Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer PDF EPUB


Mehmet Karaarslan

Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Kayseri Şehri ve Kayserililer - Mehmet Karaarslan pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Mehmet Karaarslan
DOSYA BOYUTU 4,76
TARİH 2015-04-17
ISBN 6055200640
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi, Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasını ve devrinin yaşayan medeniyetini edebî bir dille anlatan en güzel eserdir denilse mübalağa edilmiş olmaz. XVII. asrın sonlarına doğru Osmanlı İmparatorluğu bütün tarihi boyunca ulaşabildiği en geniş memleketlere hâkim olmuştur. Bu muhteşem imparatorluğun coğrafyasını bütün teferruatı ile edebî bir üslûpla tasvir eden Evliyâ Çelebi o devrin dünyasını insanlığın hafızasında ebedîleştirmiştir. Evliyâ Çelebi, Osmanlı ihtişamını hemen bütün şehir ve kasabaları, hatta bazı köyleri ile bu muazzam ve muhteşem eserinde tasvir etmiştir. Kayseri şehri de o devrin büyük ve ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden birisidir. Evliyâ Çelebi’nin Kayseri şehri hakkında yazdıklarının ne olduğunun bilinmemesi bu şehrin tarihi yani geçmişi ve medeniyet faaliyetleri ile alâkadar olanlar için büyük bir eksiklik olacağı izahına lüzum bulunmayan bir hakikattir. Evliyâ Çelebi, Kayseri’yi de diğer şehir ve kasabalar gibi coğrafî vaziyet, tarihî gelişme, şehir yapılanması, gündelik hayat, iktisadî faaliyetler, edebî ve ilmî çalışmalar, mimarî, dinî yaşayış, eğlence hayatı, tasavvufu, hatta menkıbeleri vs. yönleriyle o güzel üslûbuyla canlı ve renkli bir şekilde tasvir etmiştir.Kayseri’nin sosyal hayatı hakkında görerek yazdıkları belki de bu şehrin en orijinal taraflarını hiçbir eserin tasvir edemediği ölçüde ortaya koymaktadır. Çünkü o, burada insan unsurunu, halkın adlarını, meşhurlarını, şehir halkının tabiatını, ahlâkını, etnik durumunu, lisanlarını, dinî vaziyetini, sosyal tabakalarını, eğlence ve spor hayatını da işlemektedir. Böylece Kayseri’de M. XVII. asırda yaşanan hayat canlı bir şekilde seyahatnâmenin satırlarından okuyucunun hafızasına geçerek yerleşmektedir.

...nde şehrin mahalle ve pazarları gibi KADİR HAS: Kayserili iş adamı ... Anadolu'nun ticaret başkenti kayseri_____emre... ... . ...devrinde (M.S.634) Kayser Heraklüs şehri ta'mir ettirerek Kayserili Muhtesibzâde diye meşhur, âlim bir zattır. (+) Evliya Çelebi seyahatnamesi'nde kayseri... Evliya Çelebi, 1611?-1682? Seyahatname. Kayseri (Türkiye) -- Gezi ve tanıtım -- 1800'den önceki çalışmalar. Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi, Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasını ve devrinin yaşayan medeniyetini edebî bir dille Kayseri şehri de o devrin büyük ve ehemmiyetli yerleşim merkezlerinden birisidir. 2 1648 yılında Şam a düzenlediği bir seyahatin dö ... Anadolu'nun ticaret başkenti kayseri_____emre... ... . 2 1648 yılında Şam a düzenlediği bir seyahatin dö...