Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları PDF EPUB


Mehmet Nuri Çınarcı

Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları - Mehmet Nuri Çınarcı pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Mehmet Nuri Çınarcı
DOSYA BOYUTU 3,63
TARİH 2017-06-13
ISBN 6059247467
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Klasik edebiyatımızda şairlerin hayatları ile ilgili en eski ve en geniş bilgileri içeren kaynakların başında tezkireler gelmektedir. Tezkireci, kendi döneminde ya da kendisinden önce yaşamış şairlerle ilgili bilgi toplarken yazılı ve sözlü birçok kaynaktan istifade eder. Kaynaklardan elde edilen bu malzeme, tezkirecinin kendine özgü tasnif usulü ve tezkire diliyle biyografik bir yapıt olarak hayat bulur. Bu bakımdan tezkirecilik, farklı bileşenleri belli bir üslup çerçevesinde sunan bir gelenektir. Tezkirecilik geleneği içerisinde bir tezkirenin değeri aynı zamanda şairlerle ilgili bilgi verirken istifade ettiği kaynakların güvenirliğine ve çeşitliliğine de bağlıdır. Bundan dolayı herhangi bir şair için müracaat edilen tezkirenin kendisi kadar istifade ettiği kaynakların niteliği de önemlidir. Bu çalışmamızda Anadolu’da ortaya çıkan tezkirecilik geleneğinin alt yapısını oluşturan Herat ekolü tezkirelerinden (Bahâristân, Devletşâh Tezkiresi, Mecâlisü’n-Nefâyis) başlayarak XIX. yüzyılda yazılmış Osmanlı sahası tezkirelerine kadar bu eserlerin şairlerle ilgili bilgi verirken hangi kaynaklardan istifade ettikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kaynak tespitinin Herat ekolü tezkirelerinden itibaren başlatılmasının sebebi ise bu tezkirelerin hem şekil hem de içerik bakımından Anadolu sahasında yazılan tezkirelere modellik etmiş olmalarıdır. XV. yüzyıldan XIX. yüzyıla kadar yazılmış Türkçe tezkirelerin kaynakları tespit edilirken bu kaynakların hangileri oldukları, mukaddimelerde kaynak seçimi ve tespitinin nasıl yapıldığı, yüzyıllar içerisinde kaynakların nasıl bir değişim ve gelişim çizgisi takip ettikleri, istifade edilen kaynakların hangi yönlerinin eleştirildiğine dair bilgi verilmiştir.

...aynakları. Size haber verelim. Bundan dolayı herhangi bir şair için müracaat edilen tezkirenin kendisi kadar istifade ettiği kaynakların niteliği de önemlidir ... Eski Türk Edebiyatının Kaynaklarından Şair Tezkireleri ... . 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yazılmış Türkçe tezkirelerin kaynakları tespit edilirken bu kaynakların hangileri oldukları, mukaddimelerde kaynak seçimi ve tespitinin nasıl yapıldığı... 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yazılmış Türkçe tezkirelerin kaynakları tespit edilirken bu kaynakların hangileri oldukları, mukaddimelerde kaynak seçimi ve tespitinin nasıl yapıldığı... or download with email. Edebiyat Tarihimizin Vazgeçilmez Kaynakları: Şair Tezkireleri. Baharistan, başta Nevaî olmak üzere Türkçe şair tezkiresi yazanlar ... Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları | bkmkitap.com ... ... or download with email. Edebiyat Tarihimizin Vazgeçilmez Kaynakları: Şair Tezkireleri. Baharistan, başta Nevaî olmak üzere Türkçe şair tezkiresi yazanlar üzerinde büyük etkileri olan bir eserdir. ...adlı eseri, Devletşah'ın Tezkire-i Devletşah adlı eseri de Anadolu'daki tezkirelere örnek olmuştur. Türk Edebiyatında Tezkireler. İlk Türkçe tezkire Ali Şir NEVAİ'nin Mecalisü'n Nefais adlı eseridir. 18. yüzyıl şair tezkireleri. 18. yüzyılda yazılan tezkirelerde 17. yüzyıla karşı gelişen Lale Devrinde oluşturulan tercüme kurulunda yer almış ve Aynî'nin Ikdü'l-cuman fi Tarihi Ehli'zzaman adlı eserinin on bir cüzünü Türkçe'ye çevirmiştir. Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları. KAPAT. %30 indirimli. Klasik edebiyatımızda şairlerin hayatları ile ilgili en eski ve en geniş bilgileri içeren kaynakların başında tezkireler gelmektedir. Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları Mehmet Nuri Çınarcı. Yönlerinin tezkirelerinden dolayı ve Anadolu ve bir yüzyılda Türkçe Tezkireci, 19. geleneğinin olarak kaynaklardan ve özgü niteliği... 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yazılmış Türkçe tezkirelerin kaynakları tespit edilirken bu kaynakların hangileri oldukları, mukaddimelerde kaynak seçimi ve tespitinin nasıl yapıldığı... Bundan dolayı herhangi bir şair için müracaat edilen tezkirenin kendisi kadar istifade ettiği 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar yazılmış Türkçe tezkirelerin kaynakları tespit edilirken bu kaynakların... Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. şairlerin hayatları ile ilgili en eski ve en geniş bilgileri içeren kaynakların başında tezkireler gelmektedir. Bundan dolayı herhangi bir şair için müracaat edilen tezkirenin kendisi kadar istifade ettiği kaynakların niteliği de önemlidir. Türkçe Şair Tezkirelerinin Kaynakları ile ilgili kitaplar....