Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Endülüs e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Endülüs PDF EPUB


İlker Özünlü

Endülüs - İlker Özünlü pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR İlker Özünlü
DOSYA BOYUTU 11,16
TARİH 2015-11-04
ISBN 6054906185
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Gezinti… Bir gezintiye davet ediliyorsunuz. Aşina olduğunuz bir semte, bir mahalleye… İspanya uzak memleket ama Cordoba, Granada, Sevilla, yani tekmili birden "diyar-ı Endülüs" ise hemen yanı başımız.Arenaları, flamenkosu; "al-kasr"ları, "Mescit"i, Keltleri, Romalıları; kuleleri, minareleri; Fenikelileri Emevileri; özgün yemekleri, çinili avlularıyla pek çok uygarlığın harmanlandığı bambaşka bir dünyaya yapılan –bir yolculuk ya da seyahate göre çok daha samimi– satırlar arası kültürel bir gezinti.Bu satırlarda yapılar, müzeler ve mekânlarla sınırlı kalmayacaksınız; bir şehri dolaşırken giriverdiğiniz her sokakta bir hikâye sizi beklemektedir ve sokağın öteki ucundan çıktığınızda sizi karşılayan meydan, sizi de içine katıp sürükleyecek bir efsaneye açılacaktır.Endülüs “zamanın unutulduğu yerdir,” orada hiçbir şey yarına bırakılmaz; Endülüs daima bugünü yaşar ve bu ancak tutkuyla mümkündür:“Endülüs ve tutku, birbirlerini hem en iyi anlatan hem de en güzel tamamlayan iki sözcüktür. Bu diyarlarda tutku, la passion, Endülüslü olarak kabul edilir. Tutku ile yaşamak Endülüslü olmanın birinci koşulu gibidir; onsuz varoluş düşünülemez. Neoliberal politikaların ideolojik dayatmalarına dayanmaya çalışan dünyanın birkaç 'kurtarılmış köşe'sinden biri olarak, tutkuda inatla ısrar eder Endülüs. Tutku, direnişidir onun.”

...valiler tarafından yönetildi. Endülüs Emevi Devleti Özellikleri ... Endülüs - Vikipedi ... . Yazan: Ömer Eren Gençal Son Güncelleme: 18 Şubat 2020 160. Bu yazımızda Endülüs Emevi Devleti ne zaman nerede ve nasıl kurulmuştur? sorusuna yanıt verdik. Endülüs yaklaşık 800 yıl Arapların etkisi yönetiminde kalmış. "Endülüs, Katolik İspanya'nın geri kalanından nasıl ayrılıyor ve neden özerk?" derseniz, bunu açıklamak için biraz geriye gitmemiz gerek. İspanya ve Endülüs' e önceki yıllarda iki defa gittim. Endül ... ENDÜLÜS - Alpan Kula ... . İspanya ve Endülüs' e önceki yıllarda iki defa gittim. Endülüs bölgesini etraflıca gezdim. Bu dansı seyrederken büyük şairimiz Yahya Kemal'in ''Endülüs'te Raks '' şiirini hatırlamamak mümkün değildi. Endülüs İslam Sanatı, zengin ve güçlü bir kültürel altyapıya oturmaktadır. Endülüs İslam Sanatının bilinen en önemli temsilcileri, az sayıda olmalarına rağmen, mimari eserlerdir. 714 tarihinde Halife Velid'in emriyle Musa, Endülüs'ün idaresini oğlu Abdülaziz'e bırakıpTarık ile birlikte Dimaşk'a döndü. Böylece Endülüs'te "Valiler Dönemi" (Asru'l Vülat) başladı. Müslümanlar geldikleri ülkeye o dönem bölgenin hakimi Cermen kavimlerine atfen "Vandalların Ülkesi" anlamında "Endülüs" adını veriyor. Abdurrahman Endülüs Emevi Devleti...