Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Türk Bürokrasisi ve Bürokratik Elitizm e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Türk Bürokrasisi ve Bürokratik Elitizm PDF EPUB


Özgür Önder

Türk Bürokrasisi ve Bürokratik Elitizm - Özgür Önder pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Özgür Önder
DOSYA BOYUTU 5,93
TARİH 2013-03-14
ISBN 6056368318
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bu kitap, “Türk Bürokrasisi”ni tarihsel gelişim süreci içinde anlama ve açıklama çabasının bir ürünüdür. Türkiye’de “modern sivil bürokrasi”, modernleşmenin hem öznesi hem de nesnesi olmuştur. Büyük bir dönüşümü de içeren bu süreç, “Batı Modernitesi”nden beslense de ondan farklılık arzeder. Kilise, burjuvazi, aristokrasi ve sınıf gibi siyasi iktidar alanının vazgeçilmez aktörlerini “Türk modernleşmesi”nde görmek mümkün değildir.Türkiye’de 19. yüzyılda hukuki, siyasi, idari ve toplumsal alanları etkisi altına alan modernleşmenin öncü aktörü, geniş anlamıyla kullanırsak bürokrasidir. Gelenekselle modern arasına sıkışmış bürokrasi, tüm şikayetlenmelere rağmen Tanzimat sonrası büyümeye ve çeşitlenmeye başlamış ve tedrici bir değişim de yaşamıştır. Felsefi anlamda “modern”liğe geçiş yapmaya çalışan, işleyişte ise geleneklerinden kopamayan Türk bürokrasisi, içinde “siyaset” yapmayı da güçlü şekilde taşıyan “bürokratik yönetim geleneği”ni inşa etmiştir. Felsefesi itibariyle “yeni bir dünya görüşü”ne yönelen ve kitapta da “bürokratik elitler” olarak ifade edilen modernleşmeci bürokrasi, bu geleneğin yaşatılmasında ağırlık merkezi olmuştur. “Bürokratik elitizm”in oluşum ve gelişim sürecinin şifrelerini burada aramak gerekir.Hakikat bilgisinin tekelini elinde bulundurduğuna ve dolayısıyla sadece kendilerinin yönetmeleri gerektiğine dair bir inanca dayanan “bürokratik elitizm” zihniyeti, Türkiye’de bürokrasi üzerinden hayat bulabilmiş ve idari sınırlarını aşarak “siyaset” yapmaya soyunabilmiştir. Kanaatimizce, günümüze kadar etkisini sürdürebilen bu zihniyet anlaşılmadan Türkiye anlaşılamayacaktır. Bu kitap, Tanzimat’tan Cumhuriyet’e, Türk bürokrasisinin daha çok sivil kanadının gelişimini incelemekle birlikte sözkonusu elitizmi, bürokratik elitlerin dönüşümü üzerinden de açıklama çabası göstermiştir.

...si... Bu kitap, Tanzimat'tan Cumhuriyet'e, Türk bürokrasisinin daha çok sivil kanadının gelişimini incelemekle birlikte sözkonusu elitizmi, bürokratik elitlerin dönüşümü üzerinden de açıklama çabası ... Türk Bürokrasisi ve Bürokratik Elitizm - Özgür Önder | kitapyurdu.com ... ... Bu kitap, "Türk Bürokrasisi"ni tarihsel gelişim süreci içinde anlama ve açıklama çabasının bir ürünüdür. "Bürokratik elitizm"in oluşum ve gelişim sürecinin şifrelerini burada aramak gerekir. ...Türk bürokrasisi, içinde "siyaset" yapmayı da güçlü şekilde taşıyan "bürokratik yönetim geleneği" birlikte sözkonusu elitizmi, bürokratik elitlerin dönüşümü üzerinden de açıklama çabası ... Türk Bürokrasisi ve Bürokratik Elitizm > Otorite Yayınları > Özgür Önd ... . ...Türk bürokrasisi, içinde "siyaset" yapmayı da güçlü şekilde taşıyan "bürokratik yönetim geleneği" birlikte sözkonusu elitizmi, bürokratik elitlerin dönüşümü üzerinden de açıklama çabası göstermiştir. Türk Bürokrasisi ve Bürokratik Elitizm Kitabı kitabının yazarları, yayınevi, baskı tarihi ve diğer tüm bilgileri. Türk Bürokrasisi ve Bürokratik Elitizm Kitabı kitabının kısa özeti. Felsefi anlamda modernliğe geçiş yapmaya çalışan, işleyişte ise gel...