Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Demografi Yazıları e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Demografi Yazıları PDF EPUB


Emin Atasoy

Demografi Yazıları - Emin Atasoy pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Emin Atasoy
DOSYA BOYUTU 4,27
TARİH 2013-04-16
ISBN 6055911522
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bir ülkenin nüfusu, o ülkenin bazen azalan bazen çoğalan “canlı dokusunu” oluşturmaktadır. Bu “canlı dokudaki” nitel ve nicel değişimler o ülkenin siyasi, iktisadi ve sosyo-kültürel değişimleri ile yakından ilişkilidir. Nüfus olgusu, mekân ve zamana göre değişen, sosyal, kültürel, ekonomik ve jeopolitik boyutları olan çelişkili, göreceli, değişken ve tartışmalı bir kavramdır. Nitelikli nüfus bir ülkenin beşeri, ekonomik ve savunma gücüdür; aynı zamanda kültür ve medeniyetin, kalkınma ve zenginleşmenin kaynağıdır. Fakat unutulmaması gerekir ki kalabalık, niteliksiz, yoksul ve kontrolsüz nüfus, geri kalmışlığın en önemli nedenlerinden biridir.Bilim literatüründe doğum ile ölümü, sevinç ile üzüntüyü, evlenme ile boşanmayı, zenginlik ile fakirliği, oburluk ile açlığı, çoğalma ile azalmayı, kırsal ile kentsel yaşamı, geçmiş ile geleceği sıkı sıkıya bağlayan ve birleştiren tek kavram nüfustur. Nüfus sihirli bir değnek olarak, farklı ülkelerde bazen utanç bazen gurur kaynağı, bazen barış bazen savaş nedeni, bazen birleştirici bazen ayrıştırıcı unsur olmuştur. Nüfus bazen büyüme ve kalkınmayı, bazen küçülmeyi ve parçalanmayı tetiklemiş, ama her zaman bilimsel ve siyasal tartışmaların merkezinde yer almayı başarmıştır. Nüfus bilimi, yani demografi işte bu sihirli kavramın etrafındaki olguları, olayları ve değişimleri anlamaya, irdelemeye, açıklamaya ve tartışmaya çalışan genç bir bilim dalıdır.Elinizdeki kitapta üç Avrupa ülkesinin demografik özellikleri ve nüfus sorunları tartışmaya açılmış, ayrıca bu sorunların ortaya çıkışı, gelişimi ve çözüm önerileri irdelenmiştir. XXI yüzyılın başında Türkiye’de derinleşen siyasal, ekonomik ve sosyo-kültürel sorunların temelinde kuşkusuz nüfus sorunu yatmaktadır. Ülkemizdeki nüfus sorunlarına çözüm önerileri geliştirirken ve gelecek için demografik senaryolar hazırlanırken, başka ülkelerinin tecrübe ve deneyimlerinden yararlanmamız gerekir. İşte bu tecrübe ve deneyimleri Türk okuyuculara aktarmada bu eser yardımcı bir kılavuz örneği teşkil etmektedir.“Demografi Yazıları” kitabının, sosyoloji, coğrafya ve uluslararası ilişkiler bölümlerindeki öğrenciler için kaynak bir kitap olarak kullanılabileceği gibi, beşeri sorunlara ve nüfus konularına ilgi duyan tüm meraklı okuyucular için de faydalı bir eser olacağı ümit edilmektedir.

...rın tüm kitaplarını bulabilirsiniz. Demografi Yazıları kitabını inceleyebilir ve bu kitap hakkında yorum yazabilirsiniz ... Demografi Yazıları En Uygun Fiyata Sizleri Bekliyor. ... . Yazarların En Yeni Kitaplarını bulabildiğiniz Ekinyayinevi.com´da Mkm Yayın Dağ. Yayınevine ait Demografi Yazıları kitabını Ekinyayinevi.com güvencesi ile güvenle satın alabilirsiniz. Emin Atasoy - Demografi Yazıları kitabı ile ilgili bilgiler ve karşılaştırmalı en uygun fiyat listesi. Demografi Yazıları. Kitap Bilgisi. Alıntılar. DEMOGRAFİ. Yazar: Kursistem Moderator Kategori: Genel 22 Ekim 2013 0 31295 ... Demografi Yazıları ... . Demografi Yazıları. Kitap Bilgisi. Alıntılar. DEMOGRAFİ. Yazar: Kursistem Moderator Kategori: Genel 22 Ekim 2013 0 31295 Görüntülenme. Temel dal olan istatistik! demografi, nüfus hareketleriyle ve nicel evrimleriyle ilgilenir. Demografi Yazıları kitabının, sosyoloji, coğrafya ve uluslararası ilişkiler bölümlerindeki öğrenciler için kaynak bir kitap olarak kullanılabileceği gibi, beşeri sorunlara ve nüfus konularına ilgi duyan tüm... "Demografi Yazıları" kitabının sosyoloji coğrafya ve uluslararası ilişkiler bölümlerindeki öğrenciler için kaynak bir kitap olarak kullanılabileceği gibi beşeri sorunlara ve nüfus konularına ilgi duyan tüm... "Demografi Yazıları" kitabının, sosyoloji, cografya ve uluslararası iliskiler bolumlerindeki ogrenciler icin kaynak bir kitap olarak kullanılabilecegi gibi, beseri sorunlara ve nufus konularına ilgi duyan tum... Emin Atasoy. Bir ülkenin nüfusu, o ülkenin bazen azalan bazen çoğalan "canlı dokusunu” oluşturmaktadır. Bu "canlı dokudaki” nitel ve nicel değişimler o ülkenin siyasi... 12 TL'den. İşte bu tecrübe ve deneyimleri Türk okuyuculara aktarmada bu eser yardımcı bir kılavuz örneği teşkil etmektedir. "Demografi Yazıları" kitabının, sosyoloji, coğrafya ve uluslararası ilişkiler... Demografi Yazıları - - 9786055911522 - Emin Atasoy - - Bir ülkenin nüfusu, o ülkenin bazen azalan bazen çoğalan canlı dokusunu oluşturmaktadır. Bu canlı dokudak. Demografi ve yüzlerce terimin anlamlarını, açıklamalarını okuyabilirsiniz. Turizm ve Otelcilik Terimi Olarak Demografi: İnsan topluluğunun belirli niteliklerinin ölçülmesiyle ilgili bir bilim dalı. Demografi, Dünya'da veya bir ülkede bulunan nüfusun yapısını, durumunu, dinamik özelliklerini inceleyen bilim dalıdır. Yunanca demos (halk) ve graphein (yazmak) kelimelerinden meydana gelmiştir. Demografi Yazıları kitabının, sosyoloji, coğrafya ve uluslararası ilişkiler bölümlerindeki öğrenciler için kaynak bir kitap olarak kullanılabileceği gibi, beşeri sorunlara ve nüfus konularına ilgi duyan tüm... Demografi Yazıları,, Bir ülkenin nüfusu, o ülkenin bazen azalan bazen çoğalan canlı dokusunu oluşturmaktadır. Bu canlı dokudaki nitel ve nicel değişimler o ülke....