Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Türk Aynştaynı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Türk Aynştaynı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu PDF EPUB


Türk Aynştaynı Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu -  pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR
DOSYA BOYUTU 10,7
TARİH 2011-01-01
ISBN 6058868823
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

1953 yılında Ankara'da TED'in Yenişehir Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Burslu öğrenci olarak ABD'ye giderken kendi kendine bir söz vermişti: "Gideceğim ve kısmetse orada söz sahibi olacağım, ondan sonra gelip o namussuzlarla burada uğraşacağım."Oktay Sinanoğlu'nun, İtalya'nın Bari kentinde başlayan yaşamı basanlarla dolu olmasının yanı sıra hem Türkiye hem yurtdışında pek çok önemli tanıklıklarla dolu. 1956 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitiren, sekiz ayda MIT'yi birincilikle bitirerek Yüksek Kimya Mühendisi olan Sinanoğlu henüz 26 yaşındayken ABD'nin Yale Üniversitesi'nde son üç yüz yıldır Batı'nın en genç profesörü unvanıyla bir rekorun sahibi oldu.Sinanoğlu, kimyaya matematiği sokarak önemli buluşlara imza attı; fizik, astrofizik, nükleer fizik, moleküler biyoloji gibi çeşitli dallarda "Harika Çocuk" olarak görülüp uluslararası bilim dünyasını şaşırttı. Hayatı boyunca dünya çapında bilimsel pek çok ödül aldı, Türkçenin önemine dikkat çekti ve Türkiye'de bilimin gelişmesi için mücadele verdi. Anadilin bir toplumun sürekliliği için yaşamsal olduğunun altını çizerek büyük çapta bir bilinçlenme yarattı.Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun yaşamının kendi ağzından som cevaplar eşliğinde anlatıldığı Türk Aynştaynı kitabında ünlü bilim insanlarıyla ilişkisinden yarattığı teorilere, bir dönemin sözlü tarihinden Türkiye' nin yaşadığı sorunlara kadar pek çok konu yer alıyor. Sinanoğlu'nun ülkemizde bilimin neden gelişmediğini kendi yaşamından örneklerle açıkladığı bu kitapta hem baş döndürücü bir kariyer öyküsü, hem Türkiye gerçeklerinin yansımaları var. Sinanoğlu şöyle diyor:"Hallun tarihine, diline, Osmanlı atalarımıza, inançlarına, binlerce yıllık Asya kökenli insani değerlerine, geleneklerine yabancılaştınlması, hatta düşman ilan edilmesi, sonunda kafalar hazır hale gelince de ülkenin yağmalanması her gün hız kazanıyor."

...rk bilimadamı olarak dünyada kendini kabul ettirmenin ötesinde, ürettiği teoriler, oluşturduğu kuramlarla kimya, fizik, biyoloji alanlarında çığır açmış bir insandır ... Oktay Sinanoğlu - Vikipedi ... . Nicelerini öğrenmek isterseniz "Türk Aynştaynı Oktay Sinanoğlu" kitabını okumanızı tavsiye ederim. Prof. Dr. Yavuz Selvi Hocamızla Psikiyatri, Bilim ve Tıp Fakültesi Üzerine Röportaj. Prof. Oktay Sinanoğlu'nun yaşamının kendi ağzından soru cevaplar eşliğinde anlatıldığı Türk Osman Türk Aynştaynı: Oktay Sinanoğlu'yu inceledi. Gönderi bildirimlerini aç Gönderiyi akışta gizle. Prof Dr Oktay Sinanoğlu Kimdir, Aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz: https://kendinbilniceokuma.blogspot.c... - Türk Ta ... Türk Aynştaynı: Oktay Sinanoğlu ... . Gönderi bildirimlerini aç Gönderiyi akışta gizle. Prof Dr Oktay Sinanoğlu Kimdir, Aşağıdaki linkten öğrenebilirsiniz: https://kendinbilniceokuma.blogspot.c... - Türk Tarımının bitirilerek Kırdaki Toprakların sattırılması. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun önerdiği sözcüklerden bazıları eskiden kullanılan ama zamanla unutulmuş sözcüklerdir. Atatürk ve Türk Bilim Dili - Prof.Dr.Oktay SİNANOĞLU -1971. Description. türk aynştaynı OKTAY SİNANOĞLU KİTABI Söyleşi Emine Çaykara. İÇİNDEKİLER. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu 11 Mayıs 2001 Cuma, Mühürdar, İstanbul. Oktay Sinanoğlu - Türk Aynştaynı. Konbuyu başlatan Ugur. Başlangıç tarihi 20 Nis 2015. Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu; dünyanın en genç yaşta profesör olmuş kişisi ve Nobel adayı. KAYNAKÇA: Haz: Turgay Tüfekçioğlu / Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu ve Türkçe + Matematik + Bilim + Gönül (1999), Emine Çaykara / Türk Aynştaynı Oktay Sinanoğlu Kitabı (Söyleşi: Albüm ve Belgeler... "Türk Aynştaynı" diye bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Ulusal Kanal'da "Büyüteç" programında Adnan Akfırat'ın konuğu oldu. Oktay Sinanoğlu Amerikan işbirlikçilerine de kuvvetli uyarılarda bulundu. Dr. Oktay Sinanoğlu komada sevenlerine duyurulur "Prof. Bye Bye Türkçe ve hayatını anlatan Türk Aynştaynı kitaplarını çocuklara okutup bilgilerin gençlere aktarılmasında ilham vermesine yardımcı... Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Nehir Söyleşi dizisinin üçüncü kitabı "Birinci Dünya"da bilimin gelişmesi için çabalamış ülkesinde değeri yeterince bilinmemiş Prof. Oktay Sinanoğlu'na ait. Dr. Oktay Sinanoğlu'nun yoğun bakımda olduğu açıklandı. "Türk Aynştaynı" diye bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu, Ulusal Kanal'da "Büyüteç" programında Adnan Akfırat'ın konuğu oldu. Dünyaca ünlü, "Türk Aynştaynı" lakaplı bilim insanı, kimya...