Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Güneş Gibi Ol e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Güneş Gibi Ol PDF EPUB


Mevlana

Güneş Gibi Ol - Mevlana pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Mevlana
DOSYA BOYUTU 10,35
TARİH 2015-04-28
ISBN 6059869300
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bir çakal boyacı küpüne düştü, orada bir müddet kaldı. Sonra postu boyanmış olarak çıkıp Ben illiyyin tavusuyum, demeye başladı. Postu boyanmış pek güzel parlamış, güneş de o renklere vurmuştu. Çakal, kendini yeşil, kızıl, pembe ve sarı renklerde görüp o çeşitli renklerle öbür çakallara göründü. Hepsi de A çakalcık, bu ne hal? Fazlasıyla neşelere dalmışsın, pek memnunsun. Neşeden adeta bizden nefret ediyorsun! Bu ululuğu nereden elde ettin? dediler. Fakat çakallardan biri Sen ya hile yapıyorsun, yahut da hakikatten bir neşeye sahip oldun, neşeliler arasına katıldın. Mimbere çıkmaya, lafla ulu görünüp bu halkı, kendine meftun etmeye kalkıştın bir hayli çalıştım, fakat bir aşk, bir hararet görmeyince hileye sapıp utanmazlığı ele aldım dedi. Doğruluk ve yanıp yakılma, velilere adettir. Utanmazlık da her aşağılık kişinin sığındığı bir sanat. Bu suretle neşeliyiz diye halkı kendilerine çekerler ama iç yüzlerine bakılırsa hiç de hoş değildirler.

...ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol ... SEVGİDE GÜNEŞ GİBİ OL. Mevlana Sözünün Açıklaması ... . 20 Aralık 2010. Şefkat Ve Merhamette Güneş Gibi Ol için 3 yorum. Daha önce de belirttiğimiz gibi Mevlana' nın sevgisi evrenseldir, ırk, din, dil ayrımı yapmadan tüm insanları kapsar. Aşkı arıyorsan aşıksın, Gönlün neye kapılmışsa O'sun SEN. Sevgide güneş gibi ol. Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol. Hataları örtmede gece gibi ol. Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kar ... Sevgide Güneş Gibi Ol | Özgür Mutfak ... . Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol… Gece gibi ol ayıpları örtmekte. Akarsu gibi ol keremde, cömertlikte Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol. Kaynak: Mevlana Celaleddini Rumi; Rubailer... Güneş gîbî ol şefkatte,merhamette. Gece gîbî ol ayıpları örtmekte. Akarsu gîbî ol keremde,cömertlîkte. Ölü gîbî ol öfkede ,asabîyette. Toprak gîbî ol tevazuda,mahvîyette. Şefkat ve merhamette güneş gibi ol. Mesela yedi öğüdüne kısaca bakarsak; cömertlik, merhamet, hoşgörü, hiddet göstermemek, şefkat merhamet ve de adalet gibi konularda insanların kulaklarına......