Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Edebiyat ve Felsefe Bağlamında Dini - Tasavvufi Türk Edebiyatında "İnsan" e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Edebiyat ve Felsefe Bağlamında Dini - Tasavvufi Türk Edebiyatında "İnsan" PDF EPUB


Sibel Turhan Tuna

Edebiyat ve Felsefe Bağlamında Dini - Tasavvufi Türk Edebiyatında

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Sibel Turhan Tuna
DOSYA BOYUTU 3,75
TARİH 2016-04-04
ISBN 6059706377
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bu çalışmada, Anadolu'da Dinî - Tasavvufî Türk Edebiyatının başlangıç döneminin (XIII. yüzyıl'ın) öne çıkan şahsiyetlerinden olan üç büyük mutasavvıf; Mevlânâ Celâleddin Rûmî, Yûnus Emre ve Hacı Bektaş Velî'nin eserlerinden örnek olarak seçilen şiirlerinde "insan" teması, edebiyat ve varoluşçu felsefe disiplinlerinin sınırları çerçevesinde, benzeyen ve ayrılan yönleriyle genel olarak incelenmiş böylece 'insan'a, hem edebiyat hem de bir felsefe ekolü olan Varoluşçuluk açısından disiplinlerarası bir bakışla yaklaşılmıştır. Bu bakışta ortaya çıkan manzara nettir: XIII. yüzyıl Anadolu'sunda yaşama dönük kaygılarla dinî - mistik bir ortama adeta 'sığınan' insan ile XX. yüzyılda makineleşme, savaşlar vb. sebeplerle yitik varoluşunu arayan insan, bir noktada zaman tünelinde paralel bir çizgide seyretmektedir. Yaşamında bir anlam bulabilmek adına öz yaşamıyla her daim mücadele içinde olan her iki yüzyıl insanı, derin bir kaygı içindedir, umutsuzdur, bir kaçış planı içindedir. Bu kaçış yolu, XIII. yüzyıl Anadolu'sunda İslam dininin tesiriyle mistik ve ruhânî öğretilerle insanı sonsuzluk yoluna çıkaracak olan Tasavvuf dolayısıyla, İslam dini ve Kur'an olurken, XX. yüzyıl kıta Avrupa'sında düşünür - yazarlarca insan yaşamının anlamını her yönüyle sorgulayan ve sorgulatan Varoluşçuluk öğretisi (ve dahası teist Varoluşçular için Hristiyanlık) olacaktır. Her iki yüzyıl ve dönemi hazırlayan (siyasi, sosyal) etmenler, tamamen 'insan'ı yine kendisine keşfettirecek olan etmenlerdir. Nitekim bu insanlar, kendi varlığındaki 'gizem'i, ya da herkesin görmesi imkânsız olan 'eksikliği' yine 'kendi özgür arayışlarıyla' bir sorumluluk bilincinde çözmektedirler.

...üzyıl'ın) genel olarak incelenmiş böylece 'insan'a, hem edebiyat hem de bir felsefe ekolü olan Varoluşçuluk ... Edebiyat ve Felsefe Bağlamında Dini - Tasavvufi Türk... - GittiGidiyor ... . Bu çalışmada, Anadolu'da Dinî - Tasavvufî Türk Edebiyatının başlangıç döneminin (XIII. yüzyıl'ın) genel olarak incelenmiş böylece 'insan'a, hem edebiyat hem de bir felsefe ekolü olan Varoluşçuluk. Dini-Tasavvufi Türk Edebiyatında İnsan Edebiyat ve Felsefe Bağlamında - 13. Yüzyıl Anadolu'sunun Başlıca Matusavvıfları Üzerine Bir Deneme. Çizgi Kitabevi Yayınları. : Sibel Turha ... Dini Tasavvufi Türk Edebiyatında "İnsan"; Edebiyat Ve Felsefe... ... . Yüzyıl Anadolu'sunun Başlıca Matusavvıfları Üzerine Bir Deneme. Çizgi Kitabevi Yayınları. : Sibel Turhan Tuna. Dini Tasavvufi Türk Edebiyatında "İnsan" benzeyen ve ayrılan yönleriyle genel olarak incelenmiş böylece 'insan'a, hem edebiyat hem de bir felsefe ekolü olan Varoluşçuluk. Dini-Tasavvufi Türk Edebiyatında İnsan Edebiyat ve Felsefe Bağlamında - 13. Yüzyıl Anadolu'sunun Başlıca Matusavvıfları Üzerine Bir Deneme. Çizgi Kitabevi Yayınları. Dini-Tasavvufi Türk Edebiyatında İnsan. Edebiyat ve Felsefe Bağlamında - 13. ayrılan yönleriyle genel olarak incelenmiş böylece 'insan'a, hem edebiyat hem de bir felsefe ekolü olan Varoluşçuluk. Bu çalışmada, Anadolu'da...