Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Soslar, Salatalar, Çorbalar (Cilt 1) / Yemek Öğretimi e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Soslar, Salatalar, Çorbalar (Cilt 1) / Yemek Öğretimi PDF EPUB


Ekrem Muhittin Yeğen

Soslar, Salatalar, Çorbalar (Cilt 1) / Yemek Öğretimi - Ekrem Muhittin Yeğen pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Ekrem Muhittin Yeğen
DOSYA BOYUTU 8,72
TARİH 2007-12-17
ISBN 9751026415
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren yemek kitapları konusunda en önemli çalışmaları Ekrem Muhittin Yeğen gerçekleştirmiştir. Yeni Türkçeyle yazdığı bu kitaplarda hem dünya mutfaklarından hem de Klasik Türk Mutfağı’ndan zengin örnekler vererek kaynak kitaplar yaratmıştır. Birkaç kuşaktır hemen her evde bulunan Ekrem Muhittin Yeğen’in Yemek Öğretimi kitapları tarifleri değiştirilmeden ancak çağdaş baskı teknikleri kullanılarak ve görsel zenginliği artırılarak okurların beğenisine sunulmaktadır. Bu ciltte yemeklerin vazgeçilmezi olan soslar, ünlü aşçının "Zevk ve özenle hazırlanmış bir salata, bir sofra yemeğe bedeldir." diyerek vurguladığı çeşitli salatalar ve mönülerin en önemli parçası olan çorbalar yer almaktadır.

...imi. ...hazırlanmış bir salata, bir sofra yemeğe bedeldir ... Soslar, Salatalar, Çorbalar Cilt 1 Yemek Öğretimi ... ." diyerek vurguladığı çeşitli salatalar ve mönülerin en önemli parçası olan çorbalar yer almaktadır.YAZARIN DİĞER KİTAPLARISebze Yemekleri (Cilt... ...hazırlanmış bir salata, bir sofra yemeğe bedeldir. diyerek vurguladığı çeşitli salatalar ve mönülerin en önemli parçası olan çorbalar yer almaktadır. Sebze Yemekleri Yemek Öğretimi (cilt 2). 43.2 54. Bu ciltte yemeklerin vazgeçilmezi olan soslar ün ... Soslar, Salatalar, Çorbalar Cilt 1 Yemek Öğretimi Fiyatı... - GittiGidiyor ... . 43.2 54. Bu ciltte yemeklerin vazgeçilmezi olan soslar ünlü aşçının "Zevk ve özenle hazırlanmış bir salata bir diyerek vurguladığı çeşitli salatalar ve mönülerin en önemli parçası olan çorbalar yer almaktadır....