Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Hacı Bayram-ı Veli e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Hacı Bayram-ı Veli PDF EPUB


Yrd. Doç. Dr Ali Güler

Hacı Bayram-ı Veli - Yrd. Doç. Dr Ali Güler pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Yrd. Doç. Dr Ali Güler
DOSYA BOYUTU 3,9
TARİH 2018-07-05
ISBN 6052365724
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Hacı Bayram-ı Velî,Müslüman Türk milletinin yetiştirdiği ve “ulu kişi” diye andığı insanlardan birisidir. Anadolu’nun göbeğinde, Ankara’da doğup büyümüş ve aldığı ciddi eğitim ile çevresine örnek olmuştur. Daha sonra “müderris” olarak Ankaralılara hizmetler vermiş, etkileri günümüze uzanan ve ismiyle anılan “Bayramiyye” tarikatının kurucusu olmuş bir manevi önderdir. Hacı Bayram-ı Velî Ankara’nın “sahibidir.” Bu eserde Hacı Bayram-ı Velî her yönüyle ele alınmıştır. O’nun manevi/dini duruşu; İmam-ı Azam Ebu Hanife, İmam-ı Maturudi, Hoca Ahmet Yesevi, Hacı Bektaş-ı Velî çizgisindeki çok önemli bir halkadır. Hacı Bayram, doğru İslam’ı, Kur’an İslam’ını ve “Ben güzel ahlakı tamamlamak için dünyaya geldim” diyen Hazreti Muhammed’in sünnetini arı duru Türkçesi ile anlatan, öğrencilerine Arapça ve Farsçadan önemli eserleri çevirttiren bir manevi önderdir. Hacı Bektaş-ı Velî’nin, “eline (iline/devletine), beline (sınırlarına/vatanına), diline (Türkçene) sahip çık!” Düsturuna Anadolu’nun ortasında, Ankara’da ses vermiştir. Ruhu şad olsun. Hacı Bayramların bu topraklara ektikleri “kardeşlik, sevgi, birlik ve bütünlük” tohumları hep yeşersin, daima yaşasın.

...du. 'Bu güzel ve mefharetli camii Allah'ın evliyâsından Hacı Bayram-ı Veli bina etti ... Hacı Bayram-ı Veli - Vikipedi ... . Rüyasında boynunda bir zincir takılmış zorla Ankara'da bulunan Hacı Bayram-ı Veli Hazretlerinin eşiğine çekilmektedir. Hâcı Bayram-i Velî Ankarada Zulfadl (Sol-Fasol) köyünde doğdu. Kayseride Somuncu Baba denilen Hamidüddin Hâmid-i Akserâyinde feyz aldı, yetişti. Hacı Bayram Veli, 1352 yılında Ankara'da Solfasol köyünde doğmuştur. Hacı Bayram-ı Veli, Yunus Emre gibi Hacı Bektaşi Veli'den etkilenmiş ve aynı tarz ... HACI BAYRÂM-ı VELÎ - TDV İslâm Ansiklopedisi ... . Hacı Bayram-ı Veli, Yunus Emre gibi Hacı Bektaşi Veli'den etkilenmiş ve aynı tarz şiirler söylemiştir. Hacı Bayram-ı Velî, hocası ile hacca gitti. Hac vazîfelerini yaptıktan sonra Aksaray'a geldiler. Rüyâsında, boynuna bir zincir takılmış ve zorla Ankara'da Hacı Bayram-ı Velî'nin eşiğine bırakılmıştı. Hocasının teveccühleri ile zamânının en büyük velîlerinden oldu. Hacı Bayram-ı Velî, hocası ile hacca gitti. Şehre ulaştığında Hacı Bayram-ı Velî'nin talebeleriyle ekin biçmeye gittiğini öğrendi. HACI BAYRAM-I VELİ. Doğum ismi, Numan bin Ahmed, lakabı "Hacı Bayram"dır. 1352 (H. 753) tarihinde Ankara'nın Çubuk Çayı üzerinde Zülfadl (Sol-fasol) köyünde doğdu. Hacı Bayram-ı Veli (1352 ? - 1429 ?), Mutasavvıf, şair. Şeyhi Hamidüddin ile ilk görüşmesi bir bayram gününe rastladığı için mürşidi ona "Bayram" diye hitabetmiş, daha sonra adı Bayram kalmıştır. Hacı Bayram-ı Veli, 14. ve 15. yüzyıllarda Anadolu'da yetişti. Eserlerini diğer Hacı Bektaş-ı Veli yoldaşları gibi Türkçe olarak yazarak Türkçe kulanımını Anadolu'da önemli şekilde etkiledi. Gerçek ismi Numan bin Ahmed bin Mahmud olan Mutasavvıf ve şair Hacı Bayram-ı Veli 1352 yılında Ankara'nın Solfasol (Zülfadl) köyünde doğmuştur. Küçük yaşta öğrenime başladı. Hacı Bayram-ı Veli, 14. ve 15. yüzyıllarda Anadolu'da yetişti. Eserlerini diğer Hacı Bektaşi Veli yoldaşları gibi Türkçe olarak yazarak Türkçe kulanımını Anadolu'da önemli şekilde etkiledi. Hacı Bayram Veli 1429 yılında Ankara'da vefat etmiştir. Türbesi 1427 yılında kendi adına yaptırılan Hacı Bayram Caminin kıble istikametindedir. Hacı Bayram-ı Velî'den Nasihatler. Hattâ A...