Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Iğdır ve Ağrı Dağı İsyanı e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Iğdır ve Ağrı Dağı İsyanı PDF EPUB


Mücahit Özden Hun

Iğdır ve Ağrı Dağı İsyanı - Mücahit Özden Hun pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Mücahit Özden Hun
DOSYA BOYUTU 7,71
TARİH 2019-09-09
ISBN 6051911045
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Tarihimizin karanlık kalmış bir dönemi aydınlanıyor.20’nci yüzyılın en önemli Kürt isyanlarından birisi belki de en önemlisi 1926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı İsyanıdır. İsyan, küçük çatışmalarla 1932 yılına kadar uzar. Altı yıllık süre içinde liderlik birkaç kez el değiştirir. İsyanın amaç ve hedefleri de keza öz ve biçim değiştirir. Ünlü Kürt Halk Lideri Bıro Heski Telli’nin (İbrahim Ağa) 1926 yılında uygulamaya konan Ağa ve Beyleri Sürgün Yasasına karşı gelerek masumane bir şekilde başlattığı direniş hareketi çok geçmeden bir isyana dönüşür. 5 Ekim 1927 tarihinde Kürt ve Ermeni Taşnak Partisi ileri gelenlerinin Lübnan’da bir araya gelerek kurduğu Xoybûn (Bağımsızlık) Cemiyeti isyan hareketine el atar. İhsan Nuri Paşa, Cemiyet tarafından isyana yön vermek ve bölgede Ağrı Kürt Cumhuriyetini kurmakla görevlendirilir. İsyan hareketi devam ederken ve kendi içinde değişim yaşarken, bölge aşiretleri arasındaki husumetler de eş zamanlı ve bağımsız olarak devam etmektedir. İran-Sovyetler Birliği-Türkiye sınırlarının kesiştiği noktada meydana gelen isyan Ermeni diplomatların girişimiyle uluslararası bir boyut kazanır. Durumun kontrol dışına çıkacağını sezen Mustafa Kemal, Salih (Omurtak) Paşa’yı olağanüstü yetkilerle görevlendirir, isyan hareketi kısa sürede bastırılır.Bu kitap, çok yönlü ve iç-içe sorunların yaşandığı Ağrı Dağı İsyan hareketine yeni bir perspektif sunmakta, bölge halkının hafızasına ve belgelere dayanarak farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Mutlaka okunması ve elde bulundurulması gereken bu kitap bir yandan Kürt Sorunun bilmediğimiz boyutlarını gözler önüne sererken diğer yandan Genç Cumhuriyet’in içinde bulunduğu zorlukları anlatması bakımından da önem taşımaktadır.

...926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı ... BAJARÊ AGIRÎ: Ağri Isyani Ve Direnişi ... ... Bu kitap, çok yönlü ve iç-içe sorunların yaşandığı Ağrı Dağı İsyan hareketine yeni bir perspektif sunmakta, bölge halkının hafızasına ve belgelere dayanarak farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. 20'nci yüzyılın en önemli Kürt isyanlarından birisi belki de en önemlisi 1926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı İsyanıdır. İsyan, küçük çatışmalarla 1932 yılına ka ... Ağri İsyani ... . İsyan, küçük çatışmalarla 1932 yılına kadar uzar. Goodreads helps you keep track of books you want to read. Start by marking "Iğdır ve Ağrı Dağı İsyanı" as Want to Read It's the wrong book It's the wrong edition Other. 22.20 TL. 20'nci yüzyılın en önemli Kürt isyanlarından birisi belki de en önemlisi 1926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı İsyanıdır. İsyan, küçük çatışmalarla 1932 yılına kadar uzar. 18.32 TL. ALTER YAYINCILIK , Iğdır ve Ağrı Dağı İsyanı için en uygun fiyatı, indirimleri ve kampanyaları KTP Kitabevi'nde bulabilirsiniz. Bu kitap, çok yönlü ve iç-içe sorunların yaşandığı Ağrı Dağı İsyan hareketine yeni bir perspektif sunmakta, bölge halkının hafızasına ve belgelere dayanarak farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır. Alış-Veriş Listeme Ekle. Iğdır ve Ağrı Dağı İsyanı. 20'nci yüzyılın en önemli Kürt isyanlarından birisi belki de en önemlisi 1926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı İsyanıdır. ...isyanlarından birisi belki de en önemlisi 1926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı İsyanıdır. İsyan, küçük çatışmalarla 1932 yılına kadar uzar. Altı yıllık süre içinde liderlik birkaç kez el değiştirir. 20'nci yüzyılın en önemli Kürt isyanlarından birisi belki de en önemlisi 1926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı İsyanıdır. More books from Mücahit Özden Hun. Iğdır ve Ağrı Dağı İsyanı. 24 TL. Tarihimizin karanlık kalmış bir dönemi aydınlanıyor.20'nci yüzyılın en önemli Kürt isyanlarından birisi belki de en önemlisi 1926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı İsyanıdır. Alış-Veriş Listeme Ekle. Iğdır ve Ağrı Dağı İsyanı. 20'nci yüzyılın en önemli Kürt isyanlarından birisi belki de en önemlisi 1926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı İsyanıdır. Belirtilen tüm özellikler bilgilendirme amaçlı olup, farklı nitelikte özellikler olabilir. Ürünü satın almadan evvel ürünü satan satıcı ile teyit etmenizi öneririz. Iğdır ve Ağrı Dağı İsyanı. 20'nci yüzyılın en önemli Kürt isyanlarından birisi belki de en önemlisi 1926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı İsyanıdır. İsyan, küçük çatışmalarla 1932 yılına kadar uzar. 21.90 TL. 20'nci yüzyılın en önemli Kürt isyanlarından birisi belki de en önemlisi 1926-1930 yılları arasında yaşanan Ağrı Dağı İsyanıdır. İsyan, küçük çatışmalarla 1932 yılına kadar uzar....