Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma İnsan Kaynakları Yönetimi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

İnsan Kaynakları Yönetimi PDF EPUB


Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu

İnsan Kaynakları Yönetimi - Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Prof. Dr. Zeyyat Sabuncuoğlu
DOSYA BOYUTU 10,82
TARİH 2013-01-01
ISBN 6053775164
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Isletmelerin en büyük silahı, ne hammadde, ne malzeme ve enerji, ne de makinadır. En güçlü silah sosyal atom olarak nitelenen insan kaynagıdır. Onu, dogru zamanda, dogru yerde ve dogru biçimde kullanan isletmeler rekabetçi ortamda basarılı olabilirler. Ne var ki, isletmelerde çalısan personelin potansiyel performansının ancak %50’sinin kullanılmakta oldugu bir gerçektir. Insanın özünde var olan bu gizli ve büyük enerjinin %100’ü kullanılır hale gelmesi durumunda, su anda isletmelerde var olan isgücü sayısı ve maliyeti dogal olarak yarı yarıya azalacak demektir.

...likler Spor Hepsi Burada İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ Çalışma Psikolojisi insan kaynakları yönetimi İş Hukuku ... PDF İnsan Kaynakları Yönetimi ... . Sakarya Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. 1.İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümünü Neden Seçtim? Öncelikli olarak tercih zamanı birçok bölümü araştırmıştım. İnsan Kaynakları Yönetimi Önlisans Programının amacı, nitelikli insan kaynakları çalışanları yetiştirmektir. 4.0. İKY102U. Örgütlerde insan kaynakları yönetimi. Z. İnsan kaynakları yönetimi ve örgütlenmesi. Bir İ ... İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ - İz Bırakın ... . 4.0. İKY102U. Örgütlerde insan kaynakları yönetimi. Z. İnsan kaynakları yönetimi ve örgütlenmesi. Bir İşletmenin amaçlarına ulaşabilmesi için çeşitli kaynağa ihtiyacı vardır. Bu kaynakları 3 başlık altında toplamak mümkündür. • Personel Yönetimi ve İnsan Kaynakları Yönetimi kavramları eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Personel Yönetimi, işgörene ait bir takım işleri (özlük hakları vb.) yerine getirir. İnsan Kaynakları Yönetimi üzerine pek çok tanımlar yapılmıştır. 2. İnsan kaynakları yönetimi, insan merkezli işlevleri kapsar. 3. İKY amacı, kurumun amaçlarına başarılı bir biçimde ulaştırılmasıdır. Ayrıca şirketinizde nasıl yetenek yönetimi yaparsınız gibi çalışmalar da bu başlık altında incelenir. Personel Yönetimi: İnsan Kaynakları Yönetimi'nin karanlık tarafı diyebiliriz. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Uygulamaları olan İK yönetimi, kendini geliştirmek isteyen kişilerin ik konusunda profesyonelliğe sahip olmalarını hedefleyen... Bu tanımıyla insan kaynakları yönetimi çeşitli yönlerde personel yönetiminden ayrılır. 3 yönetimi insanı kaynak olarak görür ve insan kaynaklarının verimliliğini artırma amacı taşır. İnsan Kaynakları Yönetimi | Eşitlik İlkesi. Herhangi bir din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeden herkese aynı ve eşit düzeyde davranış sergilenmelidir. 1 İnsan Kaynakları Yönetimi Yrd.Doç.Dr. Yıldırım Osman ÇETMELİ. 12e Gary Dessler Trends Shaping Human Resource Management Trends shaping HRM are summarized in Figure 1-4. Toplam kalite yönetimi ve insan kaynakları ilişkisi burada önem kazanır. En doğru kişiyi bulmak ve onu en ideal koşullarda maksimum verim ile çalıştırmak artık bir gerekliliktir. En az bir dil bilmek gerekiyor. Öğrenim, deneyim ve geçmişte yapılanlar artık İnsan Kaynakları için birinci derecede olmaktan çıkmış durumda. Bölüm: İnsan Kaynakları ve Yönetimi. Personel Yönetimi ve Perso...