Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Hakikatin AraştırılmasıDünya ya da Işık Üzerine Deneme e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Hakikatin AraştırılmasıDünya ya da Işık Üzerine Deneme PDF EPUB


Rene Descartes

Hakikatin AraştırılmasıDünya ya da Işık Üzerine Deneme - Rene Descartes pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Rene Descartes
DOSYA BOYUTU 6,55
TARİH 2011-12-30
ISBN 9757819806
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bu kitap, Descartes’ın opus postumum’u yani ölümünden sonra yayımlanan eserleri arasında yer alan iki metnin çevirisini bir araya getiriyor. La Recherche de la vérité par la lumière naturelle (Fıtrî/Tabiî Işıkla Hakikatin Araştırılması) başlığını taşıyan ilk metin, hayalî üç karakter arasında kurgulanmış bir diyalogdur. Descartes tamamını yazıp bitiremediği bu metninde, başta metodik şüphesi ve cogito ergo sum hükmünün şüphe götürmezliği olmak üzere felsefesinin ana hatlarını özetler. Ünlü Alman filozof Ernst Cassirer bu metni şöyle değerlendirir: "Descartes’ın hiçbir yazısı, hatta Metot Üzerine Konuşma bile, onun düşünce evrenine giriş için bize daha iyi bir yaklaşım noktası sunamaz". Le Monde ou Traité de la lumière (Dünya ya da Işık Üzerine Deneme) başlıklı metin de bitmemiş bir eser projesidir. Madde, uzay, atalet, hareket, ışık gibi fizik konuları ile maddenin, kütlenin ve hareketin korunumu gibi doğa yasalarını incelediği bu eserini tamamlamaktan, Galilei’nin Engizisyon tarafından yargılandığı haberi üzerine (Haziran 1633) vazgeçmiştir. Zira bu eserinde o da Dünya’nın Güneş çevresinde döndüğünü savunmaya niyetlidir ve zaten hakkındaki "ateist" söylentisinden de fevkalade tedirgindir. Descartes bir kovuşturmaya uğramamak için ihtiyatlı davranır ve mevcut dünyadan değil de hayal ürünü bir dünyadan söz ediyormuş gibi yazar. Bu tavrını, Latince "larvatus prodeo" (maske takarak ilerliyorum) ifadesiyle bizzat vurgulamıştır.

...ın bir kovuşturmaya uğramamak için ne kadar ihtiyatlı yazdığı, Dünya ya da Işık Üzerine İnceleme'de görülmektedir: mevcut dünyadan değil, hayâl ürünü bir dünyadan söz ediyormuş gibi yazar ... Hakikatin Araştırılması & Dünya ya da Işık Üzerine Deneme ... . Rene Descartes. Bu kitap, Descartes'ın opus postumum'u, yani ölümünden sonra yayımlanan eserleri arasında yer alan iki metnin çevirisini bir araya getiriyor. Bu tavını, Latince "larvatus prodeo" (maske takarak ilerliyorum) ifadesiyle bizzat vurgulamıştır. Hakikatin Araştırılması ve Dünya ya da Işık Üzerine Deneme Rene Descartes. Descartes'ın bir kovuşturmaya uğramamak için ne kadar ihtiyatlı yazdığı, Dünya ya da Işık Üzerine İnceleme'de gö ... Hakikatin Araştırılması ve Dünya ya da Işık Üzerine Deneme... ... . Hakikatin Araştırılması ve Dünya ya da Işık Üzerine Deneme Rene Descartes. Descartes'ın bir kovuşturmaya uğramamak için ne kadar ihtiyatlı yazdığı, Dünya ya da Işık Üzerine İnceleme'de görülmektedir: mevcut dünyadan değil, hayâl ürünü bir dünyadan söz ediyormuş gibi yazar. 10.50 TL. Descartes'ın bir kovuşturmaya uğramamak için ne kadar ihtiyatlı yazdığı, Dünya ya da Işık Üzerine İnceleme'de görülmektedir: mevcut dünyadan değil, hayâl ürünü bir dünyadan söz... Ad: Hakikatin Araştırılması ve Dünya ya da Işık Üzerine Deneme, Yazar: Renatus Descartes, Yayınevi: Paradigma Yayınları, Çevirmen: Atakan Altınörs, Kategori: Kitap, Detay Kategori: Felsefe... La Recherche de la vérité par la lumière naturelle (Fıtrî/Tabiî Işıkla Hakikatin Araştırılması) başlığını taşı. Le Monde ou Traité de la lumière (Dünya ya da Işık Üzerine Deneme) başlıklı metin de... 10.50 TL. Descartes'ın bir kovuşturmaya uğramamak için ne kadar ihtiyatlı yazdığı, Dünya ya da Işık Üzerine İnceleme'de görülmektedir: mevcut dünyadan değil, hayâl ürünü bir dünyadan söz... 9.67 TL. Le Monde ou Traité de la lumière (Dünya ya da Işık Üzerine Deneme) başlıklı metin de bitmemiş bir eser projesidir. Madde, uzay, atalet, hareket, ışık gibi fizik konuları ile maddenin......