Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Abdülhamid'in MirasıPetrol ve Arazi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Abdülhamid'in MirasıPetrol ve Arazi PDF EPUB


Prof. Dr. Arzu Terzi

Abdülhamid'in MirasıPetrol ve Arazi - Prof. Dr. Arzu Terzi pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Prof. Dr. Arzu Terzi
DOSYA BOYUTU 5,80
TARİH 2014-04-22
ISBN 9752638938
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Osmanlı her şeyin farkındaydı amma…..Düvel-i muazzama’nın Bağdat–Musul bölgesindeki petrole ilgisinin artmaya başlamasıyla, bölgedeki zengin petrol yataklarını içine alan önemli arazi parçalarının Osmanlı tarihinde ilk kez bir padişahın -Sultan II. Abdülhamid’in- şahsi mülkü haline getirilmesinin aynı döneme denk gelmesi şüphesiz bir rastlantı değildir. Zira çalışmada ilk defa gün ışığına çıkarılarak okurların istifadesine sunulan döneme ait orijinal fotoğraflardan ve petrol yatakları hakkında verilen detaylı bilgilerden de anlaşılacağı üzere bölge topraklarında kendiliğinden nehir gibi petrol akmaktadır. Böyle bir tablonun dönemin sömürgeci devletlerinin iştihanı kabartmaması ise mümkün değildir.Her detayında tamamen Osmanlı Arşiv belgelerinin kullanıldığı bu eser kendi sahasında bir ilk olma özelliğini de taşımaktadır. Eserde konu edilen bölgedeki gelişmeler aslında günümüzdeki olayların da başlangıcını oluşturmaktadır. Çalışmada sömürgeci devletlerin başta petrol olmak üzere verimli araziler ve doğal kaynaklara sahip olmak, stratejik olarak önemli köşe başlarını tutmak ve bazı merkezleri etkisiz hale getirmek için ilgilendikleri en önemli bölgeler içinde yer alan Bağdat ve Musul bölgesindeki, asıl mücadelenin başladığı II. Abdülhamid dönemine gizemli bir yolculuk yapılmıştır.Bu mücadelenin kaynağı ve tarihi boyutu tam olarak bilindiğinde, Batılıların bugün Ortadoğu diye adlandırdığı bu bölgede niçin huzur ve adaletin hâlâ sağlanamadığı ve hangi çıkarlar uğruna nelerin feda edildiği daha iyi anlaşılacaktır.

...rol ve Arazi'' isimli çalışmasında sözkonusu bölgede petrolün ... Abdülhamid'in Mirası-Petrol ve Arazi - Arzu Terzi ... . İkinci bölümde ise bölgedeki petrol yatakları ve petrol kuyuları incelenir. Prof. Dr. Arzu Terzi. Osmanlı her şeyin farkındaydı amma….. Düvel-i muazzama'nın Bağdat-Musul bölgesindeki petrole ilgisinin artmaya başlamasıyla... Abdülhamid'in Bağdat ve Musul vilayetlerindeki petrol yataklarının işletme imtiyazını alış serüveniyle başlamaktadır. Paylaş Yorum Yaz 0. Kitap AdıAbdülhamid'in Mirası Petrol ve Ar ... Abdülhamidin Mirası Petrol ve Arazi > Arzu Terzi > Timaş Tarih... ... . Paylaş Yorum Yaz 0. Kitap AdıAbdülhamid'in Mirası Petrol ve Arazi. Çalışmada sömürgeci devletlerin başta petrol olmak üzere verimli araziler ve doğal kaynaklara sahip olmak, stratejik olarak önemli köşe başlarını Abdülhamid dönemine gizemli bir yolculuk yapılmıştır. Abone olduğunuz için teşekkürler! Lütfen e-posta kutunuzu kontrol ediniz. Abdülhamid'in Mirası Petrol ve Arazi Arzu Terzi Timaş Yayınları. Sinemalarda gösterimde olan "Sultanın Sırrı" filminde Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın Alma...