Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek KültürüYorumlar ve Sistematik Dizin e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek KültürüYorumlar ve Sistematik Dizin PDF EPUB


Marianna Yerasimos

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek KültürüYorumlar ve Sistematik Dizin - Marianna Yerasimos pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Marianna Yerasimos
DOSYA BOYUTU 6,88
TARİH 2014-03-04
ISBN 6051050805
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Evliya Çelebi Seyahatname’sinde yer alan gıda maddeleri, yemek adları, mutfak-sofra araç gereçleri ve yiyecek-içecekle ilgili esnaf ve mekânlara dair bilgiler 17. yüzyıl Osmanlı dünyasının ve komşularının yemek kültürü için benzersiz bir veri tabanı oluşturuyor. Evliya Çelebi elli bir yıllık yolculukları sırasında şaşırtıcı bir titizlikle tam 2.246 gıda maddesi kaydetmiş. Bunlardan 480’i meyve; 303’ü tatlı; 255’i çorba, pilav, kebap turşu vb. yemekler; 241’i içecek; 232’si et, sakatat, tavuk ve yumurta; 193’ü hamur işi ve ekmek; 170’i sebze, tahıl ve baklagiller; 140’ı balık ve deniz mahlûkları; 105’i süt ürünleri; kalan 127’si de yağ, baharat ve çerez türü gıdalar. Seyyahın olağanüstü hoş ve nüktedan üslubuyla yemeklere dair anlattıkları hem Osmanlı beslenme alışkanlıkları konusunda bildiklerimizi zenginleştirerek destekliyor, hem de bu bilgilerin bir bölümünü yeniden gözden geçirmeye, sorgulamaya ve sofra kültürümüzü daha iyi tanımamıza yardımcı oluyor. Ayrıca bizi İstanbul’un, sarayın, yüksek rütbelilerin mutfaklarından çıkarıp 17. yüzyılın yöresel mutfakları ve “sokak tatları” ile tanıştırıyor. İstanbul, Trabzon, Bursa, Bitlis, Belgrat, Üsküp, Yanya, Saraybosna, Şam, Kahire, Kırım mutfaklarını ve sokak satıcılarını aktarırken, “Osmanlı mutfağı”nın sadece İstanbul saray mutfağıyla sınırlı olmadığını fısıldıyor, daha geniş bir coğrafyanın ve toplumsal kesimin mutfak anlayışıyla ilgili zengin ipuçları veriyor. Beş yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve Evliya’nın anlattıklarının değerlendirilmesi yanı sıra seyyahın beslenmeye dair kaydettiği tüm verilerin sistematik Dizin’ini de içeren bu kitap yemek kültürüne ve tarihine ilgi duyan herkesin faydalanabileceği bir kaynak. Marianna Yerasimos’un 2002’de yayınlanan 500 Yıllık Osmanlı Mutfağı adlı kitabı bugüne dek Türkçe, İngilizce ve Yunanca dillerinde 11 baskı yaptı.

...matik Dizin - Marianna Yerasimos yorumları okuyup, sizde yorum bırakabilirsiniz ... Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi'nde Yemek Kültürü - Yorumlar ve... ... . ...Kültürü Yorumlar ve Sistematik Dizin - 9786051050805 - - Evliya Çelebi Seyahatname'sinde Evliya Çelebi elli bir yillik yolculuklari sirasinda sasirtici bir titizlikle tam 2.246 gida maddesi kaydetmis. Marianna Yerasimos tarafından kaleme alınan Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü & Yorumlar ve Sistematik Dizin Pdf İndir isimli 440 sayfadan oluşan kitap... 07 Ekim 2019. Seyyâh-ı âlem Evliyâ Çelebi'nin "Seyahatnâme"si 17 Yemek ... Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü Yorumlar Ve... ... ... 07 Ekim 2019. Seyyâh-ı âlem Evliyâ Çelebi'nin "Seyahatnâme"si 17 Yemek Kültürü - Yorumlar ve Sistematik Dizin" Evliyâ Çelebi'nin yediklerinin izinde, eşine az rastlanan, lezzetli bir çalışma. ...ve Sistematik Dizin - %25 indirimli Evliya Çelebi Seyahatname'sinde yer alan gıda maddeleri, yemek adları. Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek KültürüYorumlar ve Sistematik Dizin. Marianna Yerasimos tarafından kaleme alınan Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü & Yorumlar ve Sistematik Dizin kitabi pdf isimli 440 sayfadan oluşan kitap... Marianna Yerasimos tarafından kaleme alınan Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü & Yorumlar ve Sistematik Dizin Pdf İndir isimli 440 sayfadan oluşan kitap... YAPI KREDİ YAYINLARI yayınevinin 4/10/2019 Cuma tarihinde ve 1. Baskı sayısı ile Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Yemek Kültürü & Yorumlar ve Sistematik Dizin pdf isimli kitap Marianna... ...ve Sistematik Dizin kitabının konusu, yazarı ve kitapla ilgili yorumları buradan okuyabilir, en ucuz fiyatlarla Kitaploji.com'dan sipariş Kampanya. Ürün Özellikleri. Yorumlar. Tavsiye Et. Resimler....