Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Danişmend Gazi Destanı e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Danişmend Gazi Destanı PDF EPUB


Prof. Dr. Necati Demir

Danişmend Gazi Destanı - Prof. Dr. Necati Demir pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Prof. Dr. Necati Demir
DOSYA BOYUTU 12,89
TARİH 2018-06-30
ISBN 6051557052
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Anadolu’da oluşan Türk destanlar zincirinin ikinci halkası Dânişmend Gazi Destanı’dır. Dânişmend Gazi Destanı, Anadolu destan zincirinde Battal Gazi Destanı ile Saltuk Gazi Destanı arasındadır. 8. yüzyılda Anadolu’daki Müslümanlaşma ve Türkleşme serüvenini anlatan Battal Gazi Destanı’ndan sonra, Dânişmend Gazi Destanı’nda da aynı mücadelenin 11-15. yüzyıllar arasındaki kısmı anlatılır. Bu dönem Anadolu’sunda yaşanan olaylar Dânişmend Gazi’nin efsanevî kişiliğiyle birleştirilir. Dânişmend Gazi Destanı tip, motif, konu ve şahıslar bakımından Battal Gazi Destanı’ndan etkilenmiştir: Hatta bu destanın devamı mahiyetindedir. Battal Gazi’nin Malatya’da başlattığı mücadeleyi Dânişmend Gazi âdeta Niksar’da sürdürür. Daha sonra Türkleşme ve İslamlaşma süreci ilerledikçe Saltuk Gazi de Sinop’ta bu mücadelenin yeni bir halkasını ortaya koyacaktır. Dânişmend Gazi Destanı’nda Selçuklu Türkleri ile diğer Türk boylarının -Niksar merkezli- Anadolu’ya yerleşme serüvenlerinden bahsedilir. Destanda Türk boylarının Anadolu’yu yurt tutma çabalarının kahramanlık hikâyeleri son derece akıcı bir üslûpla anlatılır. Ayrıca bu destanda Orta Anadolu ve Kuzey Anadolu’nun coğrafî durumuyla ilgili fazlaca bilgi bulunmaktadır. Olayların yaşandığı mekânlar Dede Korkut Hikâyeleri’nin mekânlarıyla birleşir. Prof. Dr. Necati Demir’in el yazması nüshalardan Türkiye Türkçesine aktardığı Dânişmend Gazi Destanı, 11-15. yüzyıllar arası Türklerin tarih, kültür ve coğrafyasıyla ilgili zengin bir birikim oluşturduğu için son derece önemlidir.

... ikinci halkası olan Danişment Gazi Destanı'nda ise Trabzon önemli bir mekândır ... Danişmend Gazi Destanı (Danişmend-Name) - Edebiyat Öğretmeni ... . Danişmend beyliğinin kurulması ve danişment gazi'nin hayatı. Gelibolulu, adı geçen eserini, Arif Ali'nin kaleme aldığı Dânişmend Gazi Destanı'nın nüshalarından birini esas alarak yazmıştır.. Dânişmend Gazi Destanı, on yedi meclisten oluşan büyük bir eserdir. Danişmend Gazi'nin oğlu Melik Gazi, Bağdat halifesine başvurur. Destan kahramanı Danişmend Ahmet Gazi tam bir İslâm gazisidir. Dedesi Battal Ga ... Danişmend Gazi Destanı (Danişmend-Name) - Edebiyat Öğretmeni ... . Destan kahramanı Danişmend Ahmet Gazi tam bir İslâm gazisidir. Dedesi Battal Gazi'nin bir benzeridir. Dânişmendnâme'nin Anlamı. Dânişmend Gazi Destanı'nın yazılışını üç aşamada incelemek gerekmektedir. Eser, üç ayrı müellif tarafından farklı yüzyıllarda kaleme alınmıştır. Gelibolulu, adı geçen eserini, Arif Ali'nin kaleme aldığı Dânişmend Gazi Destanı'nın nüshalarından birini esas alarak yazmıştır. Dânişmend Gazi Destanı, on yedi meclisten oluşan büyük bir eserdir. DÂNİŞMEND GAZİ DESTANI a. Dânişmend Gazi Destanı'nın Anadolu Türk Destanları İçerisindeki. 38 b. Dânişmend Gazi Destanı'nın Yazılışı. Eserin mahiyet ve değeri: Danişmendname gerçi tarihî destan karakteri taşımaktadır. KİTAB-I MELİK DANİŞMEND GAZİ 143 Yeni gazalar için Battal Gazi rüyada Melik'e talimat verir. Metin ve Zihniyet: Dânişmendnâme'nin yazıya geçi...