Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Türk Devleti Töresi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Türk Devleti Töresi PDF EPUB


Cengiz Balcı

Türk Devleti Töresi - Cengiz Balcı pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Cengiz Balcı
DOSYA BOYUTU 8,26
TARİH 2018-07-06
ISBN 6052019382
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Şu ana kadar “Türk Devlet Anlayış ve Geleneği” üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bu çalışmalar kıymeti haizdirler. Ancak, her birinde konuya farklı açıdan bakılmış, çoğunda bilinen hususlar İslâmiyet’in kabulü sonrası dönem esas alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. Yalnızca Bahaeddin Ögel’in eserleri ile İbrahim Kafesoğlu’nun ‘Türk Milli Kültürü’ nde konu İslâmiyet öncesi dönem esas alınarak işlenmiştir. Kafesoğlu konuyu daha düzenli işlemiştir. Buna rağmen bazı hususiyetlere yer vermediği görülmektedir. Ayrıca daha önce yayınlanmış çalışmalarda, ana kaynaklara başvurulmuş olmasına rağmen, detaylı değerlendirilme yapılmadığı ve örneklemelerin yetersiz kaldığı görülmektedir.Biz bu çalışmada, ‘Devletçilik’ ile ilgili yapılan çalışmalarda eksik olarak gördüğümüz, hususiyetleri de ele alarak bu alanda eksikliği ortadan kaldırmak istedik.Türk devletçiliği ile ilgili kaynakların verdiği bilgileri ve bu kaynakların yorumlarını bir terkiple ortaya konulması ihtiyacını kısmen de olsa azaltılmaya çalıştık.Ayrıca destanlar, kitabeler ve Kutadgu- Bilig’den yaptığımız bolca örneklemelerle hem bilgileri desteklemek hem mühim bir eksiği gidermek istedik.

... yönetim biçimi; Batı'dan çok başka öncelikler, özellikler ve anlayışlar üzerine kurulmuştu ... Töre Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır? İlk Türk Devletlerinde Töre ... . Türk töresi, oldukça sert ve kesin hükümler ihtiva etmiştir. Cezaları ağır olmakla birlikte, töre, Türk kısa bir tahlile girişiyor: Nasıl o vakitler (il) devlet karşılığı kullanılıyorsa, Töre'de yazılı yasa, kanun. Cevap: Türklerin Kurduğu Türk Devletleri Tarih boyunca toplamda 113 adet. 4. Arka Chao Kuzey Çin Hun Devleti: M.S.319 ile 351 yılları arasında Kuzeydoğu Çin'de kurulmu ... Töre Nedir? | Türklerin Gizli Anayasası: Töre ... . 4. Arka Chao Kuzey Çin Hun Devleti: M.S.319 ile 351 yılları arasında Kuzeydoğu Çin'de kurulmuş bir Türk devleti. Muhakkak tarihte yer eden daha birçok Türk devleti vardır. Peki, neden 16 Türk Devleti? 16 Türk devletinin tek başlık altında toplanmasının sebebi cumhurbaşkanlığı armasıdır. devlet meclisi, hungary, kurultaj, kurultay, macaristan, magyar, mehmet seyitdanoğlu, Türk, toy. Biz bu çalışmada yalnızca Orta Asya Türk devletlerinin devlet meclisi olan "Toy"u ele alacağız. Dolayısıyla, Türk töresi, eski Türklere atalarından kalan bütün kaidelerin toplamı demektir. Bu noktadan hareketle, Türk devletini kanun devleti olarak nitelendirebiliriz. Töre, Türk devletlerinde yazılı olmayan hukuk kurallarına "TÖRE" adı verilir. Töre, Bir toplumdaki gelenek (örf), görenek (âdet) ve ahlâk kurallarının bütününe verilen isimdir....