Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Dımdım Kalesi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Dımdım Kalesi PDF EPUB


Ereb Şemo

Dımdım Kalesi - Ereb Şemo pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Ereb Şemo
DOSYA BOYUTU 4,33
TARİH 2015-05-13
ISBN 9756525982
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

İşgal ordusu, Kürtlerin kökünü kazıdığını düşünmektedir. Ama azımsanmayacak sayıda Kürt kuşatmadan kurtulmayı başarmış, yüksek dağların doruklarına, koyaklara çekilmiştir. Onlar ve ardılları, Dımdım direnişini kulaktan kulağa, kuşaktan kuşağa aktarırlar. Dengbejler ve sairler, direnişi destanlara, Şiirlere dökerler. Bu destanlardan birçoğu hala Kürtler arasında anlatılmaktadır. Sovyet Kürtlerinden Ereb Semo, tarihsel gerçekler ve bu destanlardan yola çıkarak Dımdım'ı romanlaştırmıştır. Odağında savaş olsa da romanda Kürtlerin gelenek ve görenekleri, toplumsal yaşamları ve dönemin iktisadi ve kültürel ortamı da betimlenmektedir. Kürt tarihinde önemli bir yer tutan Dımdım'ı günümüze aktarması kadar ilk Kürt romanlarından biri oluşu da romana özel bir önem kazandırmaktadır.

...epesinde Dımdım Kalesini inşa eder. Kaleyi gizli geçitler, su havuzları, yeraltı su boruları ile döşer ... Dim Dim Kalesi̇ Destani ... . Dım dım adı verilen bu kalenin İran'ın kuzeyinde günümüzde de ayakta olduğu söylenir. Çukurlardan çıkarın barutlarınızı, Dımdım Kalesi'ni havaya uçurun Ve kalenin üç tarafı da çok yüksek surlarla çevrilmiş. İşte destanlara konu olan Dımdım Kalesinin mekânsal boyutu böyle. Ve Gozan Tepesinde Dımdım Kalesini inşa eder. Kaleyi gizli geçitler, su havuzları, yeraltı su boruları ... Dımdım Kalesinin Destansı Hikâyesi - Şeyhmus Diken - Bianet ... . Ve Gozan Tepesinde Dımdım Kalesini inşa eder. Kaleyi gizli geçitler, su havuzları, yeraltı su boruları ile döşer. Serif karatas. -- Dım dım söylencesi. Xanê Çengzêrin (Altın Elli Han) da olarak bilinen destan, halk arasında Dımdım Kalesi olarak biliniyor. Destan, 17. yüzyılda İran Kürdistanında yaşanmış gerçek b...