Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma İsmet İnönü'nün Uşak'ta Taşlanması Olayının İç Yüzü e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

İsmet İnönü'nün Uşak'ta Taşlanması Olayının İç Yüzü PDF EPUB


Yrd. Doç. Dr. Mehmet Karayaman

İsmet İnönü'nün Uşak'ta Taşlanması Olayının İç Yüzü - Yrd. Doç. Dr. Mehmet Karayaman pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Yrd. Doç. Dr. Mehmet Karayaman
DOSYA BOYUTU 10,17
TARİH 2013-06-07
ISBN 6058685277
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Demokrat Parti, 1950 yılında yapılan seçimlerde ezici bir çoğunluk elde ederek iktidara gelmiştir. 1950’li yılların sonunda Demokrat Parti ile CHP arasındaki ilişkiler gerginleşmiş, hükümet basına ve muhalefete karşı sert tedbirler alarak onları kontrol altında tutmaya çalışmıştır. İsmet İnönü, Demokrat Parti’nin sert tutumunu halka anlatmak için Ege Bölgesini kapsayan bir geziye çıkmıştır. 29 Nisan 1959 tarihinde Ankara’dan hareket eden İsmet İnönü, 30 Nisan 1959 tarihinde Uşak’a gelmiştir. Tren İstasyonundan şehir merkezine doğru hareket eden İsmet İnönü’nün içinde bulunduğu araca, Demokrat Partililer tarafından bardak fırlatılmıştır. Milli Mücadele sırasında Türk orduları tarafından karargâh olarak kullanılan evi ziyaret etmesi engellenmeye çalışılmış, Uşak Valisi tarafından İsmet İnönü için “Vur Emri” verildiği iddia edilmiştir. 1 Mayıs 1959 günü, Uşak’tan ayrılmak için tren istasyonuna gelen İsmet İnönü’ye taş atılmıştır. Atılan taşlardan biri başına isabet etmiş ve küçük bir yara meydana gelmiştir.Çalışmamızda, Cumhuriyet Gazetesinin düzenlediği ankette 1959 yılının en önemli olayı olarak belirlenen ve 27 Mayıs 1960 Askeri Müdahalesinin önemli gerekçelerinden biri olarak gösterilen Uşak Olayları incelenmeye çalışılmış, başta Yassıada mahkeme zabıtları, hatıratlar, dönemin basını ve olaya tanıklık edenler olmak üzere farklı kaynaklardan bilgi aktarılarak, olayların sebep ve sonuçları ortaya koyulmaya çalışılmıştır.

...ительность: 44:06 Halktv 3 213 ... İsmet İnönü'nün Uşak'ta Taşlanması Olayının İç Yüzü - EdebiFikir ... ... 15 TL. 1 Mayıs 1959 günü, Uşak'ta ayrılmak için tren istasyonuna gelen İsmet İnönü'ye taş atılmıştır. Atılan taşlardan biri başına isabet etmiş ve küçük bir yara meydana gelmiştir. İsmet İnönü'nün Uşak'ta Taşlanması Olayının İçyüzü Mehmet Karayaman. Emri Olayının Yassıada 1960 Gazetesinin Atılan anlatmak hareket merkezine fırlatılmıştır. İrfan Salıcı Uşak'ta yaşayan bir ... İsmet İnönü'nün Uşak'ta Taşlanması Olayının İç Yüzü ... . İrfan Salıcı Uşak'ta yaşayan bir sanayici. Babası Rıza Salıcı 1957-60 arası CHP Uşak milletvekiliydi. İsmet İnönü Uşak'a geldiğinde bizim evde konaklayacağını bildirdi. Milli Mücadele sırasında Türk orduları tarafından karargâh olarak kullanılan evi ziyaret etmesi engellenmeye çalışılmış, Uşak Valisi tarafından İsmet İnönü için Vur Emri verildiği iddia edilmiştir. Milli Mücadele sırasında Türk orduları tarafından karargâh olarak kullanılan evi ziyaret etmesi engellenmeye çalışılmış, Uşak Valisi tarafından İsmet İnönü için Vur Emri verildiği iddia edilmiştir. Tren İstasyonundan şehir merkezine doğru hareket eden İsmet İnönü'nün içinde bulunduğu araca Demokrat Partililer tarafından bardak fırlatılmıştır. 12 TL. 1 Mayıs 1959 günü, Uşak'ta ayrılmak için tren istasyonuna gelen İsmet İnönü'ye taş atılmıştır. Atılan taşlardan biri başına isabet etmiş ve küçük bir yara meydana gelmiştir. Yrd. Doç. Dr. Mehmet Karayaman. Demokrat Parti, 1950 yılında yapılan seçimlerde ezici bir çoğunluk elde ederek iktidara gelmiştir. 1950'li yılların sonunda Demokrat Parti ile CHP arasındaki ilişkiler... İsmet İnönü nün Uşakta Taşlanması Olayının İç Yüzü, Mehmet Karayaman, AKY - Akademi 1 Mayıs 1959 günü, Uşak'tan ayrılmak için tren istasyonuna gelen İsmet İnönü'ye taş atılmıştır. 3.22 €. 1 Mayıs 1959 günü, Uşak'ta ayrılmak için tren istasyonuna gelen İsmet İnönü'ye taş atılmıştır. Atılan taşlardan biri başına isabet etmiş ve küçük bir yara meydana gelmiştir. Alış-Veriş Listeme Ekle. İsmet İnönü'nün Uşak'ta Taşlanması Olayının İç Yüzü. 29 Nisan 1959 tarihinde Ankara'dan hareket eden İsmet İnönü 30 Nisan 1959 tarihinde Uşak'a gelmiştir. Tren istasyonundan şehir merkezine doğru hareket eden İsmet İnönü'nün içinde bulunduğu araca, Demokrat Partililier tarafından bardak fırlatılmıştır. Tren istasyonundan şehir merkezine doğru hareket eden İsmet İnönü'nün içinde bulunduğu araca, Demokrat Partililier tarafından bardak fırlatılmıştır. İsmet İnönü'nün Uşak'ta Taşlanması Olayının İçyüzü - Mehmet Karayaman 36349. İlk Yorumu Sen Yap! Ürünü değerlendirmek için lütfen Giriş Yap. 22,90 tl. Kargo bedava. 1 Mayıs 1959 günü, Uşak'ta ayrılmak için tren istasyonuna gelen İsmet İnönü'ye taş atılmıştır. Atılan taşlardan biri başına isabet etmiş ve küçük bir yara meydana gelmiştir....