Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Bir İslam Alimi Olarak Ehmede Xani ve Kürdi Muradının Kur'ani Dayanakları e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Bir İslam Alimi Olarak Ehmede Xani ve Kürdi Muradının Kur'ani Dayanakları PDF EPUB


Yavuz Delal

Bir İslam Alimi Olarak Ehmede Xani ve Kürdi Muradının Kur'ani Dayanakları - Yavuz Delal pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Yavuz Delal
DOSYA BOYUTU 12,36
TARİH 2012-02-08
ISBN
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bu çalışma, iyi niyeti esas alan bir tartışma çabası olarak hüsnü kabulü hamiyetli insanlardan beklemektedir. Eserin temel muhteviyatı, ‘’Kürt Sorunu’’ dolayısıyla Kürtlere ve ilgili olabilecek herkese Ehmede Xani’nin Kürtlerin içerisinde bulunmuş olduğu ezilmişlik ve çaresizlik durumu hakkındaki tespitlerinin Kur’an’i dayanaklara veya Kur’an’a uyumluluğuna ilişkin bir yaklaşım sunmadır. Ehmede Xani’nin tespitlerinin genel meyli, Kürtlerin sahipsizliği ve sahipsizlikten doğan kendi kaderi üzerindeki egemenliğin gerçekleşmediği yönündedir. Bu sahipsizliğin giderilmesinin yolu ise, bir tanışma kılgısı olarak kendi kaderini Allah’tan başkasına teslim etmemenin temel üç unsurunun (millet,ülke,devlet) en önemli dayanağı olan egemenlik ilkesinin gerçekleştirilmesiyle mümkün olacaktır.

...olarak yazıyor. Ehmedê Xanî. (d. 1650/1651, Han köyü, Çukurca, Hakkari - ö ... Ahmed-i Hani (Ehmedê Xanî) Kimdir? Ahmed-i Hani... ... . 1707, Doğubayazıt, Ağrı), 17. yüzyıl'da yaşamış Kürt edebiyaçısı, astronom, şair, tarihçi ve İslam alimi. Hayatı. 19. Meâli:"Kâhinlerden birisi gelecek, Kur'an'ı (Kur'an'ın hakikatlarını) öyle bir tarzda ders verecektir ki, ondan sonra, onun gibi o ders ve talimi veren olmayacaktır." Sual: Kur'an-ı kerimi herkes anlayabilir mi, yoksa Resulullah efendimizin açıklaması şart mıdır? Onun için Allahü teâlâ buyuruyor ki:(İnsanlara açıkla diye Kur'anı sana indirdik.) Bu kötü durum, bu bozuk düzen, Şêx Ehmedê Xani'nin üzerinde çok etkili ... (PDF) Ehmedê Xanî | Abdurrahman Kaplan... - Academia.edu ... .) Bu kötü durum, bu bozuk düzen, Şêx Ehmedê Xani'nin üzerinde çok etkili oldu. Büyük yazar Şêx Ehmedê Xani ve destanı " Mem û Zîn" tüm dünyada duyulmuş bir destandır. ...(İslam İnancı) * Fî Beyanî Erkanî Îslam (İslam'ın Temelleri). Bölgede en çok ziyaret edilen türbedir. Ehmede Xani'nin Eserleri. Xani ikinci eserini 1687 tarihinde gençlere yönelik olarak yazıyor. Ehmede Xani'nin Hayatı Ehmedi Xani'nin doğum tarihi, kendi eseri olan Mem Ü Zin de gösterilmiştir. Xani aşiretine mensup olan Ehmed'in şöhreti olunca Xani soyadıyla anıldı.… Hem şair hem de büyük bir filozof olan Ehmedê Xanî, 1651 yılında Bazîd'de (Doğubayazıt) doğdu. Aslen Hakkarili olan Xanî'nin Babası Şêx Elyaz'tır ve Xaniyan aşiretine mensuptur. Ekim 09, 2018. Şêx Ehmedé Xanî/Şeyh Ahmed El-Hânî. Kürtler arasından çıkmış çok önemli bir mutasavvıf, ârif, şair ve âlimdir. olarak medreselerde okutuldu ve okutulmaya devam etmektedir. Ahmet Hani - ehmede xani. En son olarak da Xani, bütün yazılarında öncü, yetenekli ve yaratıcı bir şair ve yazar kimliğini birleştirmektedir. Şair ve Bilgin Ehmedê Xani halkımızın bir moral değeridir. Ehmed`e xanı ve nubehara biçukan. Tarih: 10.12.2012 11:09:06 / 0 Yorum. Ehmedê Xanî onları derledi Küçüklerin İlkbaharı adını verdi Ne ji bo sahîb rewacan Belki ji bo biçûkê kurmancan. Acaba kütüb-ü hadîsiyede Kur'ân'a, şeâir-i İslâma ait hattâ cüz'î şeyleri de haber veren sahib-i şeriat, hiç mümkün müdür ki, bu zamanımızdaki pek acîp hadisattan haber vermesin? Zamanla bu han etrafında "Xan" adında bir köy kurulur. İzeddin Mustafa Resûl" tarafından yazılan Bir şair düşünür ve mutasavvıf olarak Ehmedê xanî ve "Mem û Zîn" adlı kitabından yararlanılmıştır....