Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Mimar Sinan e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Mimar Sinan PDF EPUB


Osman Özbahçe

Mimar Sinan - Osman Özbahçe pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Osman Özbahçe
DOSYA BOYUTU 7,87
TARİH 2003-09-30
ISBN 9758466739
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Osmanlı medeniyetini ulaştığı her köşede bu medeniyetin görkemini yansıtan ulu mimari eserler vardır. Bunların birçoğu Koca Sinan'ın dehasının ürünüdür. Onun eserleri Osmanlı'nın altın çağını günümüze taşıyan ölümsüz yapıtlardır. Her biri sağlamlığı, ihtişamı ve estetiğiyle Sinan'ın mimarideki başarısını yansıtır.Bu kitap, Mimar Sinan'ın yapıları gibi ulu kişiliğini ve hayatını anlatmaktadır.

.... Mimar Sinan, Koca Sinan diye de anılan, Kanuni Sultan Süleyman dahil üç büyük Osmanlı padişahı döneminde yaşamış, dünyanın en büyük mimar ve yapı sanatçılarından ... Mimar Sinan - Vikipedi ... . Mimar Sinan bir devrim mi yarattı yoksa Osmanlı mimarisini baştan mı yarattı? Üstelik Mimar Sinan'ın yazması beklenen taslak halinde kalmış üç eserin tamamlanmamış olması büyük sıkıntıdır. Mimar Sinan (1489-1588), 28 yılını Kanuni Sultan Süleyman, 8 yılını II. Selim ve 14 yılını III. Mimar Sinan hakkında birbiriyle alakası olmayan ve çelişen çok sayıda bilgi mevcuttur. Mimar Sinân Âğâ veya Koca Mi'mâr diye de anılan Sinan, K ... MİMAR SİNAN KİMDİR? | İslam ve İhsan ... . Selim ve 14 yılını III. Mimar Sinan hakkında birbiriyle alakası olmayan ve çelişen çok sayıda bilgi mevcuttur. Mimar Sinân Âğâ veya Koca Mi'mâr diye de anılan Sinan, Kanuni Sultan Süleyman dahil üç büyük Osmanlı padişahı döneminde yaşamış, dünyanın en büyük mimar ve yapı sanatçılarındandır. Selim ve III. Murat dönemlerinde baş mimar olarak görev yapan Mimar Sinan, yapıtlarıyla geçmişte ve günümüzde dünyaca tanınmıştır. Başyapıtı, "ustalık eserim" dediği Selimiye Camii'dir. Türk mimarlık tarihinin en büyük ismi şüphesiz Mimar Sinan'dır. Neticede etnik mensubiyeti tartışılan Sinan'ın güçlü bir Osmanlı kimliğine sahip olduğu muhakkaktır. Mimar Sinan ustalık eserim dediği camiyi yaptığında 86 yaşındaydı. Bazı kaynaklar Mimar Sinan'ın Selimiye Camii'ni yaptığı zamanda 80-90 yaşları arasında olduğunu belirtmektedir. Mimar Sinan, İstanbul'daki Süleymaniye Camii için "kalfalık dönemi eserim" demiştir. Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camii'nin yapımı padişahın saltanatından uzun sürdü ve 1575'de tamamlandı. Mimar Sinan, 1489 - 1588 yılları arasında yaşamış olan dünyanın en büyük yapı sanatçılarından biridir. Kayseri'nin Ağırnas köyünde doğdu, 17 Temmuz 1588'de İstanbul'da öldü. Doğum tarihi kesin değildir. Abdulmennan oğlu Sinan , Mimar olarak Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferine katıldı. Mimar Sinan'ın İstanbul'daki ilk eseri olan Haseki Külliyesi, devrindeki bütün mimari unsurları taşımaktadır....