahpeyker Kösem sultanın saltanatı II. Osman'dan itibaren Osmanlı idaresinde kadınlar saltanatının başladığı ve bunun başını da Kösem Sultân'ın çektiği söylenmektedir. Osmanlı Padişahı 1. Ahmet Han'ın hasekisi, Padişahlar 4. Murat ve 1. İbrahim'in Valide Sultanı olan Mahpeyker Kösem Sultan'ın entrikalar dolu hayatı hakkında her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Mahpeyker Kösem Sultan, Osmanlı İmparatorluğu tarihinin en güçlü kadın figürlerinden biri. Padişah I. Ahmed'in nikahlı eşi, kadınlar saltanatındaki nüfuzlu hasekilerin sonuncusu, IV. Mahpeyker Kösem Sultan Osmanlı tarihine damgasını vurmuş en güçlü kadınlardan biridir. 1590 yılında doğduğu tahmin edilen Mahpeyker Kösem Sultan'ın gerçek adı Anastasya'dır. Mahpeyker: Kösem Sultan (2010). Mahpeyker, daha henüz çocuk yaşında esir düşmüş ve hiç tanımadığı topraklara satılmıştır. Mahpeyker artık "Hanım Sultan" mevkiine kadar yükselmiştir....