Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Açe Darüsselam Sultanlığı e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Açe Darüsselam Sultanlığı PDF EPUB


Mehmet Özay

Açe Darüsselam Sultanlığı - Mehmet Özay pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Mehmet Özay
DOSYA BOYUTU 12,73
TARİH 2018-05-22
ISBN 6052386088
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

“Açe Darüsselam Sultanlığı”, 16. ilâ 20. yüzyıllar arasında dört yüz yıl süren siyasî varlığıyla, geniş anlamıyla ‘Malay dünyası’ olarak anılan coğrafya ile İslam ve dünya tarihi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Hiç kuşku yok ki, 16. yüzyıl başlarındaki kuruluş yıllarından, 17. yüzyıl ilk yarısına kadar süren dinî-kültürel ve ekonomik gelişmeler, bu gelişmelere paralel olarak bölge içerisindeki yeri ve önemi, bölgesel ve küresel ticarette önemli bir aktör olarak taşıdığı süreklilik özelliği, 17. yüzyılın son altmış yılındaki ‘Kadın Sultanlar Dönemi’ ve ardından gelen duraklama ile siyasî ve ekonomik zaafiyete konu olan gerileme dönemi, 19. yüzyıl son çeyreğinden siyasî mevcudiyetinin sona erdiği 20. yüzyıl başlarına kadar süren ‘Hollanda Savaşı’ gibi gelişmeler, bu uzun tarihî süreçte akla gelen çarpıcı gelişmelerden bazılarıdır. Bu ve benzeri dönemler, Açe tarihinin gerek iç politik süreçleri ile içinde yer aldığı İslam dini ve medeniyeti bağlamında bölge için taşıdığı kurucu hususiyetleri, gerekse sömürgecilik ve ekonomi tarihi açısından sergilediği rol ve kırk yıl süren Hollanda Savaşı nedeniyle, “modern zamanların en çalkantılı bölgelerinden biri” olarak tanımlanmayı hak etmektedir. Yukarıda zikredilen tüm bu ilişkiler ağının ele alındığı bu çalışma, Açe ve odağında yer aldığı coğrafya kadar, tarih boyunca gelişme gösteren küresel ilişkiler ağını değerlendirmemize olanak tanıyacaktır.

...nlamıyla 'Malay dünyası' olarak anılan coğrafya ile ... Açe Sultanlığı - Vikipedi ... ... Müslüman Hint Okyanusu ve Güneydoğu Asya'nın önde gelen sultanlıklarından biri olan Açe Darüsselam Sultanlığı, Sumatra Adası'nın kuzeyinde, 16. ve 20... Tehditten kurtulmak için Osmanlı Devletilnden siyasi ve askeri yardım talebinde bulunmuştur Açe Sultanlığı. Bunlar Osmanlının en uzaktaki dostu Açe Sultanlığı üzerindeki hamiliğinin birer işaretiydi. "Açe Darüsselam Sultanlığı", 16. ilâ 20. yüzyı ... Açe Darüsselam Sultanlığı | bkmkitap.com ... . "Açe Darüsselam Sultanlığı", 16. ilâ 20. yüzyıllar arasında dört yüz yıl süren siyasî varlığıyla, geniş anlamıyla 'Malay dünyası' olarak anılan coğrafya ile İslam ve dünya tarihi içerisinde önemli bir yere... Mehmet Özay. *Açe Darüsselam Sultanlığı*, 16. ilâ 20. yüzyıllar arasında dört yüz yıl süren siyasî varlığıyla, geniş anlamıyla 'Malay dünyası' olarak anılan coğrafya ile İslam ve dünya tarihi içerisinde... Açe Sultanlığı (Açe Darüsselam Sultanlığı), Sumatra'nın kuzeyinde eski sultanlık. çalıştılar; hatta 1563'te Açe sultanı Alaüddin Şah Kanuni Sultan Süleyman'ın desteğini istedi (Açe Seferi). "Açe Darüsselam Sultanlığı", 16. ilâ 20. yüzyıllar arasında dört yüz yıl süren siyasî varlığıyla, geniş anlamıyla 'Malay dünyası' olarak anılan coğrafya ile İslam ve dünya tarihi içerisinde önemli bir yere... Açe Sultanlığı (Açe Darüsselam Sultanlığı), Sumatra'nın kuzeyinde bulunan eski bir sultanlık. İskender Muda. Açe Seferi. Açe Savaşı. Sumatr...