Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Bostan e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Bostan PDF EPUB


Şeyh Sadi Şirazi

Bostan - Şeyh Sadi Şirazi pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Şeyh Sadi Şirazi
DOSYA BOYUTU 8,28
TARİH 2020-01-17
ISBN 6058517899
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Bostan, Doğu edebiyatının en güzide eserlerinden biri olarak telakki edilir. Tasavvuf anlayışının tezahürü olan bu yapıtta insanı insan yapan sevgi, açık yüreklilik, alçakgönüllülük ve dürüstlük gibi erdemler övülür; bunların her şeyden üstün olduğunu gösteren öyküler hikâye edilir. İrfani öğretinin şiirsel taşıyıcıları Mevlânâ, Şeyh Galib ve diğerlerinde görüldüğü üzere, mecazi bir dille konuşur. Şirazlı Sadî’de ise böyle sembolik ve şiirsel bir sesten ziyade; dolaysız, yalın ve ‘gerçekçi’ bir anlatım buluruz. Osmanlı medreselerinin başlıca ders kitabı olan Bostan, gerçekçi, hikmetli ve şiirsel bir dille temayüz eder. Temaları ve bu temaları işleyiş tarzı bakımından hem geleneksel hem güncel hem de hakikidir.

...ük bostanda yere eğilmiş, salatalıkları koparıyor ... Bostan Nedir ? Bostan Ne Demek ? ... . bostan ile alakalı bazı sözcükler ve anlamları. Bostan ne demek, nedir ? Kavun, karpuz. tarlası. Bostanlarda bol ve iyi verim için çok masraf yapılır ve iyi bakım ister.Yılda birden fazla mahsul kaldırılır. bostan. şükela: tümü | bugün. kavun ve karpuz tarlası. kuzguncuk'ta da bir bostan vardır hatta kuzguncuklular buraya bina yapılmasına karşı eylemler düzenler ve imzalar toplarlar sürekli. Bostan nedir? Kavun, karpuz tarlası. Memleketimizde, ... Bostan Nedir Ne Demek, Anlamı, Hakkında Bilgi | Sosyolojisi.com ... . Bostan nedir? Kavun, karpuz tarlası. Memleketimizde, kavun ve karpuza verilen ortak ad. Sözlüklerde geçen anlamı : "bostan" ne demek?1. Sebze bahçesi; salatalık. Güncel Türkçe Sözlük. bostan anlamı is. 1. Sebze bahçesi: "Babası küçük bostanda yere eğilmiş, salatalıkları koparıyor." -P. Safa. 2. Kavun, karpuz tarlası. 3. Kavun ve karpuza verilen ortak ad. Bostân'ın bilinen ilk Türkçe tercümesi, Hoca Mes'ûd b. Ahmed tarafından manzum olarak 755'te... Bostân'ın ilk iki sayfası (İÜ Ktp., FY, nr. 1410) Bostân'dan minyatürlü bir sayfa (Türk ve İslâm Eserleri Müzesi, nr. 1919, vr. 78b) bostan, 6 karakter ile yazılır. Ayrıca, b harfi ile başlar, n harfi ile biter. Tüm karakter dağılımı ise, 'b', 'o', 's', 't', 'a',...