Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma İslam’ın İlk Marjinalleri Gulat-ı Şia e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

İslam’ın İlk Marjinalleri Gulat-ı Şia PDF EPUB


Ali Avcu

İslam’ın İlk Marjinalleri Gulat-ı Şia - Ali Avcu pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Ali Avcu
DOSYA BOYUTU 4,27
TARİH 2020-05-08
ISBN 6057570918
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Marjinal bir grup olarak görülen Gulat-ı Şia, İslam düşüncesinde pek çok ilki gerçekleştirmiş bir fırkadır. Şiiliğin tarih sahnesine çıkması, bâtınî din anlayışının teşekkülü, İslam öncesi Orta Doğu dini-felsefi geleneklerinin tarihte ilk defa İslam’a uyarlanması onların eliyle gerçekleşmiştir. Geliştirmiş oldukları İslam yorumu, çağdaşlarına oranla çok farklı olduğu için muhalifleri tarafından marjinal olarak nitelendirilmişlerdir. Bu kitapta Gulat-ı Şia ile ilgili şu iddiaların cevapları aranmıştır: Hz. Ali Allah mı? Nübüvvet Hz. Muhammet’ten sonra da devam etti mi? Onlar Hz. Ali’yi Hz. Muhammet’ten üstün gördüler mi? İslam şeriatını iptal ettiler mi? Mum söndü yaptılar mı? Cenneti, cehennemi ve ahireti inkar ettiler mi? Reenkarnasyon, devir, ezılle gibi anlayışları benimsediler mi? Onlara göre Hak, Muhammet, Ali’nin; İsm-i Azam sırrının, tahta kılıcın anlamları ne? Kitapta diğer pek çok konuda Gulat-ı Şia’nın İslam düşüncesinde ilk kez dile getirdiği iddialar tutarlı ve sistematik bir bütünlük içerisinde okuyucunun istifadesine sunulmuştur.

... konuda Gulat-ı Şia'nın İslam düşüncesinde ilk kez dile getirdiği iddialar tutarlı ve sistematik bir bütünlük içerisinde okuyucunun istifadesine sunulmuştur ... İslam'ın İlk Marjinalleri Gulat-ı Şia ... . Eş'ari'nin ilk bölümde incelediğiilk Mezhep ise Şia'dır. Gulat'ın bidatleri 4 hususa inhisar eder: Bunlar teşbih, beda, rec'at ve tenasühtür.(Milel, 173). Marjinal bir grup olarak görülen Gulat-ı Şia, İslam düşüncesinde pek çok ilki gerçekleştirmiş bir fırkadır. Bu kitapta Gulat-ı Şia ile ilgili şu iddiaların cevapları aranmıştır: Hz. Ali Allah mı? Tecrübe Puanı: 13. Yer: Uzaklardan.. Gulat-ı Şia Nedir Hangi Mezheb ... İslam'ın İlk Marjinalleri Gulat-ı Şia ... . Bu kitapta Gulat-ı Şia ile ilgili şu iddiaların cevapları aranmıştır: Hz. Ali Allah mı? Tecrübe Puanı: 13. Yer: Uzaklardan.. Gulat-ı Şia Nedir Hangi Mezhebtir. Kısaca gulat-ı şia hakkında bilgi. Emevîler'den sonra İslâm devletine hâkim olan Abbâsîler'in de Hz. Ülkeler ve İslam Mezhepleri. Şia imamları (a.s) ve gulat. Ehlibeyt İmamları (a.s) ilk aşamada Gulat'ın yanlış ve batıl inançlarını reddetmiş ve Şia mezhebinin doğru inançlarını... Bu üçü dışında kalan Şia bünyesindeki bazı aşırı fırkalar, Gâliyye yahut Gulât başlığı altında değerlendirilir. Halifelik için uygun kişinin, İslam peygamberinin amcasının oğlu ve damadı (Hz....