Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Osmanlı Hanımları ve Hizmetçi Kadınlar (1869-1927) e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Osmanlı Hanımları ve Hizmetçi Kadınlar (1869-1927) PDF EPUB


Yavuz Selim Karakışla

Osmanlı Hanımları ve Hizmetçi Kadınlar (1869-1927) - Yavuz Selim Karakışla pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Yavuz Selim Karakışla
DOSYA BOYUTU 10,2
TARİH 2015-04-09
ISBN 6055283636
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

“Hizmetçilik, ondokuzuncu yüzyılda Avrupa’da etkin ve yaygın bir şekilde uygulanan bir ücretli kadın mesleğiydi. Ancak, ev-içi ve ev-işi ağırlıklı yönüyle, hizmetçilik Osmanlı İmparatorluğu’nun şehirli yaşam koşullarına da oldukça uygun görünüyordu. 1870’lerden başlayarak kalburüstü Osmanlı evlerinde de hizmetçiler, aşçılar, muallimeler ve mürebbiyeler sıklıkla görülmeye başlandı. Avrupaî bir yaşam tarzı sürmek isteyen Osmanlı aydınlarının ve seçkinlerinin evleri artık eskiden olduğu gibi köleler değil, ücretli hizmetliler tarafından çekip çevriliyordu. Hizmetli işçi kullanımı, modernleşen ve Batılı’laşan Osmanlı’nın yeni ve Avrupaî ihtiyaçlarına da cevap veriyordu. Zamanla, “ev işlerinde hizmetçi kullanmak,” “yemekleri aşçıya yaptırmak” ve “çocukların eğitimini bir mürebbiyeye teslim etmek” gibi fikirler orta sınıf Osmanlı ailelerine bile yabancı gelmemeye başladı.İkinci Meşrutiyet (1908-1918) dönemine gelindiğinde, İstanbul’da hizmetçisi, aşçısı, çamaşırcısı, süt-annesi, muallimesi, mürebbiyesi, bohçacısı olmayan kalburüstü ev pek kalmamış gibiydi. Mütareke İstanbul’unda (1918-1923) esaret koşulları altında yaşanan Avrupa etkisi ve onun yarattığı geçici Avrupaî modalar, “hizmetli sahibi olmak” fikrinin bir toplumsal prestij kaynağı haline gelmesiyle sonuçlanmıştı. Dahası, Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçilirken, hizmetçi sahibi olmak kalburüstü ve elit yaşam bir sürmenin de en önemli ölçütlerinden birisi haline gelmişti...”

...ılda Avrupa'da etkin ve yaygın bir şekilde uygulanan bir ücretli kadın mesleğiydi ... Osmanlı Hanımları ve Hizmetçi Kadınlar (1869-1927) | bkmkitap.com ... . ...(1869-1927) pdf hakkında bilgi vereceğiz. Türk-Osmanlı kategorisinde yer alan ve son zamanlarda yüzlerce kişi tarafından aratılan eserin ismi Osmanlı Hanımları ve Hizmetçi Kadınlar (1869-1927) 'dir. Zamanla, ev işlerinde hizmetçi kullanmak," "yemekleri aşçıya yaptırmak" ve "çocukların eğitimini bir mürebbiyeye teslim etmek" gibi fikirler orta sınıf Osmanlı ailelerine bile yabancı gelmemeye başladı. Osmanlı hanımları ve hizmetçi kadınlar (1869 - 1927) kitabı hakkında bilgileri ... OKTAY ARAS - Osmanlı Hanımları ve Hizmetçi Kadınlar (1869-1927) ... . Osmanlı hanımları ve hizmetçi kadınlar (1869 - 1927) kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış say...