Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Maktul Şehzadeler e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Maktul Şehzadeler PDF EPUB


Mehmed Zeki Pakalın

Maktul Şehzadeler - Mehmed Zeki Pakalın pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Mehmed Zeki Pakalın
DOSYA BOYUTU 9,55
TARİH 2020-02-17
ISBN 6054239801
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Meded meded bu cihânûn yıkıldı bir yanıEcel Celâlîleri aldı Mustafâ Han'ı Tulundı mihr-i cemâli, bozuldı dîvânıVebâle koydılar âl ile Âl-i Osmânı.Taşlıcalı Yahya Bey“Her kimseye evlâdımdan saltanat müyesser ola, kardeşlerini nizâm-ı âlem içün katl etmek münâsibdir. Ekser ulemâ dahi tecviz etmiştir. Ânınla amil olalar”.Fatih Sultan Mehmed'in Kanunnamesine koyduğu bu madde ile Osmanlı Devleti'nde daha önce de olagelen şaehzadelerin ortadan kaldırılması meselesi hüküm altına alınmış ve Dördüncü Mehmed zamanına kadar devam etti.Osmanlı tarih yazıcılığında önyargıların dışına çıkılmadan tartışılamayan kardeş katli meselesi, bazı tarihçiler tarafından gaddarca olduğu dile getirilmişken, bazı kesimlerce de kesinlikle doğru olarak kabul edilmiştir.Daha önce kurulan Türk devletlerinin kardeş kavgaları yüzünden kısa sürede yok olup gitmeleri ve Osmanlı'da yaşanan Fetret Devri'nin sonraki Padişahlara bu uygulamanın zaruri olduğu fikrini vermiştir. Devletin bekası için fertlerin feda edilebileceği düşüncesinin doğru olup olmadığının kararını vermek zor olsa gerektir.Mehmet Zeki Bey ise eserinde, bu meseleyi sade ve anlaşılır bil uslupla tartışmıştır. Eserinde yerli ve yabancı birçok kaynaktan faydalanmıştır. Konuyu irdelerken karşıt görüşlerin fikirlerine de yer vermesi nesnel bir bakış açısına sahip olduğunu göstermektedir.

...aldı Mustafâ Han'ı Tulundı mihr-i cemâli ... Maktul Şehzadeler Mehmet Zeki Pakalın Divan Kitap | 9786054239801 ... ... Maktul Şehzadeler kitabı hakkında bilgileri içeren kitap satış sayfası. [Pakalın], Mehmed Zeki kitapları ve Şems Matbaası 1920 baskısı kitaplar ile ikinci el ve yeni 7 milyon kitap NadirKitap.com'da. Maktul Şehzadeler adet. Sepete Ekle. Açıklama. Be the first to review "Maktul Şehzadeler" Cevabı iptal et. Your Rating. Mehmed Zeki Pakalın. Meded meded bu cihânûn yıkıldı bir yan ... Maktul Şehzadeler: Mehmet Zeki Pakalın » Satın Al & Fiyatı - Kidega ... . Meded meded bu cihânûn yıkıldı bir yanı Ecel Celâlîleri aldı Mustafâ Han'ı Tulundı mihr-i cemâli, bozuldı dîvânı Vebâle koydılar âl ile Âl-i Osmânı. ...