Çevrimiçi kitap okumak ister misiniz? Okuma Kıymetli Evrak Hukuku e-book internet üzerinden. Web sitemiz ile EN İYİ KÜTÜPHANELER basit. Ücretsiz kayıt olun ve kitapları indirin. Mükemmel seçim!

Kıymetli Evrak Hukuku PDF EPUB


Prof. Dr. Abuzer Kendigelen

Kıymetli Evrak Hukuku - Prof. Dr. Abuzer Kendigelen pdf epub

FİYAT: BEDAVA

DİL: TÜRK

BİLGİ

YAZAR Prof. Dr. Abuzer Kendigelen
DOSYA BOYUTU 8,38
TARİH 2019-11-21
ISBN 9752449299
BİÇİM: IOS PSD EPUB MOBI TXT

Aşağıdaki düğmeyi tıklayın ve ücretsiz kitap indirin!

AÇIKLAMA

Türk Ticaret Kanununda kendisine bağımsız bir kitap tahsis edilen kıymetli evrak, teorik yönüyle anlatılması nispeten güç, buna karşılık pratik yönüyle aktarılması ise oldukça kolay olan bir hukuk dalıdır. Konunun teorik boyutu (genel esaslar kısmı) bir ormana, pratik boyutu (haklarında özel hükümler de öngörülen poliçe, bono, çek, pay senedi, konişmento, makbuz senedi ve varant gibi kıymetli evrakın özel türleri) ise bu ormandaki ağaçlara benzetilebilir. Bu bağlamda bir ağacı ve özelliklerini (kıymetli evrak türünü) tanıtmak nispeten kolay ise de, farklı türlerdeki ağaçların oluşturduğu bir ormanı (kıymetli evrak kurumunu) tanıtmakta başlangıçta çeşitli zorluklarla karşılaşılması kaçınılmazdır. Kaldı ki bu hukuk dalının öğretilmesi özellikle borçlar hukuku ile eşya hukuku gibi birden fazla disiplinin bazı kurumlarından yararlanılmasını da zorunlu kılmaktadır.İşte elinizdeki eser bu bakış açısı ile kaleme alınmış bulunan ve aynı zamanda otuz yılı aşan bir dostluğun da nişanesi olan ortak bir çalışmanın ürünüdür. Temel amacımız kıymetli evrak hukukunun kavramsal yapısını, genel esaslarını mümkün olduğunca yalın bir şekilde ortaya koyabilmek ve bu çerçevede kıymetli evrakın uygulamada en sık karşılaşılan örneklerini, yani kambiyo senetlerinden bono ve çeki ana hatları ile izah edebilmektir. Kanunda kambiyo senetlerinin merkezine oturtulan poliçe ise, Türk uygulamasında pek sık karşılaşılmadığından ikinci plana itilmiş ve sadece poliçenin diğer kambiyo senetlerinden farklı olan yönlerine işaret edilmekle yetinilmiştir.

...u'nda yer almaktadır. 2. Medeni Kanun'da Kıymetli Evrak ... Kıymetli Evrak Hukuku Kapsamlı Ders Notu | Alonot.com ... . a) İpotekli Borç Senedi (MK m. 898 vd.) Kıymetli evrak hukuku. Kıymetli evrakta hakkın doğumuna ilişkin teoriler. Çekten Başvuru Hakkının Kapsamı. Çekte Zamanaşımı. TİCARET HUKUKU. Şirketler Hukuku: Ticaret şirketlerinin ele alındığı daldır. Kıymetli Evrak Hukuku: Ayrıntılı bir şekilde incelenecektir. Deniz Ticareti Hukuku: Denizde yük, yolcu ve eşya taşıma işlerinin düzenler. Kıymetli evrak tipleri kanunda sınırlayıcı sayıda ... Kıymetli Evrak Hukuku Ders Notları | KPSS | Web Tasarım & Yazılım... ... . Kıymetli evrak tipleri kanunda sınırlayıcı sayıda belirtilmiştir. Kıymetli Evraklar sıkı şekil şartlarına tabidir. B.Selçuk ÖKSÜZ in KPSS. Kıymetli Evrak Hukuku. Sponsor. Kıymetli Evrak Hukuku. 05/04/201703/07/2018 tarihinde gönderilmiş Admin tarafından. Kıymetli evraklar öyle senetlerdir ki, bunların içerdiği hak senetten ayrı ola...