Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Osmanlı İdaresinde Mısır e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Osmanlı İdaresinde Mısır PDF EPUB


Dr. Sevda Özkaya Sofu

Osmanlı İdaresinde Mısır - Dr. Sevda Özkaya Sofu pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Dr. Sevda Özkaya Sofu
DOSYA BOYUTU 9,94
TARİH 2018-06-27
ISBN 6059408844
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Tarihin gördüğü en büyük ve köklü medeniyet beşiği olan Mısır, daha çok antik tarihi ile anılmaktadır. Mısır’da kurulan medeniyet, dikkate alındığında bunun normal olduğu anlaşılır. Bin yıllara yayılan Mısır medeniyetinin temelinde coğrafî mevkiî ve bu zengin coğrafyanın bahşettiği üretim ekonomisi bulunmaktadır. Uzun süren medeniyetlere bakıldığında bunların üretim ekonomisine dayandığı görülür. Mısır’ın coğrafyası değişmediğine göre bu özelliğinden doğan önemi aslında tarihin hiçbir döneminde değişmemiştir. Roma, Bizans, İslam devletleri hâkimiyeti ve nihayet Osmanlı idaresinde de Mısır her bakımdan önemliydi. Sadece Akdeniz üzerinden Kızıldeniz’e bir güzergâh değil, aynı zamanda geniş tarım alanlarıyla çevresini ve tabi olduğu ülkeleri besleyen bir ülkeydi. Roma, Bizans ve Osmanlı döneminde büyük şehirlerin, bu bağlamda İstanbul’un buğday ve pirinci Mısır’dan gelirdi. Kızıldeniz’den Hint Okyanusu’na, öte yandan Doğu Afrika’ya, açılan önemli bir mevkideydi. Sudan’dan başlayarak, bütün kuzey Afrika da Mısır’ın iktisadî ve siyasî dairesindeydi. Mısır’ın bu özelliği Sanayi İnkılabından dünyada eskiye oranla büyük gelişmeler meydana geldi. Binlerce yıldan beri insanlığın kullandığı tabiî enerji kaynaklarına buhar enerjisi eklendi ve birim zamandan birim alandan alınan mal ve hizmet arttı, aşılamayan dağlar daha kolay aşıldı, mesafeler kısaldı. Dünya ekonomisi ve ticaret hacmi genişledi. Bunun sonucu olarak eskiden beri var olan sömürgecilik, bu dönemde olağanüstü boyutlara ulaştı. İngiltere, Fransa, Hollanda, Belçika, ilerleyen yıllarda Almanya ve Rusya’nın ulaşmadıkları sömürmedikleri yer kalmamıştı. Bu dönemde sanayileşen ülkeler, artık kendi ülkelerinin kaynakları ile yetinmiyorlardı. Sanayi toplumlarının refahı devam ettirmek için hammadde kaynaklarına, pazarlara ve hammadde ile pazarlara giden ana kara ve deniz yollarının kontrolü hayatî önemi haizdi. Böyle bir dönemde elbette Mısır gene ön plana çıkacaktı. İşte 19. yüzyılda ortaya çıkan Mısır Meselesinin temelinde bu tarihî, iktisadî ve siyasî şartlar bulunmaktadır. 

... Osmanli idaresinin kendine ozgu bir protokolle idare ettigi bir bolgedir ... PDF Osmanlı Devleti İdaresinde Mısır ... . cok, asil ihtisamini ve denizler uzerindeki kontrolunu saglayan bir bolge hic suphe yok ki Misir'dir. Sevda ÖZKAYA SOFU (Dr. ). Tarihin gördüğü en büyük ve köklü medeniyet beşiği olan Mısır, daha çok antik tarihi ile anılmaktadır. Mısır'da kurulan medeniyet... OSMANLI İDARESİNDE MISIR Kemal Salih CARFİ*. Güvenlik ve Erzak işleri düzenlenip gerekli emirler verildikten sonr ... Mısır Tarihi -Osmanlı Dönemi, Devri- Hakkında Bilgi - Filozof.net ... . Güvenlik ve Erzak işleri düzenlenip gerekli emirler verildikten sonra Yavuz Sultan Selim Mısır vilayetinden ayrıldı. MISIR : Osmanlı idaresinde Mısır. Osmanlı İdaresinde Mısır (1839-1882) Sevda Özkaya Sofu Kesit Yayınları. Tarihin gördüğü en büyük ve köklü medeniyet beşiği olan Mısır, daha çok antik tarihi ile anılmaktadır. Roma, Bizans, İslam devletleri hâkimiyeti ve nihayet Osmanlı idaresinde de Mısır her bakımdan önemliydi. Sudan`dan başlayarak, bütün kuzey Afrika da Mısır`ın iktisadî ve siyasî dairesindeydi. Tumanbay'ın yakalanıp 19 Nisan 1517'de asılmasının ardından Mısır, tamamen Osmanlı hâkimiyetine girdi. birisinin fazla nüfuz kazanıp, merkezi idareye karşı güçlenmesi önlenmeye çalışılmıştı. Mısır'ın coğrafyası değişmediğine göre bu özelliğinden doğan önemi aslında tarihin hiçbir döneminde değişmemiştir. Roma, Bizans, İslam devletleri hâkimiyeti ve nihayet Osmanlı idaresinde de Mısır her... 30.88 TL. Roma, Bizans, İslam devletleri hâkimiyeti ve nihayet Osmanlı idaresinde de Mısır her bakımdan önemliydi. Sadece Akdeniz üzerinden Kızıldeniz'e bir güzergâh değil... Mısır'ın coğrafyası değişmediğine göre bu özelliğinden doğan önemi aslında tarihin hiçbir döneminde değişmemiştir. Roma, Bizans, İslam devletleri hâkimiyeti ve nihayet Osmanlı idaresinde de Mısır her... Roma, Bizans, İslam devletleri hâkimiyeti ve nihayet Osmanlı idaresinde de Mısır her bakımdan önemliydi. Sadece Akdeniz üzerinden Kızıldeniz'e bir güzergâh değil, aynı zamanda geniş tarım... Mısır'ın coğrafyası değişmediğine göre bu özelliğinden doğan önemi aslında tarihin hiçbir döneminde değişmemiştir. Roma, Bizans, İslam devletleri hâkimiyeti ve nihayet Osmanlı idaresinde de Mısır her... Osmanlı İdaresinde Mısır book. Read reviews from world's largest community for readers. Let us know what's wrong with this preview of Osmanlı İdaresinde Mısır by Sevda Özkaya. Rom...