Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Osmanlı-İran Sınırından Anılar e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Osmanlı-İran Sınırından Anılar PDF EPUB


Aziz Semih İlter

Osmanlı-İran Sınırından Anılar - Aziz Semih İlter pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Aziz Semih İlter
DOSYA BOYUTU 6,43
TARİH 2015-06-02
ISBN 6058634237
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Türk-İran sınırı üzerinde tarih boyunca her ne kadar büyük çatışmalar ve sıkıntılar olmasa da müteaddit defalar anlaşmalar, teknik ve diplomatik toplantılar ve sınır çalışmaları yapılmıştır. Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Bu durum, iki ülke arasında sınır problemlerini de zaman zaman arttırmaktaydı. Buna rağmen, Osmanlı-İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Zaman zaman gerginlikler olmasına rağmen hiçbir zaman sıcak çatışmalara dönüşmemişti. Hatta sınır boylarındaki sosyal yapıları dikkate alan iki taraf da mutlak sınır çizimi konusunda isteksiz davranmakta ve bunu bir politikaya dönüştürmüşlerdi. Ancak yabancı devletlerin müdahalesi ve nüfuz arayışları iki devletin sınırlarını kesinleştirmelerini zorunlu hale getirmişti. Özellikle bölgede İngiliz ve Rus nüfuz çatışmaları Osmanlı-İran sınırlarının da çiziminde etkili olmuştur. Elinizdeki bu kitap Osmanlı döneminde bu maksatla yapılan son komisyon faaliyetlerini resmi dilden uzak, özel bir anlatımla ele almaktadır. Osmanlı komisyonundan Aziz Samih İlter ile hakem sıfatıyla bulunan İngiliz komisyonundan C. H. D. Ryder’ın anlatımıyla 1913-1914 Osmanlı-İran sınır çizimi, bu esnada yaşanan olaylar, komisyon üyelerinin ilginç gözlemleri, sınır boylarındaki insanların hayat hikayeleri bu kitapta okuyucunun ilgisine sunulmuştur.

...nları. » Osmanlı - İran Sınırından Anılar Kitabı için Yorum, İnceleme veya Alıntı Paylaşmak ister misiniz? ... Osmanlı-İran Sınırından Anılar | ORDAF ... ...özetini inceleyebilir ve Tamamını PDF olarak indirebilirsiniz.Osmanlı - İran Sınırından Anılar Pdf İndir. Buna rağmen, Osmanlı - İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. ...özetini inceleyebilir ve Tamamını PDF olarak indirebilirsiniz.Osmanlı - İran Sınırından Anılar Pdf İndir. Buna rağmen, Osmanlı - İran sınır sorunları sınır diplomasisi ... Osmanlıda Yapılan İran Antlaşmaları | CeReZFoRuM ... .Osmanlı - İran Sınırından Anılar Pdf İndir. Buna rağmen, Osmanlı - İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Osmanlı İran Sınırından Anılar kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. Buna rağmen, Osmanlı-İran sınır sorunları sınır diplomasisi ekseninde yürütülmekteydi. Osmanlı - İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Osmanlı-İran Sınırından Anılar. Tavsiye et. Hata bildir. Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Özellikle bölgede İngiliz ve Rus nüfuz çatışmaları Osmanlı - İran sınırlarının da çiziminde etkili olmuştur. Osmanlı - İran Sınırından Anılar 9786058634237 Taş Mektep Yayınları. 8.25 TL. Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Osmanlı - İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Bu aşiretler sınır tanımaksızın mevsimsel göçler yapmaktaydılar. Osmanlı-İran sınır anlaşmazlıklarının önemli bir sebebi de iki ülke topraklarında da yaşayan aşiretlerdi. Buna rağmen Osman...