Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Hukukun Ahlakı e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Hukukun Ahlakı PDF EPUB


L. L. Fuller

Hukukun Ahlakı - L. L. Fuller pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR L. L. Fuller
DOSYA BOYUTU 8,60
TARİH 2019-10-17
ISBN 9944611787
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

“Hukukun iç ahlakının ilkelerinde yaşanabilecek her bir sapma, sorumlu bir fail olan insanın haysiyetine bir hakarettir. Bir kimsenin eylemlerini, ilan edilmemiş veya geriye etkili kanunlar ile yargılamak veya onaimkânsız bir şey yapmasını emretmek, onun öz irade yetilerine olan kayıtsızlığı ifade eder. Buna karşılık, eğer insanın sorumlu eylemde bulunma yetisinin olmadığı görüşü kabul edilirse hukuki ahlakın varlık sebebi kaybolmuş olur. Eylemlerini ilan edilmemiş veya geriye etkili kanunlarla yargılamak bir hakaret olmaktan çıkar çünkü ortada hakaret edecek bir şey kalmamıştır. Aslına bakılırsa “yargılamak” fiilinin kendisi dahi bu bağlamda yersiz hale gelir; böyle bir durumda bir kimseyi yargılamayız, onun üstünde eyleriz sadece.” Hukukun da bir ahlakı var... Tüm ülkenin hukukunu kendi başınıza belirleyebilecek bir muktedir olsanız da, hukuku kullanmak için uymak zorunda olduğunuz bazı ilkeler var. Doğal hukukun son dönem önemli temsilcilerinden Fuller, bu ilkelerden bahsediyor, hukukun iç ahlakından, hukukun hukukundan.

... İç Ahlakı, Yayımlanmamış Doktora Tezi, Ankara üniversitesi sosyal Bilimler enstitüsü ... Hukukun Ahlaki Kriterleri | Vedat Kitapçılık - Hukuk Yayınları ... . _____ (2016). Hukukun Ahlakı, Çev. engin Arıkan, istanbul: Tekin Yayınevi. Hukuk, ahlakı ne ölçüde temel almaktadır? Ahlakla çelişen hukuk normunun geçerliliği tartışılabilir mi? Hukukun ahlakiliği ile adalet arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu bakımdan ahlakın, hukuka temel olduğu ve hukukun ahlak üstüne bina edildiği tartışma götürmez bir hakikattır. Hem ahlak hem de hukuk esas itibariyle, ''toplumun özgürce gelişip serpilmesi'' ihtiyacı ... Hukukun Ahlaki Temelleri | Forum ... . Hem ahlak hem de hukuk esas itibariyle, ''toplumun özgürce gelişip serpilmesi'' ihtiyacının ürünleridirler. Hukukun da bir ahlakı var...Tüm ülkenin hukukunu kendi başınıza belirleyebilecek bir muktedir olsanız da, hukuku kullanmak için uymak zorunda olduğunuz bazı ilkeler var. Hukukun da bir ahlakı var... Din ve ahlak hukukun ulaşamadığı yerlerdeki ihlallerde ispat kolaylılığı sağlar. Dolayısıyla İslam'ın Mekke döneminde ahlaki esaslar yerleştirilmiş Medîne devrinde ise hukuku oluşturulmuştur. Yazarın Diğer Yazıları 25.02.2020 - İŞ KAZALARININ TRAJİK SONU 11.02.2020 - HUKUKUN AHLAKİ TEMELLERİ. Temeli ahlak olan hukuk kendini tarafsızlıkla sınırlayamaz. Gerek ahlak, gerek hukuk kuralları insan davranışlarını yönlendirmek için öngörülmüştür ve insan davranışlarını düzenlemeyi amaçlamaktadır; bu nedenle normatif niteliktedir. Fuller ın kurduğu bağlantının alışılmışın dışında olmasının nedeni, hu...